Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

US Space Force prezentuje swoje galowe umundurowanie i emblematy

Gen. Raymond podczas prezentacji przeprowadzonej 21 września br. Fot. US Space Force/U.S. Air Force - Tech. Sgt. Areca T. Wilson [spaceforce.mil]
Gen. Raymond podczas prezentacji przeprowadzonej 21 września br. Fot. US Space Force/U.S. Air Force - Tech. Sgt. Areca T. Wilson [spaceforce.mil]

Podczas konferencji poświęconej przestrzeni kosmicznej zorganizowanej przez stowarzyszenie Air Force Association w Stanach Zjednoczonych (we wtorek 21 września) zaprezentowano galowe mundury Sił Kosmicznych USA, wraz z dedykowanymi emblematami. To pierwszy stworzony bezpośrednio na potrzeby US Space Force wzór uniformów od czasu utworzenia tego 6. rodzaju amerykańskich sił zbrojnych.

Nowe uniformy i insygnia własne komponentu zaprezentowano w obecności głównodowodzącego amerykańskich operacji kosmicznych, generała Johna “Jaya” W. Raymonda. Personel Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych będzie ich używał podczas codziennej służby, w sytuacjach oficjalnych oraz ceremonialnych. Raymond podkreślił, że testowa partia umundurowania została już wysłana żołnierzom do oceny i zgłaszania opinii na temat ich walorów.

Zestaw umundurowania obejmuje jednorzędową ciemnogranatową marynarkę zapinaną na sześć srebrnych guzików, ujętych w pasmo przebiegające asymetrycznie i w nachyleniu wzdłuż prawej strony tułowia. Z kolei po lewej stronie umieszczono emblemat oraz tytulaturę US Space Force - wraz z miejscem na baretki oraz identyfikator imienny w kształcie wydłużonego sześciokąta.

W tym miejscu warto dodać parę słów o sensie, jaki przyświeca zastosowaniu takiego, a nie klasycznego, prostokątnego kształtu identyfikatora. Jest to bezpośrednie nawiązanie do tego, że Siły Zbrojne USA składają się z sześciu komponentów: wojsk lądowych (US Army), marynarki wojennej (US Navy), sił powietrznych (US Air Force), piechoty morskiej (US Marine Corps), straży wybrzeża (National Guard) oraz właśnie sił kosmicznych, jako najnowszego rodzaju sił zbrojnych. Chcąc tutaj podkreślić symbolicznie ten fakt, postanowiono wykorzystać wspomniany wielokąt jako motyw dominujący na umundurowaniu USSF.

Z kolei na rękawach wyróżniają się srebrne wąskie lamówki. Kolor srebrny pojawia się razem z ciemnogranatowym (symbolizującym głębie przestrzeni kosmicznej). Ta pierwsza barwa widoczna jest na kołnierzu i nawiązuje do ceremonialnych szarf noszonych przez kadetów tej formacji.

Internauci natomiast wielokrotnie zwracali uwagę na wizualne podobieństwa nowego umundurowania do tych pochodzących z dzieł filmowych z kategorii Sci-Fi (twórczość fantastyczno-naukowa). Wielu komentatorów wskazywało na uderzające podobieństwo do mundurów użytych w telewizyjnej serii Battlestar Galactica.

Inni natomiast sygnalizowali odczucia związane z serialem Star Trek - sugerując, że projektanci nie tylko mundurów, ale i całej symboliki US Space Force nie powstrzymali się, zdaniem części komentatorów, przed bezpośrednim wręcz skopiowaniem emblematów i kroju zaprezentowanych mundurów.

Domniemane inspiracje łączono także z rzeczywistymi prezentowanymi niegdyś wzorami, jakie zostały zaproponowane przez generała George'a Pattona do użytku w wojskach pancernych.

Siły Kosmiczne USA powstały decyzją prezydenta Donalda Trumpa 20 grudnia 2019 roku. Ich zakres służby odnosi się do prowadzenia operacji w przestrzeni kosmicznej (poprzez wysyłanie i utrzymywanie satelitów) oraz zapewnienie dostępności usług i działań opartych na infrastrukturze kosmicznej. W zakres ten wchodzi zabezpieczanie interesów USA i NATO w kosmosie oraz docelowo zabezpieczanie niezakłóconego korzystania z przestrzeni pozaziemskiej.

W USSF można już wyróżnić trzy dowództwa: Operacji Kosmicznych (Space Operations Command, SPOC), Systemów Kosmicznych (Space Systems Command, SSC) oraz Szkolenia i Gotowości Kosmicznej (Space Training and Readiness Command, STARCOM). Pierwsze z nich odpowiada za prowadzenie operacji orbitalnych, cybernetycznych i wywiadowczych. Kolejne dowództwo jest natomiast odpowiedzialne za nabywanie, rozwijanie i wdrażanie nowych rozwiązań, włączając w to systemy nośne i satelity dla amerykańskich sił kosmicznych oraz nadzorowanie działalności naukowej i technologicznej. Trzecie, a zarazem ostatnie, interesuje się szkoleniem personelu USSF, jak i budową oraz wdrażaniem infrastruktury badawczej.


Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama