Jeff Bezos zaprezenował księżycowy lądownik Blue Moon

14 maja 2019, 05:10
Blue_Moon1
Fot. Blue Origin via Twitter

Podczas prezentacji zorganizowanej 9 maja br. w Waszyngtonie, Jeff Bezos, założyciel przedsiębiorstwa Blue Origin, zaprezentował projekt nowego lądownika księżycowego Blue Moon, który być może posłużyć do powrotu ludzi na Księżyc w 2024 r.

W trakcie specjalnego wystąpienia, które miało miejsce w zeszły czwartek w Washington Convention Center, szef Amazona opowiedział o swojej wizji podboju kosmosu przez ludzi. Jednak wykład Bezosa’a nie ograniczył się jedynie do ogólnych i dalekosiężnych planów stworzenia zaawansowanych kolonii w przestrzeni kosmicznej. Zaprezentował on także projekty nowego lądownika księżycowego o nazwie Blue Moon i mającego go napędzać silnika BE-7.

Zgodnie z dostępnymi na oficjalnej stronie internetowej Blue Origin informacjami nowy lądownik księżycowy ma być w stanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca nawet do 6,5 tony ładunku. Natomiast silnik BE-7, zaprojektowany specjalnie z myślą o transporcie na Księżyc, ma być napędzany wysoce wydajną mieszanką wodoru i ciekłego tlenu. Ponadto silnik ten ma być w przyszłości oferowany także innym podmiotom, które będą zainteresowane jego montażem we własnych lądownikach księżycowych. Pierwsze testy silnika mają rozpocząć się już latem tego roku.

Zgodnie z oświadczeniem Blue Origin lądownik Blue Moon może także potencjalnie posłużyć do realizacji planów administracji federalnej, zakładających powrót amerykańskich astronautów na Srebrny Glob w 2024 r. W tym kontekście należy zauważyć, że prezentacja Bezos’a odbyła się zaledwie dzień po wysłuchaniu dwóch pracowników NASA przed komisją Izby Reprezentantów, w trakcie którego nie zostały przez agencję podane szczegółowe informacje dotyczące planów i kosztów przyszłej misji księżycowej.

Przedmiotem konsultacji między Kongresem a NASA jest natomiast uzyskanie przez agencję dodatkowych funduszy, niezbędnych do przeprowadzenia załogowej misji na Księżyc już za 5 lat.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Marsjanin.
niedziela, 26 maja 2019, 18:19

Mam propozycję ,zbiorniki i panele na górę ,1 duży silnik aut ,a 4 małe podwójne na boki pomiędzy 4-nogi ( Takie ma Lądownik Ramowy Sky Crane i konstrukcję ,co posadowił Łazik na Marsie.) W ten sposób Towar ,albo Pojazd Mobilny NASA ( ten z tymi 2-ma skafandrami z tyłu ) zawieszamy w Adapterze od spodu tego Lądownika pomiędzy Nogami jego w miejscu zbiorników na zdjęciu. Adapter - w dachu tego PM 4-ry zaczepy ,a w LR od jego spodu 4- Rygle elektromagnetyczne pasujące do tych Zaczepów . Do Stacji Gateway tanią rakietą FH dostarczamy taki LR -dokujemy do stacji. 2-FH dostarczamy PM Hermetyczny NASA -dokujemy do Stacji Gateway. Do P M H przesiadają się z Stacji 2-4 Astronautów, LR łapie P M H w Adapter , od dokowanie od stacji i LR z P M H ląduje na Gruncie księżyca w wyznaczonym wcześniej miejscu na 4-Nogach Teleskopowych- Sterowanie Całością Lądowania przez Astronautów w P M H. Silniki STOP i P M H dalej wisi w Adapterze bo Nogi LR są dłuższe o 15-20 cm. niż ma Pojazd do swoich kół. Załoga zwalnia 4 zaczepy z 4-Rygli magnetycznych i PM siada delikatnie na swoich kołach ( 6 x mniejsza grawitacja ) .Załoga załącza PM i rusza od razu spod LR w teren Księżyca na Rekonesans i Badania . W ciekawszych miejscach wychodzi 2-Astro. w tych 2-skafandrach co mają w PM . Po misji PM podjeżdża pod LR ,bo jak wiemy jest wyższy o 15-20 cm. ,Komputer pokładowy wykrywa zgodność 4-Zaczepów w PM w jego Dachu ,z 4-Ryglami magnetycznymi LR ,Załoga LR obniża na nogach teleskopowych i się Ryglują w Całość. Start i LR z PM odlatują do stacji Gateway. Dodam ,że ten system LR i PM pozwala Astronautom ubranym w Dresach stacyjnych wejść do PM ,wylądować na Księżycu ,jeździć od razu ( bez ubierania Skafandrów na księżycu i wychodzenia w nich przez Śluzę z czegokolwiek ) kilometrami po Księżycu ,wychodzić w 2-skafandrach w ciekawszych miejscach ,powrócić z Eskapady do LR ,wystartować z niego i powrócić do stacji Gateway w tych Samych Dresach Stacyjnych i ani razu Astronauci nie mieli bezpośredniego Styku z Regolitem Księżycowym ,bardzo ostrym i wszędzie się wżynającym.

Marsjanin.
sobota, 25 maja 2019, 16:31

Panie Bezos pański lądownik Blue Moon ma Technologię lat 60-XX-w. To lądownik 2-stopniowy ,dół do lądowania ,a Moduł Załogowy na 2-pietrze i po chybotliwej drabince ,albo windą na Grunt . ? -poco tak, aby po misji wystartować górą ,a lądujący Nowy Dół zostawić jako Złom za każdym razem lądowania tego monstrum za 100-mil. Mamy już blisko III-Dekadę XXI-w. Hellou

Marsjanin.
sobota, 25 maja 2019, 20:06

1-silnik centralny na dole zamienić na 4-małe podwójne i umieścić na bokach,zbiorniki na góre na 2-piętro i na nie panele . Ładunki i pojazdy mobilne w tedy na dół na miejsce zbiorników w Adapterze pomiędzy silnikami i nogami. Po pacz Pan, jak to wszystko zrobiło się klarowne i proste ,bez Drabinek do schodzenia z 2-go piętra i bez wind na sznurkach i Pojazd z Astronautami po wylądowaniu na Gruncie Księżyca jest zwalniany zaczepami 4-ma, z 4-ch Rygli elektromagnetycznych Adaptera i siada od razu Delikatnie ( 6 x mniejsza grawitacja ) na swoich własnych Kołach na Gruncie księżycowym ( nogi Lądownika są 15-20 cm. dłuższe niż ma pojazd wiszący w Adapterze do swoich kół ),Załoga go załącza i od razu wyjeżdża z pod niego w Teren na rekonesans. .Po misji Załoga w Pojeździe podjeżdża nim pod Lądownik ( bo jak wiemy jest wyższy o 15-20 cm. ) Komputer wykrywa zgodność 4 Zaczepów w Dachu Pojazdu z 4-Ryglami Elektromagnetycznymi i Nogi Teleskopowe Lądownika są obniżane i się Ryglują Trwało w całość .Załoga startuje lądownikiem do Stacji Gateway ,dokuje ,przesiada się do Gateway ,a Lądownik jest Tankowany paliwem z Moduł-Cysterny zadokowanej przy Stacji .Taki Lądownik jak sobie sam automatycznie wcześniej dostarczy w tym Adapterze Moduł - Cysternę na Grunt Księżyca ,to może po 1-szej misji Załogi w Pojeździe po księżycu ,do tankować się i jak Załoga wróci do Lądownika ,zaryglować się Pojazdem do niego i Latać po Księżycu km. jak Dronem rakietowym.

Tweets Space24