Reklama

SATELITY

Duże przejęcie na rynku SATCOM. Spółka Inmarsat częścią Viasat

Ilustracja: Viasat [viasat.com]
Ilustracja: Viasat [viasat.com]

Amerykański dostawca usług telekomunikacji szerokopasmowej, spółka Viasat potwierdziła przystąpienie do przejęcia jednego z głównych światowych operatorów systemów mobilnych z zakresu globalnej łączności satelitarnej - brytyjskiej firmy Inmarsat. Podmioty ogłosiły, że zawarły umowę, na mocy której Viasat przejmie Inmarsat w transakcji opiewającej na 7,3 miliarda USD.

Zawarcie porozumienia akwizycyjnego zakomunikowano 8 listopada br., po uzgodnieniach podjętych w londyńskiej siedzibie Inmarsat. Przyjęte postanowienia zakładają, że brytyjska firma, koncentrująca swoje działania na rynku morskim i lotniczym, zostaje wykupiona przez amerykańską firmę Viasat za kwotę 7,3 mld USD.

Spółka Viasat, świadcząca usługi zarówno dla klientów wojskowych, jak i cywilnych, za sprawą przyjętej umowy poszerzy użytkowaną sieć satelitów o 19 aktywnych instrumentów przekazujących sygnał w paśmie Ka, L i S. Dodatkowo stanie się operatorem jeszcze 10 kolejnych satelitów, które zostaną uruchomione w ciągu najbliższych trzech lat.

Zamysłem stojącym za porozumieniem jest dążenie Viasat do zwiększenia swojej zdolności konkurencyjnej i umocnienia pozycji firmy na rynku, który w coraz większym stopniu podlega ekspansji ze strony firmy SpaceX (rozwijającej superkonstelację telekomunikacyjną Starlink), a potencjalnie także jej wschodzących konkurentów (OneWeb, Amazon). Choć Viasat oraz Inmarsat bazują na satelitach umieszczonych na orbicie geostacjonarnej (na wysokości około 36 000 kilometrów od Ziemi - w przeciwieństwie do operującej na LEO sieci Starlink), znaczący zakres świadczonych przez nie usług może być oferowany na konkurencyjnych warunkach z wykorzystaniem dostępu oferowanego przez firmę Elona Muska.

W wyniku połączenia firm ma powstać wiodący, globalny dostawca usług transmisji satelitarnej. Zwiększone możliwości mają dotyczyć także usług w telefonii komórkowej i stacjonarnej, zapewniając klientom większy wybór w zakresie komunikacji szerokopasmowej.

image
Reklama

Wyceniana na 7,3 mld USD transakcja obejmuje 850 mln USD w gotówce, a także 3,4 mld USD w przejętym długu netto oraz 3,1 mld USD udziału w zwykłych akcjach firmy Viasat. Spółki spodziewają się, że zamkną transakcję w drugiej połowie przyszłego roku, po uzyskaniu zgody wszystkich udziałowców. Spośród nich, do tej pory swoją zgodę wyraziła Grupa Baupost, która jest największym akcjonariuszem notowanego na giełdzie Viasat.

Połączona firma zamierza zintegrować aktywa satelitarne i naziemne obu firm w globalną hybrydową sieć kosmiczną i naziemną. We wspólnym oświadczeniu ogłaszającym transakcję obu firm, zostało ogłoszone, że Viasat będzie współpracować z rządem Wielkiej Brytanii w celu przejęcia działalności na rzecz tamtejszego rządu, zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi wcześniej przez Inmarsat.

Oprócz tego Viasat planuje zachować i rozwijać londyńską siedzibę Inmarsat, jak również jego oddziały w Australii i Kanadzie oraz w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w regionie Azji i Pacyfiku. "Dwupasmowa globalna sieć mobilna Inmarsat, unikalne zasoby pasma L, umiejętności i możliwości w Wielkiej Brytanii oraz doskonałe talenty techniczne i operacyjne na całym świecie, stanowią potężne uzupełnienie działalności Viasat" – oznajmił prezes wykonawczy Viasat, Mark Dankberg.

Obecny prezes Inmarsat zostanie mianowany jednym z 10 dyrektorów firmy Viasat. Połączona firma, według planów, będzie zatrudniać ponad 8 tys. pracowników w ponad 90 biurach na całym świecie, a wspólne przychody mają wynieść ponad 4 mld USD, z czego 45 proc. ma pochodzić ze zobowiązań rządowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama