Stoltenberg: Wszystkie kraje NATO w zasięgu pocisków balistycznych Pjongjangu

19 lutego 2018, 16:23
Stoltenberg
SEKRETARZ GENERALNY NATO JENS STOLTENBERG. FOT. RAFAŁ LESIECKI / DEFENCE24.PL

Korea Północna kontynuuje prace nad swoim programem zbrojeń rakietowych i atomowych, a wszystkie kraje członkowskie NATO znajdują się w zasięgu jej pocisków balistycznych - oświadczył w piątek 16 lutego sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Pjongjang jest bliżej Monachium niż Waszyngtonu" - podkreślił Stoltenberg podczas wystąpienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

Szef Sojuszu zaapelował o wywieranie jak największej presji na komunistyczny reżim w Pjongjangu, zarówno metodami politycznymi i dyplomatycznymi, jak i za pomocą skutecznych sankcji gospodarczych.

Szczególna odpowiedzialność spoczywa w tej kwestii na Rosji i Chinach, które są członkami stałymi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także są sąsiadami Korei Płn. - podkreślił Stoltenberg. Ubolewał nad ponownym wzrostem zagrożenia atomowego i ostrzegł, że ignorowanie tego zagrożenia byłoby nieodpowiedzialne.

Stoltenberg zwrócił się również do Rosji, która - jak wskazał - modernizuje swój potencjał nuklearny, rozwija nowe systemy atomowe i zwiększa rolę broni jądrowej w swej strategii wojskowej. To jest prawdziwy powód do niepokoju - zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa organizowana jest od początku lat 60. i z biegiem lat przekształciła się z bilateralnego dialogu Niemiec i USA poświęconego obronności w jedno z najważniejszych spotkań na temat bezpieczeństwa międzynarodowego.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niniu
środa, 21 lutego 2018, 20:17

kiks masz w 100% rację - tylko dzięki komu i dlaczego te rakiety się tam znalazły?

kol
wtorek, 20 lutego 2018, 15:12

Gorsze byłoby znalezienie się w zasięgu rakiet ajatollahów.

kirk
piątek, 23 lutego 2018, 00:55

już niedługo...

Kiks
wtorek, 20 lutego 2018, 14:36

Europie bliższe Iskandery i wpychanie wszędzie ruskich paluchów w jej sprawy.