Reklama

Systemy Nośne

Pierwszy lot rakiety Vega C się opóźni

Ilustracja: Avio
Ilustracja: Avio

Nowa europejska rakieta nośna Vega C miała zadebiutować pod koniec 2019 roku. Okazuje się jednak, że jej pionierski start będzie miał miejsce dopiero w roku 2020. Włoski producent pojazdu zapewnia, że zmiana terminu nie wiąże się z żadnymi problemami technicznymi we wdrażaniu nowego systemu nośnego.

Dotychczasowe plany włoskiego producenta rakiety Vega C, firmy Avio, zakładały, że pojazd ten wystartuje po raz pierwszy jeszcze w 2019 r.

Opracowywana konstrukcja rakiety przeszła niedawno pomyślnie kluczowy przegląd Critical Design Review. Niezależni eksperci z ESA oraz z krajowych instytucji i przemysłu potwierdzili spójność i dojrzałość całego projektu systemu nośnego Vega C. Oznacza to jego gotowość do produkcji i poddania go końcowym testom. Pozytywny wynik przeglądu dał jednocześnie zielone światło dla przejścia w programie Vegi C do fazy kwalifikowania rakiety na pierwszy lot.

Zmienił się natomiast planowany termin tegoż pierwszego lotu. Debiut nowej rakiety przesunął się w myśl nowego harmonogramu z końca bieżącego roku na pierwszy kwartał 2020 roku.

Przyczyny opóźnienia przedstawiciele firmy Avio tłumaczą nadmiarem innych zadań do zrealizowania jeszcze w 2019 r. Chodzi mianowicie o aż cztery starty wcześniejszej wersji lekkiej rakiety europejskiej, znanej pod nazwą Vega. Będzie to rekordowa liczba startów tego pojazdu przeprowadzona w ciągu jednego roku kalendarzowego. Pierwszy lot już 14 marca, drugi w czerwcu br. To właśnie duża ilość pracy przy dostarczeniu pojazdów dla owych czterech lotów rakiety Vega miała skłonić władze Avio do przewartościowania priorytetów i odsunięcia debiutanckiego startu pojazdu Vega C na kolejny rok.

Przed nami 12 wymagających miesięcy, począwszy od czterech startów Vegi między marcem a listopadem, a kończąc na dziewiczym locie Vegi C. Mamy wyjątkowy zespół w europejskim przemyśle i agencjach po to, by sprostać tym wyzwaniom!

Stefano Bianchi, szef Departamentu Rozwoju Transportu Kosmicznego ESA

Giuseppe Coccon, rzecznik Avio, zapewnił, że do rzeczonego opóźnienia nie przyczyniły się żadne kłopoty czy problemy techniczne związane z wdrażaniem konstrukcji Vega C.

W stosunku do rakiety Vega pojazd Vega C będzie charakteryzował się lepszymi osiągami. Jego produkcja będzie ponadto odbywać się przy większym udziale komponentów europejskiego pochodzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama