Udany powrót kapsuły Crew Dragon z ISS na Ziemię

8 marca 2019, 16:09
DrgBack
Fot. SpaceX via Twitter

Crew Dragon - kapsuła wysłana przez firmę SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - wodowała w piątek 8 marca na Oceanie Atlantyckim, co oznacza, że jej misja zakończyła się sukcesem.

Misja Crew Dragon - załogowej wersji kapsuły, na której pokładzie tym razem nie było astronautów, a jedynie manekin - rozpoczęła się w sobotę 2 marca. To był pierwszy lot tego pojazdu.

SpaceX zapewnia, że załogowa kapsuła jest najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania Crew Dragon został m.in. wyposażony w system ratunkowy, który pozwala, w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię.

Firma SpaceX przeprowadziła dotychczas już 16 lotów towarowej, nieco mniejszej, wersji kapsuły Dragon, dostarczając zaopatrzenie dla załogi ISS.

Wysłanie Crew Dragon na ISS może stać się przełomem w transporcie kosmicznym. W przeszłości amerykańska agencja kosmiczna NASA w całości odpowiadała za każdy element misji na ISS. Od czasu wstrzymania lotów promów kosmicznych w 2011 roku transport załóg i ładunków na ISS znajduje się w gestii Rosjan. Dzięki współpracy z prywatnymi firmami NASA będzie mogła się uniezależnić od Rosji.

Należąca do Elona Muska - będącego jednocześnie szefem producenta samochodów elektrycznych, Tesli - firma SpaceX nie jest jedyną, która planuje załogowe loty na ISS. Na kwiecień podobny test swojej kapsuły Starliner zapowiedział koncern Boeing. Najwcześniej w sierpniu mógłby się natomiast odbyć załogowy lot tego pojazdu.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Fan rosji :)
niedziela, 10 marca 2019, 13:36

@fan usa "No prawdziwy udar śmieszny jest możliwy takie mocarstwo technologiczne za kapsuły sobie nie potrafiło zbudować" No to policzmy:Mercury,Gemini,Apollo,Space Shuttle-to już było i latało dalej,szybciej,zabierało więcej ludzi wykonując znacznie bardziej skomplikowane misje niż jakikolwiek rosyjski statek załogowy. Dragon 2-przetestowany,w fazie wchodzenia do służby Starliner,Orion-w zaawansowanej budowie Starship-w fazie budowy prototypu Masz racje,USA nie potrafi budować załogowych pojazdów orbitalnych :D P.S.W dniu w którym Dragon czyli najnowocześniejszy statek załogowy na świecie wylądował po udanej misji kosmicznej Amerykanie przetransportowali prototyp jego następcy (Starhopper) na stanowisko startowe-to się nazywa tempo i postęp!Ledwo kończą prace nad jednym a już opracowują następce. A gdzie Rosja?Lata na orbitę tym co Amerykanie od 50 lat trzymają w muzeach:)))Stary kapsułę Sojuz to skopiowali już Chińczycy a niedługo czymś podobnym będą latać Hindusi :))) Nic dziwnego że rosyjski program załogowy utkwił na dobre max 400 km od Ziemi i długo nie zrobi kroku naprzód.Chwalenie się Sojuzami to jakby jeździć Syrenką i uważać się za potęgę motoryzacyjną w sytuacji gdy konkurencja przesiada się na Teslą:)))

AB
niedziela, 10 marca 2019, 13:03

No to porównajmy Sojuza i Crew Dragona panie "Taka Prawda". Sojuz, transportuje trzech astronautów, Crew Dragon, siedmiu (NASA póki co będzie używać czterech miejsc). Crew Dragon może wziąć dodatkowy ładunek do otwartego bagażnika. Sojuz nie. Kapsuła Crew Dragona będzie ponownie wykorzystywana jako statek towarowy. Kapsułę Sojuza, można sobie co najwyżej postawić na pamiątkę w ogródku. Wynosząca Crew Dragona rakieta jest odzywskiwalna. Po wynoszącej Sojuza rakiecie Sojuz, zostaje trochę złomu opadającego na całą Syberię.

Davien
niedziela, 10 marca 2019, 12:05

Panie fun USA: Jak widze zapomniałeś biedaczku ze do 2011r latały wahadłowce czyli pojazdy o jkich twoja Rosja moze jedynie pomazyć, bo sama lata ponad 50-cio letnimi przerobionymi na siłe pojazdami ksiezycowymi, nie potrafiac nic nowego wymyslic, zreszta podobnie maja z rakietami czyli kolejna moderka 60-cio letniej R-7. No istotnie smiech na sali ze państwo które wysłało pierwszego satelite i człowieka w kosmos( co prawda na siłe by tylko ubiec USA) od lat 60-tych nie potrafi nic nowego wymysleć w dziedzinie eks[loracji kosmosu:)

Davien
niedziela, 10 marca 2019, 12:01

Panie trust system ratunkowy Sojuza, zreszta skopiowany z amerykańskich działa jedynie w początkowej fazie startu, pózniej rakietka ratunkowa jest odrzucana. Maks pułap dla systemu LES z Sojuza to ok 100km wiec dawno tak się nie osmieszyłeś. A co do niezawodności to nie zapominaj ze Sojuz w pierwszym swoim locie zabił załoge.

Davien
niedziela, 10 marca 2019, 11:54

Panie Taka prawda i po co kłamać? Dragon 2 zabiera do 7 osób, a w twoim Sojuzie ledwo trzy da się wcisnac na siłę i nie ma tam, miejsca na nic innego. Dodatkowo jak widac moga tez zabrac ładunek a Sojuz...

Tweets Space24