Wolański: PW-Sat2 będzie bardziej udany niż pierwszy [Space24 TV]

3 grudnia 2018, 15:53

"Tyle różnych podmiotów w Polsce zaczyna rozwijać się bardzo dynamicznie i osiągać bardzo wysoki poziom. To mnie bardzo cieszy. Myślę, że PW-Sat2 będzie bardziej udany niż pierwszy. Myślę, że będzie całkowicie udany. Mam nadzieję, że on niedługo wystartuje na rakiecie Falcon 9" - mówi w rozmowie ze Space24.pl prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Nagranie zrealizowano w dniu lądowania sondy InSight na Marsie.

Przy okazji również rozwijają się inne rodzaje naszej działalności kosmicznej, jak chociażby penetrator, który dzisiaj wyląduje na Marsie, a, miejmy nadzieję, w styczniu będzie bardzo owocnie i wydajnie pracował. Nasze rakiety - Bursztyn, który latał jeszcze w ubiegłym roku; wczoraj BIGOS [zaliczył] bardzo udany lot w Drawsku. Myślę, że to wszystko napawa optymizmem.

prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Zobacz też: BIGOS 4 dotknął stratosfery. Komentuje szef SpaceForest [Defence24 TV]

Ja jak patrzę ze swojej perspektywy na młodzież, która kształciła się w Politechnice Warszawskiej, która dzisiaj stanowi bardzo dużą część tej kadry, która w tej chwili rozwija polski kosmos, to jestem bardzo optymistycznie nastawiony na to, co będzie w przyszłości.

prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Zobacz też:  Nowelizacja ustawy o PAK przyjęta przez rząd. Minister Emilewicz komentuje dla Space24.pl

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
bender
wtorek, 4 grudnia 2018, 14:07

Pierwszy PW-Sat miał za zdanie przetestować elastyczne ogniwa fotowoltaiczne i sprawdzić w praktyce nowo zaprojektowany dla satelitów system deorbitacji. Niestety ogon tego systemu się nie rozwinął. W drugim satelicie system deorbitacji powinien już zadziałać.

rozczochrany
wtorek, 4 grudnia 2018, 10:38

Dobrze że sektor kosmiczny się rozwija. Byle by urzędnicy państwowi nie blokowali jego rozwoju i nie przeszkadzali. No i skarbówka by ich nie niszczyła. Polskie firmy sektora wysokich technologii powinny się rozwijać co jest w interesie wszystkich nas.

666
poniedziałek, 3 grudnia 2018, 20:17

he he z tego artykułu można wywnioskować że pierwszy był porażką. macie w archiwum coś na ten temat?

Tweets Space24