Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Działalność kosmiczna - nauka i fantastyka. Konferencja "O Lemie i Kosmosie" [TRANSMISJA]

Ilustracja: POLSA [polsa.gov.pl]
Ilustracja: POLSA [polsa.gov.pl]

W siedzibie ministerstwa rozwoju i technologii rozpoczęła się dwudniowa konferencja „O Lemie i Kosmosie”. Trwające od wtorku 23 listopada wydarzenie jest z jednej strony oficjalnym nawiązaniem do jubileuszowego Roku Stanisława Lema (wobec obchodzonej setnej rocznicy narodzin tego słynnego polskiego autora i futurologa), z drugiej natomiast łączy się z tematyką narodowej i prywatnej działalności kosmicznej.

Wspólna konferencja resortu rozwoju i Polskiej Agencji Kosmicznej została zorganizowana w formule hybrydowej: odbywając się na miejscu w Warszawie, jest dostępna do śledzenia także za pośrednictwem transmisji online na platformie YouTube.

Uczestnicy konferencji zdecydowali się podjąć problematykę rozwijania najnowszych technologii, kierunków rozwoju polskiego sektora kosmicznego, a także znaczeniu samej fantastyki naukowej dla postępu cywilizacyjnego i eksploracji kosmicznej. Zaproszeni goście postanowili zmierzyć się z ważkimi pytaniami zarówno o przesłanie i ponadczasowe inspiracje płynące z twórczości Stanisława Lema, jak i przestrogi, które należy czerpać z twórczości tego autora.

Pierwszy dzień konferencji poświęcono na sesje panelowe z udziałem naukowców, autorów literackich, a także przedsiębiorców, popularyzatorów działalności i badań kosmicznych oraz młodych innowatorów (panel dyskusyjny "Młody kosmos w Polsce"). Udział w tej konkretnej sesji potwierdzili m.in. przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu SA, silnie zaangażowanej w organizowanie cyklu stażowego "Rozwój kadr sektora kosmicznego".

Z kolei na drugi dzień wydarzenia przewidziano udział polskich podmiotów sektorowych uczestniczących w projektach i misjach kosmicznych. Pod dyskusję podano także propozycje przyszłych misji i projektów technologicznych.

Konferencja odbywa się pod patronatem medialnym różnych serwisów tematycznych, wśród których są: Space24.pl, Urania, Astronarium, Kosmonauta.net, Newseria. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama