Start pierwszej polskiej konferencji astrobiologicznej - Life and Space 2021

29 września 2021, 08:11
21226354458_b0fbe5e680_o.jpeg__1240x510_q85_crop_subject_location-800,533_subsampling-2
Fot. NASA [astrobiology.nasa.gov]

Wraz z nastaniem 29 września 2021 roku rusza pierwsza odsłona konferencji astrobiologicznej Life and Space 2021, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne. Wydarzenie (w formule zdalnej) daje możliwość zaznajomienia się z tym specyficznym obszarem badań kosmicznych oraz jest okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy między specjalistami z różnych części świata.

Konferencja L&S 2021 to pierwsze tak duże wydarzenie poświęcone astrobiologii w Polsce. Celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji tematycznej i promocji badań polskich astrobiologów, jak również integracji lokalnego środowiska astrobiologicznego z reprezentantami tej dyscypliny z całego świata. 

Wydarzenie rozpisano na 3 dni trwania, podczas których przewidziano wykłady uznanych specjalistów. Udział w konferencji potwierdzili: dr Jason Dworkin, reprezentujący Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (NASA), którego poproszono o omówienie szczegółów wyjątkowej misji badawczej OSIRIS-REx; dr Sara Imari Walker z Uniwersytetu Stanu Arizona (Instytut w Santa Fe) - z tematem o biochemii układów planetarnych; oraz prof. Jacek Krełowski, reprezentujący Instytut Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (występujący z prezentacją o badaniu chmur międzygwiazdowych).

W konferencji zadeklarowano udział ponad 100 uczestników z 17 krajów, przygotowując dla nich prezentacje z badań w 6 sesjach tematycznych dotyczących zagadnień: astrochemii i biosygnatur, biologii syntetycznej i organizmów ekstremofilnych, chemii prebiotycznej, planetarnych i eksploracji kosmosu, początków i ewolucji życia oraz obecności człowieka w kosmosie. Podczas wydarzenia odbywa się także sesja posterowa, a uczestnicy otrzymali możliwość udziału w wirtualnym networkingu.

image
Plakat promujący wydarzenie Lifa & Space 2021. Ilustracja: Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie wspiera też szereg patronów medialnych, wśród których jest również serwis Space24.pl.

Zdalne dołączenie do udziału w przebiegu konferencji możliwe jest także w trakcie jej trwania - chętni mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem biletów przydzielanych na stronie dostępowej wydarzenia.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Eytu
poniedziałek, 4 października 2021, 14:26

Wytworzenie życia potrzebuje pierwiastków bardziej złożonych niż wodór i hel. Takie powstają podczas eksplozji supernowej oraz podczas kolizji kilonowej. Sama eksplozja kilonowa powoduje wysokoenergetyczne groźne rozbłyski gamma. Ewentualne powstanie życia we Wszechświecie jest narażone na te procesy, nie pomijając czarnych dziur, których niezbitym dowodem istnienia jest zdjęcie dokonane za pomocą wirtualnego teleskopu Event Horizon Telescope czarnej dziury w galaktyce M87. Jeżeli czarne dziury pochłaniają materię, nawet fotony, które nie posiadają masy. Ponieważ na Wszechświat się rozszerza, to naturalnym kandydatem do siły rozpychającej materię jest postulowana czarna energia. Być może czarne dziury emitują pewien rodzaj promieniowania, które może tłumaczyć brakującą siłę w kosmosie. Promieniowanie ciemnej energii z czarnych dziur, która oddziałuje tylko z ciemną materią jest pewnym hipotetycznym wyjaśnieniem. Aby ją zaobserwować potrzebujemy wykryć czarną materię, i na niej stworzyć miernik. Może jednak się okazać, że jest "jedynie" zjawiskiem emergentnym, tak jak muzyka to połączenie twórczości-kompozytora, artysty wykonującego utwór na instrumencie, ośrodka przenoszącego dźwięk powietrza.

odp.
środa, 29 września 2021, 17:20

Powstanie życia, opuszczenie wody a teraz planety Ziemia... do tego potrzebne odpowiednie nośniki... w Rosji w obwodzie swierdłowskim 1października test układu napędowego rakiety Corona silnik wygląda jak piękny żyrandol (musi dobrze działać i w ziemskiej atmosferze i próżni kosmosu)

Tweets Space24