Reklama

Obserwacja Ziemi

Start satelity Sentinel na żywo. Przekaz wideo z wystrzelenia rakiety Rokot [TRANSMISJA]

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

W środę 25 kwietnia br. w przestrzeń kosmiczną poleci kolejny satelita obserwacji Ziemi europejskiego systemu Sentinel. Po wejściu na orbitę urządzenie będzie realizować zadania związane z monitorowaniem powierzchni oceanów czy wegetacji roślin. Przewidywany okres działania nowego satelity wynosi 7 lat.

Satelitę Sentinel-3B wyniesie 25 kwietnia rosyjska rakieta Rokot. O godzinie 19:57 CEST pojazd ten wzniesie się ze stanowiska 133/3 kosmodromu w Plesiecku, ok. 800 km na północ od Moskwy. Transmisja ze startu rozpocznie się o 19:30 polskiego czasu.

Misja rakiety nośnej potrwa około 80 minut. Pod koniec swoje zadania wykona górny stopień rakiety – Briz-KM. W efekcie Sentinel-3B trafi na heliosynchroniczną orbitę o wysokości 810 km i inklinacji 98,65°. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze tego samego wieczora, około 21:30 satelita nawiąże łączność ze stacją komunikacyjną w Kirunie.

Nowy Sentinel-3B będzie realizował swoje zadania we współpracy z wystrzelonym w lutym 2016 r. satelitą Sentinel-3A. Operatorem Sentilneli-3 jest EUMETSAT. Oba te urządzenia dedykowane są w ramach programu Copernicus monitorowaniu z dużą dokładnością temperatury i barwy powierzchni oceanów i lądów, przyglądaniu się zanieczyszczeniom, czy temu, jak zmienia się pokrywa lodowana biegunach. Z chwilą gdy Sentinel-3B osiągnie gotowość operacyjną wówczas w pełni funkcjonalne będą pary satelitów Sentinel-1,-2 oraz -3.

Satelitę Sentinel-3B wyprodukował koncern Thales Alenia Space. Wymiary urządzenia to 3,7 m x 2,2 m x 2,2 m. Satelita waży 1200 kg.

Reklama

Komentarze

    Reklama