Brona: Współpraca z Hiszpanią ważna dla polskiego sektora kosmicznego [Space24 TV]

17 stycznia 2019, 16:14

"Polska w Krajowym Programie Kosmicznym wskazała kilka krajów, które będą potraktowane priorytetowo. Jednym z tych krajów jest właśnie Hiszpania. (...) zidentyfikowanie możliwości współpracy czy to przy programach polskich, czy to przy programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, jest dla nas bardzo cenne" - mówi Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Szef PAK wypowiadał się przy okazji Polsko-Hiszpańskiego Dnia Sektora Kosmicznego, 17 stycznia 2019 r.

Wiemy, że Hiszpania bardzo mocno inwestuje w sektor kosmiczny. Widać to od wielu lat. Te inwestycje z roku na rok są zwiększane i rzeczywiście po 20-30 latach Hiszpania jest tym globalnym graczem. Polska chciałaby takim globalnym graczem być za kilkanaście, może kilka lat, dlatego musi czerpać wzorce z Hiszpanii. Stąd, spotkania pomiędzy Polską a Hiszpanią są dla nas tak cenne.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Hiszpania to konsorcjum [Europejskie Konsorcjum na Rzecz SSA/SST] tworzyła razem z pozostałymi krajami europejskiej wielkiej kosmicznej piątki. Polska właśnie do tego konsorcjum przystąpiła. To oznacza, że współpraca z Hiszpanią będzie zacieśniana, również w obszarze bezpieczeństwa. Być może w przyszłości może się okazać, że współpraca związana z danymi satelitarnymi, czy chociażby z telekomunikacją międzyrządową czy wojskową, również będą takimi obszarami zainteresowania Polski.

dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
cienki
niedziela, 20 stycznia 2019, 12:39

Sam jestem sceptyczny, że możemy osiągać duże sukcesy na tym rynku, choć miło by było gdybyśmy rozwinęli ten sektor w Polsce. Natomiast do moich poprzedników: sektor kosmiczny nie oznacza budowania rakiety samemu - nie ma to większego sensu. Są firmy/instytucje, które oferują takie usługi i nie ma sensu tracić kasy na próbę rywalizacji z nimi. Zarabiać można na wytwarzania podzespołów do tego, co ma latać w kosmosie.

Józef
piątek, 18 stycznia 2019, 13:21

Kolejni chętni do wyciągania kasy z europejskich programów rozwojowych poprzez swoje polskie filie?

Romek
piątek, 18 stycznia 2019, 10:07

nie zapominamy też o Czadzie i Gwinei Równikowej !!!!

atlas
czwartek, 17 stycznia 2019, 20:58

Dlatego Hiszpania bo można jechać na niezłe wakacje. Na Ukrainie leży gotowa technologia rakietowa, która dała by nam podstawy do działania w tym temacie (i to względnie tanio). Niestety jest to zbyt mało egzotyczny kierunek dla naszych "analizatorów"!

Enki
czwartek, 17 stycznia 2019, 20:29

Mamy być globalnym graczem kosmicznym za kilka lat? Za kilka lat, to może wystrzelimy rakietę, która sięgnie kosmosu i to będzie sukces. Nie mamy żadnej infrastruktury, kadry, ani satelitów, nawet PAK nie ma stałej siedziby. Trochę brzmiało to dla mnie jak rojenia.

Tweets Space24