W tym roku swoją działalność rozpoczął Parlamentarny Zespół ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550 Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika. Jego cele obejmują zarówno włączenie się w aktywność na rzecz rozwoju polskiego sektora naukowo-przemysłowego, jak i uświetnienie w 2023 roku ważnego w skali całego świata jubileuszu, związanego z osobą wielkiego polskiego astronoma. Redakcja Space24 zaprosiła do swojego studia przewodniczącego tej grupy roboczej - posła Arkadiusza Czartoryskiego - aby porozmawiać o zamyśle i propozycjach działania, a także parlamentarnej i społecznej świadomości znacznych polskich potrzeb związanych z przestrzenią kosmiczną.
"Dużo się dzieje w sprawie badań kosmosu, technologii kosmicznych, teraz w Polsce - i brakowało tego elementu parlamentarnego, bo nie ma ani takiej komisji sejmowej, ani podkomisji" - wskazał poseł PiS, Arkadiusz Czartoryski, przedstawiając powody utworzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550 Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika. Jako przewodniczący tej grupy roboczej, podkreślił obiektywną konieczność szerszego zaangażowania się władzy ustawodawczej w postępujące prace administracyjne na rzecz rozwoju sektora i powiązanych z nim inicjatyw naukowo-edukacyjnych. "Taka będzie też potrzeba w przyszłości, żeby wspierać to wszystko, co pozytywnego się w Polsce dzieje w zakresie [...] badań, technologii kosmicznych, rozwoju firm, powołania nowych instytucji" - przyznał.
Szef parlamentarnego zespołu wyraził również nadzieję na umożliwienie w 2023 roku - przy okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - spektakularnego podsumowania "wszystkiego, co do tej pory w Polsce osiągnięto" w obszarze naukowo-technicznej eksploracji kosmosu. Przyznał przy tym, że Sejm i Senat mają swoją rolę do odegrania w działaniach na rzecz rozwoju sektora kosmicznego i powiązanej sfery badawczo-rozwojowej.
Możemy wspierać [działania na rzecz rozwoju sektora kosmicznego] przy uchwalaniu budżetu państwa, czy na przykład wtedy, kiedy będą potrzebne nowelizacje [...] W 2019 roku mieliśmy nowelizację Ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej - i tu właśnie jest potrzebny ten element sejmowy. Chcielibyśmy, aby wśród parlamentarzystów bardziej spopularyzować, jak ważne jest zaangażowanie się państwa polskiego - parlamentu, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw - właśnie w technologie kosmiczne i astronomię.
Te i inne wątki rozmowy można prześledzić w załączonym nagraniu bieżącego odcinka programu SKANER Space24.
Parlamentarny Zespół ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550 Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika powołano do działania wraz z końcem lutego 2020 roku. W jego skład wchodzą posłowie i senatorowie RP, zaangażowani dobrowolnie i z założenia apolitycznie na rzecz przygotowywania powiązanych projektów/inicjatyw poselskich oraz współpracy i dialogu z instytucjami publicznymi, ośrodkami naukowo-edukacyjnymi, a także spółkami sektorowymi, w obszarze technologii kosmicznych oraz popularyzacji astronomii. Grupa robocza liczy sobie obecnie sześciu przedstawicieli, głównie posłów na Sejm RP. Obok posła Arkadiusza Czartoryskiego, skład zasilają: Marek Biernacki (wiceprzewodniczący - poseł PSL-Kukiz15), Bogusława Orzechowska (wiceprzewodnicząca - senator PiS), Michał Wypij (poseł PiS), Robert Gontarz (poseł PiS) oraz Iwona Michałek (posłanka PiS).
Słychać, że Polska ostatnimi czasy wszędzie odnosi spektakularne (bezwstydne) sukcesy. Po co się ograniczać?? Czas na kolejny nieunikniony spektakularny sukces we wszechświecie.