Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Rosyjska ścieżka Węgier w kosmos. Wybór kosmonauty niebawem

Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]
Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Podczas swojej oficjalnej wizyty w Rosji minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto porozumiał się z szefem państwowego przedsiębiorstwa Roskosmos, Dmitrijem Rogozinem w sprawie zawiązania ściślejszej współpracy w zakresie realizacji projektów kosmicznych. Centralnym punktem tej kooperacji ma być wysłanie węgierskiego kosmonauty-naukowca na Międzynarodową Stację Kosmiczną w perspektywie 2024-25 roku. Wspólne oświadczenie w tej sprawie podano bezpośrednio po spotkaniu w piątek 13 grudnia w Moskwie.

„Jako jeden z najważniejszych celów węgiersko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie badania kosmosu i technologii kosmicznych wspólnie wytyczyliśmy rozpoczęcie przez węgierskiego kosmonautę-naukowca pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024-25 roku. Niezwłocznie rozpoczniemy niezbędny do tego proces selekcji i szkolenia” – powiedział Szijjarto węgierskiej agencji MTI.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto porozumiał się w piątek 13 grudnia z władzami w Moskwie w sprawie rozpoczęcia wspólnych projektów kosmicznych. Minister spotkał się w Moskwie z prezesem państwowej korporacji Roskosmos Dmitrijem Rogozinem. Według niego cel jest taki, by węgierski kosmonauta przez 3-6 miesięcy prowadził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badania przy użyciu narzędzi wykonanych z węgierskim udziałem.

Przyznał, że sformułowanie „węgierski przemysł kosmiczny” może brzmieć jak science fiction, bo mało się o tym mówi, ale „węgierskie przedsiębiorstwa branży kosmicznej i grupy badawcze na węgierskich uniwersytetach, zajmujące się przemysłem i technologią kosmiczną, są znane w dalekich krajach i na całym świecie ich osiągnięcia cieszą się uznaniem”.

Szijjarto dodał, że w Rosji już teraz są realizowane trzy projekty kosmiczne z wykorzystaniem węgierskiej technologii. Chodzi przede wszystkim o prace nad flotą mikrosond kosmicznych oraz nad modernizacją wyposażenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Teraz te projekty staną się także oficjalnie wspólnymi projektami rozwoju technologii i badań kosmicznych, zwiększymy w nich też węgierski udział zarówno pod względem ilości, jak i wartości dodanej. Oznacza to dla węgierskiego przemysłu kosmicznego fantastyczną nową możliwość” – oznajmił.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama