Rosyjskie zmagania z rakietami nośnymi. Moment próby [ANALIZA]

13 marca 2019, 09:56
Sojuz
Fot. Roskosmos via Facebook

Upływające w tym roku półwiecze od lądowania człowieka na Księżycu ma obfitować w ważne astronautyczne wydarzenia, które – nawet jeśli tylko częściowo – z założenia pozwolą USA odtworzyć potencjał lotów załogowych i godnie upamiętnić swój dawny triumf. W tym samym czasie Rosję, niejako na wzór ZSSR sprzed dokładnie 50 lat, trapią piętrzące się kłopoty z własnym programem kosmicznym, z wolna blaknącym na tle międzynarodowych konkurentów. Najnowszym tego przejawem jest sekwencja problemów z rakietami nośnymi, będącymi jeszcze do niedawna przykładem niezawodności i filarami rosyjskiego monopolu na załogowe loty orbitalne na ISS. Trudności te przychodzą w momencie, który wymaga od Rosji stawienia czoła wyzwaniom rzucanym na polu lotów załogowych przez kolejnych zagranicznych rywali. Władze na Kremlu zapowiadają od dłuższego czasu zmianę warty w szeregu swoich systemów nośnych – wciąż jednak aktualne pozostają pytania, „czy” i „kiedy” kolejna generacja rakiet zapewni Rosji oczekiwany nowy start na globalnym rynku kosmicznym.

Decydenci, kontrahenci, zagraniczni konkurenci – czyli długa lista zmartwień Dmitrija Rogozina

Z punktu widzenia rosyjskiego programu kosmicznego, domykająca się niebawem druga dekada XXI wieku stoi pod znakiem wielu sprzecznych tendencji. Z jednej strony jest to czas korzystnej koniunktury związanej z utrzymującym się zachodnim zapotrzebowaniem na silniki rakietowe NPO Energomasz (RD-180 i RD-181) oraz faktycznym rosyjskim monopolem na rynku lotów załogowych po zakończeniu służby amerykańskich wahadłowców w lipcu 2011 roku. Równocześnie jednak, koniunktury dławionej przewlekłym kryzysem polityczno-gospodarczym, zwłaszcza w następstwie zagranicznych sankcji sektorowych, nałożonych w obliczu skutków zaangażowania Rosji w konflikt na Ukrainie.

W efekcie, czas po 2010 roku charakteryzują w dużej mierze symptomy postępującej recesji w rosyjskiej astronautyce i degradacji planów rozwojowych, naznaczonych cięciami finansowymi, nieefektywnością produkcji i nadzoru, a nierzadko wręcz otwartymi patologiami zarządzania – korupcją i niegospodarnością. Skala tych niebezpiecznych zjawisk urosła z czasem do tak znacznych rozmiarów, że objęła swoim zasięgiem i skutecznie okaleczyła sztandarowe projekty programowe, na czele z szeroko promowaną wielomiliardową inwestycją w budowę kosmodromu Wostocznyj (Wschodniego). Dały one o sobie znać pod postacią kolejnych nawarstwiających się opóźnień budowlanych oraz mocno ograniczonej liczby zrealizowanych dotąd startów rakietowych – na dodatek, z komplikacjami przy ich wykonywaniu.

Tak czy inaczej, od okazjonalnych i spektakularnych wpadek nie mniej groźne pozostały spowszedniałe, przewlekłe niewydolności, których oznaki rosyjski przemysł kosmiczny wykazywał nawet za czasów swojej największej świetności. W miarę biegu ostatniej dekady, ich występowanie ulegało jak dotąd już tylko wyraźnemu nasileniu. „Stany Zjednoczone dziewięciokrotnie przewyższają Rosję pod względem produktywności sektora kosmicznego” – ostrzegał w 2015 roku Dmitrij Rogozin, wówczas na stanowisku wicepremiera ds. przemysłu obronnego i kosmicznego Federacji Rosyjskiej.

Wkrótce potem, w maju 2016 roku, czyli jeszcze na długo przed objęciem funkcji prezesa Roskosmosu, Rogozin po raz kolejny wyraził swoje zaniepokojenie, wskazując zarazem powody utrzymywania się niekorzystnej tendencji. Jako główną przyczynę wskazał m.in. biurokratyczne i kadrowe przeciążenie systemu produkcji. W sugestywny sposób przestrzegł wówczas, że jeśli nie uda się szybko poprawić wydajności rodzimego przemysłu kosmicznego i wyeliminować piętrzących się barier biurokratycznych, Rosjanom „pozostanie jedynie przyglądanie się osiągnięciom NASA i Elona Muska”. Wyartykułowana w ten sposób jawna obawa o odpadnięcie z międzynarodowej konkurencji w sektorze lotów kosmicznych stanowiła dla Rosjan główny motywator do przeprowadzenia największego od lat przedsięwzięcia rozwojowego, jakim od początku była budowa kosmodromu Wostocznyj.

Wyboista droga ku nowym możliwościom

Wbrew początkowym założeniom, w rozpoczętym u schyłku 2010 roku procesie powstawania nowego ośrodka lotów kosmicznych doprowadzono dotąd do relatywnego końca jedynie pierwszy z trzech wyznaczonych etapów inwestycji, czyli budowę centrum kierowania lotami i wyrzutnię przeznaczoną dla obecnie używanych rakiet serii Sojuz (lata 2012-2016). Relatywnego, bowiem jeszcze w październiku 2018 roku pojawiały się informacje, jakoby w ramach gotowej zabudowy ośrodka Wostocznyj odbywały się dodatkowe przetargi naprawcze, konieczne do usunięcia problemów z licznymi wadliwie postawionymi konstrukcjami i platformą startową. Te z kolei okazywały się często efektem nadużyć i zwykłych oszustw, które rosyjska prokuratura generalna oszacowała do tej pory na kwotę sięgająca co najmniej 150 mln USD.

Tymczasem na swoją realizację w dalszym ciągu oczekiwał bardzo istotny drugi etap powstawania nowego rosyjskiego kosmodromu. To właśnie z nim wiązał się główny zamysł istnienia całego kompleksu, czyli przygotowanie gruntu pod wprowadzenie nowej generacji rakiet nośnych. W pierwszej kolejności dotyczyło to dostosowania kompleksu do obsługi systemu Angara, we wszystkich wariantach. Od powodzenia tej części uzależniono możliwość nawiązania przez Rosję równorzędnej konkurencji z najnowszymi zagranicznymi pojazdami rakietowymi. W ramach przedstawionego harmonogramu dla tego etapu, wskazano rok 2022 jako najwcześniejszy termin zakończenia budowy wyrzutni, zakładając również przeprowadzenie pierwszego lokalnego startu rakiety Angara-A5 w rok później. Oprócz tego, w nieco bardziej odległej perspektywie zaplanowano również pierwszy start usprawnionej wersji tego pojazdu, wskazując 2026 rok jako prawdopodobny moment pierwszego odpalenia Angary-A5V (z górnym segmentem napędzanym ciekłym wodorem).

Na tym tle zarysowano również kontynuację rozbudowy kompleksu w oparciu o trzecią platformę startową, stawianą z myślą o lotach średnich, ciężkich, a zwłaszcza superciężkich rakiet nośnych. Planowana do wszczęcia w 2026 roku ostatnia faza dostosowania ośrodka kładzie szczególny nacisk na obsługę eksploatacji koncepcyjnych systemów nośnych Sojuz-5, a najpewniej także potężnych rakiet księżycowych, niedawno ogłoszonych pod nazwą Jenisej. Zakończenie tego finalnego etapu przygotowania ośrodka Wostocznyj miałoby nastąpić w okolicach 2028 roku, a więc zbieżnie z aktualnie zapowiadanym terminem debiutu rosyjskiej superciężkiej rakiety. Póki co jednak, harmonogramy startów zarówno Sojuza-5, jak i budowanego na jego podstawie księżycowego Jeniseja pozostają głęboko w sferze założeń koncepcyjnych i hipotetycznych, które dzieli od realizacji cały ciąg mniej lub bardziej skorelowanych etapów prac.

Przeskok generacyjny „na raty”

Biorąc pod uwagę, że Jenisej „dotarł” dopiero do fazy uzgodnienia ostatecznego projektu graficznego pojazdu, formułowanie w tym zakresie prognoz nie ma większego sensu. Niewiele jaśniej przedstawia się sytuacja z Sojuzem-5, który pomimo pierwotnych zapowiedzi z 2015 roku, został oficjalnie ogłoszony przez Rogozina jako rozpoczynający się projekt rozwojowy dopiero w lipcu 2018 roku. Wtedy też okazało się, że cała konstrukcja nie będzie miała technologicznie zbyt wiele wspólnego z zasłużoną rodziną Sojuzów, poza samą nazwą oczywiście. Tak czy inaczej, pierwsze testowe loty systemu w wersji 5 miałyby się odbyć jeszcze w 2022 roku.

Na tym tle znacznie bardziej namacalnie rysuje się postęp z udziałem rakiet Angara-A5, szykowanych na miejsce postradzieckich ciężkich systemów Proton-M. Mowa tutaj o konstrukcji, która zaliczyła decydujący lot testowy jeszcze w 2014 roku, a aktualnie przygotowywana jest do rozpoczęcia misji użytkowych z militarnymi ładunkami satelitarnymi na pokładzie. Ostatnie potwierdzenie takiego zamysłu wypłynęło z rosyjskiego resortu obrony w dniu 4 marca 2019 roku. Planowane starty mają być realizowane zarówno z bazy Wostocznyj, jak i kosmodromu w Plesiecku na podstawie kontraktu z zakładami im. M. Chruniczewa, producentem rakiet Angara. W tym kontekście należy jednak pamiętać, że start drugiej fazy rozbudowy kompleksu Wostocznyj – doświadczony kolejnym, co najmniej półrocznym opóźnieniem w wyniku zerwania kontraktu wykonawczego – nastąpi najwcześniej wiosną 2019 roku.

Biorąc to pod uwagę, można oczekiwać, że dwa najbliższe planowane starty Angary-A5 (po jednym w 2019 i 2020 roku) obsłuży wojskowe centrum w Plesiecku. Ośrodek nie dysponuje jednak infrastrukturą niezbędną do obsługi startów komercyjnych tego typu rakiet. Poza tym, skuteczne ich użycie utrudnia oddalenie Plesiecka od korzystnych ścieżek podejścia do orbit równikowych.

W takich okolicznościach bynajmniej nie należy się spodziewać nagłego wzmożenia aktywności Rosji w zakresie realizacji lotów kosmicznych (ani tym bardziej zapowiadanego w lutym br. przez Rogozina „podwojenia liczby wykonanych misji” w tegorocznej perspektywie działalności). Uzależnienie tempa wdrażania nowych systemów nośnych od postępu prac nad nowym kosmodromem będzie jeszcze przez najbliższe lata skutecznie hamowało astronautyczny przeskok generacyjny w Rosji. Poza ogólnymi możliwościami jego zaistnienia, osobną kwestią pozostaje jego ekonomiczne uzasadnienie, które bez odpowiedniego nagromadzenia i przyciągania zagranicznych użytkowników komercyjnych samo może stać się przyczyną nie tylko głębokiej zapaści rosyjskiej branży kosmicznej, ale i poważnym problemem dla całej tamtejszej gospodarki. Scenariusz ten stanie się tym bardziej realny, im większe grono międzynarodowych konkurentów wyjdzie naprzeciw Rosji z własnymi nowymi, coraz bardziej efektywnymi systemami nośnymi i pojazdami kosmicznymi. Tak się składa, że przypadające na ten rok pięćdziesięciolecie lądowania człowieka na Księżycu stwarza dogodne ku temu warunki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 72
m
środa, 13 marca 2019, 21:50

Rosji to już tylko zostaje rywalizacja z Indiami lub Iranem.19 rosyjskich startów zakończonych całkowitą lub częściową porażką w tej dekadzie mówi samo za siebie.

anda
czwartek, 14 marca 2019, 19:38

a może podasz wszystkie nieudane starty np. USA a nie tylko Rosji, wtedy sobie porównamy a może ofiary śmiertelne?

m
piątek, 15 marca 2019, 06:47

Proszę cię bardzo:w latach 2010-18 USA miało 7 nieudanych lub częściowo nieudanych startów(wliczając eksplozję Falcona 9 podczas tankowania i eksplozję Antaresa którą spowodowała awaria rosyjskiego silnika NK-33). Rosja miała takich wpadek aż 19. No to może powiesz że Rosja miała więcej startów? No nie bardzo.Startów mieli faktycznie więcej w tym okresie ale niewiele: 221 vs 207.Statystycznie więc 8.5% rosyjskich startów zakończyło się częściowym lub całkowitym fiaskiem podczas gdy u Amerykanów tylko 3.4% Ofiary śmiertelne:jedna eksplozja podczas tankowania Wostoka 2M w 1980 r zabiła więcej ludzi niż cały amerykański program kosmiczny w historii. Kombinuj dalej.

halny
czwartek, 14 marca 2019, 21:28

anda@ no to jest argument. Czyli jak będą potrzebne to wyjmą z magazynu.

Rafal
czwartek, 14 marca 2019, 12:54

19 na ile startow?

fan rosji:)
środa, 13 marca 2019, 21:44

Hej rusofile!Dlaczego Rosja posiadająca według was "najlepsze silniki na świecie" nie potrafi zbudować rakiety o choćby zbliżonym udźwigu do rakiet amerykańskich jak Delta IV Heavy nie mówiąc już o Falconie Heavy?No śmiało,odpowiedzcie na te pytanie!

anda
czwartek, 14 marca 2019, 19:36

a po jaką cholerę? czy w ostatnich latach była potrzeba wyniesienia ładunku większego niż 30 ton? Ciężkie rakiety będą potrzebne jak faktycznie zaczną się loty na księżyc, bo o marsie w pojedynkę to można pomarzyć

fan rosji:)
piątek, 15 marca 2019, 07:25

Buhaha dziecinne tłumaczenia,nie mają mocnych rakiet bo im niepotrzebne:D A ja twierdzę że NIE POTRAFIĄ takiej stworzyć bo ich silniki są po prostu mniej wydajne od amerykańskich.A ciężkich ładunków nie ma dlatego bo nie ma odpowiednich rakiet a nie na odwrót. Udźwig na LEO to jedno ale dlaczego rosyjskie rakiety mają max 7t udźwigu na orbitę GTO?Niektóre satelity telekomunikacyjne są cięższa.Niski udźwig rosyjskich rakiet na orbitę GTO sprawia też że mają ograniczone pole np.do wynoszenia satelitów bezpośrednio na orbitę geostacjonarną.Proton wyniesie max 3.4t na GEO podczas gdy amerykańska Delta IVH ponad 6.5t nie mówiąc już o Falconie Heavy.

inż.
czwartek, 14 marca 2019, 15:55

Delta IV Heavy: 28,37 Ton zdolność wynoszenia na orbitę o wys. 185 km (LEO) Angara 5: 24,5 Ton zdolność wynoszenia na orbitę o wys. 200 km (LEO) Angara 5 jeden start udany ma już za sobą. Nie kompromituj się fanku rosji:)

Voodoo
czwartek, 14 marca 2019, 11:46

Phi....a Energia?....wynoszaca Burana....tylko co innego rakiety eksperymentalne a co innego użytkowe u "ruskich" Sojuz XYZ to codzienność a dla Muska wyniesienie Dragona to sukces biznesowy

I tak umacniamy polską biedę i polskie zacofanie.
środa, 13 marca 2019, 17:26

+Davien: "No dawno takich bredni nie czytałem:)) Rosja ciagle uzytkuje kosmodrom Tiuratam, bo Bajkonur to nazwa propagandowa,." Nie napisałem, że Rosja przestała używać Bajkonur, lecz że go opuszcza, co jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, a Rosja musi nadal płacić za używanie Bajkonuru dopóki Wostocznyj nie będzie w pełni gotowy. Podane przeze mnie cele przeprowadzki potwierdza jako oczywistość rosyjska WkiPedia: "Космодром возводился с целью обеспечения независимого доступа в космос, (...) сокращения затрат на космодром Байконур и улучшения социально-экономической обстановки в Амурской области.". __________ USA wycofały się z umowy ABM i otaczały Rosję swoimi statkami i bazami mającymi uniemożliwić skuteczny odwet Rosji na atomową napaść ze strony USA - to igranie z losami ludzkości, bo ABM oszczędzał gigantyczne sumy na antyrakiety i gwarantował "równowagę strachu", czyli pokój. Jako pretekst Redzikowa podały USA obawy, przed programem rakietowym Iranu, ale teraz gdy irański program rakietowy jest jeszcze bardziej zaawansowany, to USA wycofały swe antyrakiety z Redzikowa. USA po prostu dowiedziały się, że ich super-drogi program ABM nie jest wstanie zestrzeliwać rakiet, nad którymi pracuje Rosja, i które ogłosił niedawno Putin. ______ "twoja Rosja cynicznie złamała INF i kłamie że tego nie robi" - nie ma żadnej "mojej" Rosji, bo Rosja należy tylko do Rosjan, a ja nie narzucam tylko propagandowych, antypolskich kłamstw o Rosji. Z Redzikowa fo Moskwy rakiety USA mają zaledwie ok. 1.000 km i USA mogą montować w Redzikowie takie Rakiety, jeżeli zechcą, a może nawet już zamontowały. Istnienie takiej bazy USA pod nosem Moskwy, bliżej niż bazy rakietowej ZSRR na Kubie w 1963r., a zatem USA "cynicznie złamały INF i kłamią że tego nie robią". To tylko jeden z przypadków, bo wypowiedzenie ABM przez USA miało jako ukryty cel łamanie przez USA INF. __________ "ladowe Tomahawki" tak samo Rosja nie łamie INF. __________ "Co do pocisków hipersonicznych, to zwalczanie tych wolnych w stosunku do głowic balistycznych, wysoko lecacych i slepych pocisków nie jest problemem dla PAtriotów, czy THAAD-a, a na morzu dla SM-2/6." - nie dyskutuję na takim poziomie. ________ "rosyjski silnik jadrowy (...) jest odmiana silnika jonowego" - silniki jonowe cierpią na brak paliwa i bardzo słaby ciąg przez co np. nie są wstanie startować z Ziemi na orbitę. Rosja zapewniła "niewyczerpane" atomowe źródło prądu dla silnika jonowego, co umożliwia równoległe zastosowanie wielu silników jonwych równolegle i osiąganie o wiele wyższego ciągu. Nikomu się to dotąd nie udało.

Davien
piątek, 15 marca 2019, 23:52

Oj panie bieda dawno takich bredni jak tu wypisujesz nie czytałem. Nawet nie ma sensu na to odpowiadać nie będe sie do pańskiego żałosnego poziomu znizał. I to na tyle ,trolli jak pan bieda nie karmic:)) PS Jak napiszesz cos prawdziwego to dyskusja może będzie mozliwa z kłamca nie ma sensu:)

slawek
piątek, 15 marca 2019, 21:45

śmialiście się (ze tak zażartuję) "koledzy", że w USA takie zacofanie, bo minutemanny takie stare, systemy odpalania ICBM wykorzystujące dalej 5-calowe dyskietki. Nie to co Rosja - co chwila nowa broń jądrowa. To kto tu na kogo ma zamiar napadać?

Davien
czwartek, 14 marca 2019, 17:33

Panie bieda znowu:)) USA nie otacza Rosji bazami ABM bo żaden pocisk z Rumuni i Redzikowa nie jest w stanie przechwycić rosyjskich ICBM-ów lecących nad biegunem wiec znowu kłamiesz. Podobnie jak USA nie ma zamiaru napadac tej biednej Rosji bo i po kiego, jakby chcieli to wykorzystaliby moment jak się ZSRS rozlatywał. USA nie wycofało żadnych rakiet z Redzikowa bo nigdy ich tam nie było, pociski SM-3 Block IIA nie weszły jeszcze do uzytku więc kolejne kłamstwo. Co do rakiet w Redzikowie to znowu kłamiesz bo baza nie jest jeszcze gotowa , nie ma w niej wyrzutni zdolnych odpalać Tomahawki, dla SM-3 sa uzywane wyrzutnie Tactical o dł 6,8m w które Toamahawk zwyczajnie nie wejdzie więc znowu bezczelnie kłamiesz. Zreszta w Redzikowie mogłyby stac i 1000 VLS Mk-41 w wersji Strike i nic by nie złamały, choc jak widze zaliczaś sie do tych co wierzą w latające wyrzutnie ozasięgu ponad 500km A teraz co do pocisków hipersonicznych: Cyrkon 5-8Ma, Ju-71 czyli niesławny Awangard 12Ma, bo to co podaja Rosjanie łamie prawa fizyki, natomiast głowica Topola-M 22-24Ma wiec tak, dla THAAD-a SM-2/6 czy PAC-3MSE pociski hipersoniczne to duże(większe od głowic) powolne jak widac wyzej i co zabwniejsze całkowicie slepe( ach ta plazma) cele. Silnik atomowy skonstruowany w Rosji do lotów kosmicznych to wersja silnika TEZ o ciagu w prózni 15N, ciag silnika RD-180 w prózni to 4,15MN, wiec by osiagnac ciąg silnika ledwo uzywanego do lotów na orbite( na Marsa jest za słaby) to ile Rosja musiałaby ich razem połaczyć, i ile paliwa w postaci gazów szlahetnych uzyc?? Jak napisałem panie bieda myslenie nie boli wiec radzę zacząc myslec. A co do narzucania to tak prymitywna, rusofilska propagandę to jedynie jeszcze obalacz poz panem uprawia.

co znaczy bieda
czwartek, 14 marca 2019, 07:12

To bieda i zacofanie polega na tym, że gdzieś tam w stepie jest lub nie ma kosmodromu? Czy raczej jak żyje statystyczny obywatel. I tutaj Rosja wyraźnie przegrywa z Polską.

Wlkp.
środa, 13 marca 2019, 17:06

No trzeba by coś w końcu nowego wprowadzić bo ile czasu mają latać te pochodne "siemiorki" ??

Kiepsko
środa, 13 marca 2019, 15:03

SpaceX ma mniejszy budżet i już się do załogowej misji na Marsa szykuje... zatem w Roskosmosie mają problem z kadrą, wizją

Urko
środa, 13 marca 2019, 17:47

Czy przychód zalicza się do budżetu? Takie porównanie przychód SpaceX w 2012 roku to ponad 4 mld Budżet Roskosmosu w 2015 niecałe 3 mld (186 mld rubli)

Davien
środa, 13 marca 2019, 20:55

Urko, nie zapominaj że start Falcona kosztuje znacznie mniej niż Sojuza,o Protonie nie mówiąc. SpaceX po prostu taniej buduje rakiety, wykorzystuje je po kilka razy wiec poważnie tna koszty to i maja większy przychód.

AB
środa, 13 marca 2019, 18:30

@Urko. Warto zwrócić uwagę, że Musk zakasując znaczną część komercyjnych startów satelitów i właśnie rozbrajający tymczasowy Rosyjski monopol na loty na ISS (nie na loty załogowe, gdyż w miedzy czasie załogowo zaczęli latać Chińczycy), zabrał zyski Roskosmosowi i Ariane Group. Czyli pieniądze, które do tej pory płynęły do Rosji i były topione w Angarę, kosmodromy widmo i najzwyklejszą korupcję, dziś zasilają Space X.

Tweets Space24