Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wyłoniono zwycięzcę 64. Olimpiady Astronomicznej

Fot. ESA/Gaia/DPAC (CC BY-SA 3.0 IGO) [esa.int]
Fot. ESA/Gaia/DPAC (CC BY-SA 3.0 IGO) [esa.int]

Uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie - Jakub Wróbel, został zwycięzcą finału 64. Olimpiady Astronomicznej, która zakończyła się w niedzielę 13 czerwca br. w Chorzowie – poinformowało organizujące rywalizację Planetarium Śląskie.

Organizowana od 1957 r. Olimpiada Astronomiczna jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju konkursów w Polsce. Do pierwszego etapu tegorocznej rywalizacji, odbywającego się drogą korespondencyjną, zgłosiło się 175 uczniów z całego kraju. Do finału jurorzy zakwalifikowali 20 osób.

W ciągu dwóch dni olimpijczycy rozwiązywali zadania teoretyczne, z analizy danych, a także obserwacyjne pod sztucznym niebem planetarium. Wygrał Jakub Wróbel, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce zajął Aleksander Waczyński z CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie, natomiast trzecie - Antoni Skoczypiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Na kolejnych miejscach uplasowali się Piotr Tokarczyk z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu oraz Milan Wowra z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Wskazanych pięciu laureatów będzie reprezentowało Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics - IOAA). W poprzednich edycjach reprezentanci Polski zajmowali w tym ogólnoświatowym konkursie zwykle wysokie miejsca. Ze względu na pandemię COVID-19 rywalizacja ma być zorganizowana online.

image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

Polska należy do grupy pięciu krajów założycielskich IOAA. W 2011 r. międzynarodowe zmagania odbyły się w Chorzowie. W ub. roku, ze względu na pandemię, ogólnopolska olimpiada w chorzowskim planetarium nie odbyła się; podobnie 14. olimpiada międzynarodowa, która miała rozegrać się w Kolumbii.

W zamian na szczeblu globalnym zorganizowano w ub. roku zawody online (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których wzięły udział drużyny z 40 krajów. Wszyscy członkowie polskiej drużyny, którzy uczestniczyli w tych e-zawodach, znaleźli się wśród ich laureatów; reprezentację Polski wyłoniono na podstawie najlepszych wyników w zawodach okręgowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama