SpaceForest z gotową rakietą BIGOS 4

1 października 2018, 12:36
Bigos4
Fot. SpaceForest via Facebook

Inżynierowie z gdyńskiej firmy SpaceForest poinformowali, że zostały ukończone prace nad mierzącą 5,5 m rakietą badawczą BIGOS 4. To kolejny istotny krok na drodze do wdrożenia przez przedsiębiorstwo rakiet Suborbital Inexpensive Rocket (SIR), dedykowanych misjom suborbitalnym.

Ukończona rakieta BIGOS 4 to model pojazdu SIR wykonany w skali 1:2. Konstrukcja mierzy 5500 mm wysokości i 204 mm średnicy. Pozbawiona materiału pędnego waży 65 kg, zaś jej masa startowa wynosi 100 kg.

BIGOS 4 będzie pojazdem zdolnym osiągnąć wysokość 15 km. Konstrukcja jest w 100% odzyskiwalna i gotowa do ponownego użycia w czasie do 72 godzin od poprzedniej misji. Jej pierwszy lot odbędzie się jeszcze w tym roku. BIGOS 4 pozwoli na przetestowanie działania podsystemów rakiety projektu SpaceForest i sprawdzanie jej właściwości aerodynamicznych.

Pełnowymiarowy model SIR wzniesie się najprawdopodobniej po raz pierwszy w ostatnim kwartale 2019 r. Natomiast właściwa  Suborbital Inexpensive Rocket wystartuje w 2022 r.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa SpaceForest wyrazili wdzięczność m.in. Polskiej Agencji Kosmicznej za wysiłki na rzecz zniesienia ograniczeń dla wykonywania lotów suborbitalnych z poligonu w Ustce.

O gotowości rakiety BIGOS 4 SpaceForest poinformowało w piątek 28 września 2018 r. Pojazd można oglądać w dniach 1-5 października na International Astronautical Congress 2018 w Bremie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 19
KMK
czwartek, 21 marca 2019, 11:37

SUPER że takie rzeczy się dzieją w Polsce , trzymam kciuki i pozdrowienia z KRK, i nazwa też jest EKSTRA nie wydumana i nie udająca zagranicznego pochodzenia.

TomHar
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 15:33

Tylko As rozsmakował się w Bigosie. Tragiczna ten polski paternoster. ,,Mądrego miło posłuchać" - z kabaretu cytat. Problem polega na tym, że decydenci to w większości nienaostrzeni ludzie z naszego ,,polskiego zafajdanego podwórka" tacy sami jak Astro 72 i wszyscy inni, którzy kpią, obrzucają błotem, wygłaszaja własne mądrości o potędze gomułkowskiej rakiety i inne takie. Apple i Google powstawały w garażu. Może nasi wielcy krytycy i mentorzy o tym nie wiedzą.... zresztą szkoda słów. Powtarzam właściwie tylko to co As trafnie skomentował. Kilka dni temu byłem w firmie SpaceForest. To coś znacznie wiekszego niż garaż, coś co przerosło moje wyobrażenia. Wiedza, charyzma, pasja, młodych ludzi i potencjał nowoczesnych technologii skazuje ten zespół na nieuchronny sukces. To jest możliwe nawet bez wielkich pieniędzy i potegi instytutów naukowych. Jeszcze o nich uslyszycie malkontenci niepoprawni ;-) Dziękuję Prezesowi Jerzemu Michalskiemu i prawdziwemu Guru firmy (pseudo Zhizma), który sprawił, że mogłem chłonąć wszystkimi zmyslami (nawet smakiem) wiedzę o wyjątkowych działaniach SpaceForest.

Olo
środa, 12 grudnia 2018, 11:29

Bigos...to kryptonim Bożena...ignac...Ginter...ojgen...Stasiek...czyli nazwy konstruktorów chyba....tak na serio niezły jazz ...

Olo
środa, 12 grudnia 2018, 11:27

Bigos- Bożena...Ignac...Ginter..Onufry...Stasiek. To imiona "patronow'' z klubu modelarskiego hahaha......niezły czad...

lobd
poniedziałek, 10 grudnia 2018, 00:24

Czekam na rakiety z serii Pierogi, Podwawelska, Graszyna, Halyna, Pioter, i tą, która poleci w kosmos, czyli Janusz 1. Chyba były jakieś lepsze nazwy. Już mogą być oklepane nazwiska znanych Polaków. W tym przypadku spodziewałbym się jednak, że zrobiliby Polańskiego 13.

Tweets Space24