Wojsko Polskie zamówiło serię komercyjnych zobrazowań satelitarnych

23 kwietnia 2021, 18:03
indeks
Fot. Airbus Defence & Space [intelligence-airbusds.com]

W wyniku niedawno zakończonego przetargu nieograniczonego, Siły Zbrojne RP nabyły od komercyjnego dostawcy usługę wykonania serii optoelektronicznych danych obrazowych. Zawarcie umowy pozyskania co najmniej 19 kompletów zobrazowań (z opcją na kolejne 19) nastąpiło 7 kwietnia br. ze spółką Astri Polska. Fakt udzielenia zamówienia potwierdzono oficjalną publikacją wyników postępowania we wtorek 20 kwietnia.

Zawarta 7 kwietnia br. umowa (w postępowaniu o sygnaturze U/168/2020) dotyczy wykonania 38 kompletów optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych (19 w zamówieniu gwarantowanym i 19 w charakterze opcjonalnym). Zgodnie z określonymi odgórnie kryteriami, wymagana rozdzielczość przestrzenna zobrazowań to nie gorzej niż 0,5 m (kanał panchromatyczny) oraz 2 m (w przypadku zobrazowań wielospektralnych). Kwota zatwierdzona w umowie to 110 540,10 PLN brutto. Jako jednostkę zamawiającą wskazano w tym przypadku 2. Regionalną Bazę Logistyczną w Warszawie - odbiorcą danych jest natomiast Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Przedmiotowa umowa odnosi się do wyników zamówienia publicznego ogłoszonych 23 marca br., zgodnie z którymi w postępowaniu wzięło udział dwóch działających w Polsce dystrybutorów komercyjnych zobrazowań satelitarnych - Astri Polska (oferująca dane z konstelacji satelitarnych firmy Airbus Defence & Space) oraz Allies Incorporated (oferująca zobrazowania spółki Maxar Technologies). Z opublikowanego protokołu oceny ofert wynika, że zwycięską propozycję przedstawiła firma Astri Polska.

Postępowanie zamówieniowe w tym przypadku toczyło się od grudnia 2020 r. (moment ogłoszenia naboru ofert). Termin ich składania minął 28 stycznia 2021 r. Z kolei okres realizacji całej umowy wyznaczono do 30 listopada 2021 r.

Firma Astri Polska powstała w 2010 roku jako spółka joint venture współtworzona przez firmę Airbus Defence & Space oraz polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN (udziały rozdysponowane według równego podziału). Obecnie specjalizuje się w dziedzinach elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych.

Zamówiona komercyjna usługa obrazowania satelitarnego ma charakter uzupełniający względem zasobów teledetekcyjnych pozyskiwanych na bieżąco z innych źródeł. Trzon stanowią tutaj międzyrządowe umowy dystrybucyjne, jakie odnoszą się m.in. do zakresu korzystania z włoskiej konstelacji satelitów radarowych systemu COSMO-SkyMed (rozwiniętego niedawno o dwa satelity drugiej generacji - Seconda Generazione), a także systemu optoelektronicznego OPTSAT-3000 (również satelita należący do rządu włoskiego - wyniesiony na orbitę w sierpniu 2017 roku).


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Truck
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:58

Na zestaw do podsłuchiwania obywateli kasa się znalazła a na satelity już nie. Widać jakie są preferencje rządu.

hermanaryk
niedziela, 25 kwietnia 2021, 10:39

Odróżniasz setki tysięcy od setek milionów? Uważasz, że podsłuchiwanie obywateli (zwłaszcza takich, którzy pracują dla Federacji Rosyjskiej czy np. Niemiec) powinniśmy sobie darować?

Sejfo
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:08

Wstyd. Żeby w XXI wieku wojsko było ślepe i ciągle musiało liczyć na prywatne firmy lub innych sojuszników. Przecież wywiad, rozpoznanie to podstawa.

x95
sobota, 24 kwietnia 2021, 13:56

Zacznie się jakiś konflikt i będą ogłaszać przetarg na zdjęcia satelitarne .... A Polska Agencja Kosmiczna działa niby od lat ... Na razie jedyne polskie satelity wysłali nasi studenci z PW i chyba jakaś firma prywatna ...

hermanaryk
niedziela, 25 kwietnia 2021, 10:44

Zacznie się jakiś konflikt z Rosją, nasze satelity zostaną zestrzelone w pierwszych minutach, a że nie będziemy mieli umów na obrazowanie satelitarne z partnerami zewnętrznymi, nie będziemy też mieli żadnych informacji z orbity. Inteligentnie to sobie wykombinowałeś :)

Kol
niedziela, 25 kwietnia 2021, 20:41

Tym tokiem myślenia to nie opłaca się robić nic w Polsce bo i tak pewnie w przyszłości zostanie zniszczone przez obce wojska. Na szczęście inne kraje takich problemów nie mają i starają się rozwijać segment kosmiczny kompletnie nie bacząc na innych. Niewolnikowi nie wolno dawać wędki tylko rybę bo z wędka nie byłby już niewolnikiem.

Forever True
niedziela, 25 kwietnia 2021, 18:50

Oczywiście tak można tłumaczyć nieudolność kolejnej władzy która nie dba o własne rozpoznanie dla własnego wojska.Po co nam w ogóle żołnierze jak partnerzy zagraniczni wyślą nam swoje wojska :) Po co nam Marynarka Wojenna jak Niemcy mają MW :) My nic,wszystko nam sąsiedzi dadzą :)

Patryk
niedziela, 25 kwietnia 2021, 15:37

To my powinniśmy być w stanie zestrzelić/uszkodzić/wyeliminować nieprzyjacielskie satelity. I powinniśmy dążyć do uzyskania takich możliwości technicznych równolegle z rozwojem własnych rakiet o różnym zasięgu. Początki są niezłe: Piorun, i ta prywatna inicjatywa z silnikami rakietowymi, która dostała dofinansowanie z NCBiR.

analitykPL
sobota, 24 kwietnia 2021, 12:45

Czy w MON nikt nie potrafi logicznie myśleć – zdjęcia SAT to nie ciepłe bułeczki w sklepie „znajomego”. Ba – coś takiego można kupować dla obrazowania stodoły u sołtysa, ale nie tajne / poufne dane satelitarne dla WP. „Poważne państwo” – jak mówi zawsze Pan Prezydent RP - ma odpowiednio zabezpieczony swój sprzęt satelitarny do zobrazowania zagrożeń.

Smk
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:49

4 miesiące zajmuje pozyskanie 19 zdjęć satelitarnych. Dobrze że pominięto fazę analityczno koncepcyjną dlatego tak szybko poszło.

Tweets Space24