Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polak drugi na świecie w konkursie na najlepszy projekt bazy marsjańskiej

Fragment najwyżej ocenionego polskiego projektu w konkursie "First Colony on Mars". Ilustracja: Michał Ptak/KLAF 2019 [klaf.my]
Fragment najwyżej ocenionego polskiego projektu w konkursie "First Colony on Mars". Ilustracja: Michał Ptak/KLAF 2019 [klaf.my]

Wizja pierwszej kolonii na Marsie rodem z Polski zdobyła jedną z trzech nagród przewidzianych w międzynarodowym konkursie nowatorskich projektów architektonicznych, rozgrywanym w ramach festiwalu KLAF 2019 w Malezji. Jej autor, Michał Ptak z Politechniki Krakowskiej, uplasował się w tej rywalizacji na drugim miejscu, pokonując ponad 120 pozostałych uczestników. Wśród nich było wielu innych polskich kandydatów, których wyróżniono kwalifikacją do finałowej fazy oceny.

Ogólnoświatowy konkurs projektów architektonicznych "First Colony on Mars", w którym Michał Ptak zajął drugie miejsce, rozgrywano przy okazji festiwalu architektonicznego KLAF 2019 w malezyjskiej stolicy, Kuala Lumpur. Polak zyskał uznanie jurorów dzięki koncepcji o nazwie "The One to three Shelter", opartej na pomyśle wielomodułowej, klastrowej konstrukcji złożonej z trójczęściowych, multifunkcjonalnych lekkich habitatów. Doceniono w tym przypadku stopień zaawansowania, merytorycznej spójności i dbałości o szczegóły techniczne, popartych profesjonalnie wykonanymi przekrojami i schematami opisującymi poszczególne moduły bazy.

Najlepiej oceniony polski projekt zdobył nagrodę pieniężną w kwocie 5.000 USD. Wyżej na liście zwycięzców znalazł się tylko jeden projekt inżynieryjny, autorstwa malezyjskich architektów z agencji Khznh Studio - zdobył on nagrodę w kwocie 10.000 USD. Laureatom trzeciego miejsca - libańskiemu duetowi "Samer El Sayary" - przypadła w udziale nagroda o wartości 2.000 USD.

Oprócz tego, na "krótkiej liście" pozytywnie ocenionych (lecz nienagrodzonych projektów) znalazła się dość szeroka grupa uczestników z Polski. W sumie do finałowego etapu oceny dostało się 7 innych polskich koncepcji architektonicznych (z ogółu 50 ujętych jako "short-listed"). Był wśród nich m.in. studencki projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, stworzony przez wrocławską grupę Innspace z Wrocławia.

W całym konkursie udział wzięło ponad 120 różnych koncepcji, w wielu przypadkach - w pełni profesjonalnych projektów architektonicznych. Z kompletnymi wynikami konkursu i wzorami zgłoszonych projektów można zapoznać się na stronie internetowej wydarzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama