Izraelski lądownik od IAI już na orbicie okołoksiężycowej [WIDEO]

5 kwietnia 2019, 15:30
Enter1
Ilustracja: SpaceIL

Zbudowany w Izraelu lądownik księżycowy Beresheet został z powodzeniem wprowadzony na orbitę wokół Srebrnego Globu. Za kilka dni podejmie próbę lądowania na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Jeśli to przedsięwzięcie się powiedzie, Izrael zapisze się w historii podboju kosmosu jako czwarte państwo na świecie, które udanie posadziło swój statek kosmiczny na księżycowej powierzchni.

Operatorem misji lądownika Beresheet jest izraelska organizacja non-profit SpaceIL. Pojazd został skonstruowany przy wsparciu przedsiębiorstwa Israel Aerospace Industries (IAI). Słowo „Beresheet” oznacza w języku hebrajskim biblijną Księgę Rodzaju.

Ważący 585 kg Beresheet wystartował z Ziemi w trzeciej dekadzie lutego br. Wyniosła go rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Od tego momentu, poprzez realizację serii manewrów pojazd stopniowo podwyższał apogeum swojej orbity wokół planety, aż osiągnęło ono wysokość przekraczającą 400 tys. km.

Wreszcie, 4 kwietnia statek był gotowy by zostać przechwyconym przed oddziaływanie grawitacyjne Księżyca. Tego dnia około godziny 16:18 naszego czasu lądownik wszedł na orbitę wokół Srebrnego Globu. By tego dokonać uruchomił silnik na sześć minut, co doprowadziło do niezbędnego zmniejszenia jego prędkości o mniej więcej 1000 km/h.

Beresheet wszedł początkowo na eliptyczną, mocno ekscentryczną orbitę wokół Księżyca o parametrach 500 km x 10.000 km. Przed lądowaniem pojazd obniży swój lot tak, by znaleźć się na orbicie kołowej o wysokości 200 km.

W czwartek 11 kwietnia 2019 r. lądownik Beresheet podejmie próbę lądowania na terenie księżycowego Morza Jasności (Mare Serenitatis). Ten znajdujący się na zwróconej ku Ziemi stronie Srebrnego Globu ciemniejszy obszar jest dobrze widoczny na tarczy Księżyca na, jego północnej półkuli.

Po udanym lądowaniu Beresheet podziała na powierzchni naturalnego satelity Ziemi przez zaledwie dwa do trzech dni. Zajmie się tam m.in. pomiarami pola magnetycznego. Na pokładzie statku znajduje się kapsuła czasu z cyfrowym zapisem wielu informacji dotyczących Izraela.

Ważnym aspektem całego przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi, by kształcili się w obszarach związanych z matematyką i inżynierią. Koszt misji szacowany jest na 100 mln USD. 

Dotychczas swoje statki na orbitę wokół Księżyca zdołały wprowadzić USA, Rosja, Chiny, Indie, Japonia i Europejska Agencja Kosmiczna. Izrael dokonał tego jako siódmy. Natomiast jeśli Beresheet skutecznie wyląduje, to Izrael będzie czwartym na świecie krajem który dokona tego manewru na powierzchni Księżyca, po Rosji (Związku Radzieckim), USA i Chinach. Będzie to natomiast pierwszy posadzony na Srebrnym Globie lądownik sfinansowany ze środków prywatnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Adam
czwartek, 11 kwietnia 2019, 00:44

Kiedy Ameryka miała komputery lampowe szybciej posadziła swą załogę niż obecni mający lepsza technikę. Okazało się że to ploty na wideo zrobione. Ładna grafika zrobiona łatwowiernym połykaczom mądrości gif z komputerów. Dorosłe dzieci bawcie się dalej do Pana Boga nie dolecicie za prymitywne mózgi macie.

Mel
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 00:59

JEWS IN THE SPACE!

Nex
niedziela, 7 kwietnia 2019, 10:06

Żydzi w kosmosie , jak w Muppet Show.

MAZU
niedziela, 7 kwietnia 2019, 00:16

BRAWO!!!

Zawisza_Zielony
sobota, 6 kwietnia 2019, 00:59

A u nas kolejny prezes PAK zaliczył twarde lądowanie....

Totoro
sobota, 6 kwietnia 2019, 13:26

Przepychanek resortowych i obrzydliwych rozgrywek politycznych ciąg dalszy?

Tweets Space24