Czeskie centrum wywiadu satelitarnego w gotowości. Skorzystają także sojusznicy

2 stycznia 2020, 18:12
slide-04
Ilustracja: Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej-Wywiad Wojskowy (Vojenské zpravodajství) [vzcr.cz]

Wraz z początkiem 2020 roku pełną gotowość operacyjną osiągnął czeski ośrodek globalnego podglądu satelitarnego, sformowany z inicjatywy i budżetu Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, na rzecz narodowego wywiadu wojskowego. Chroniona instalacja SATCEN ČR ma zapewniać obsługę obronnych i cywilnych zadań z zakresu teledetekcji, rozpoznania obrazowego oraz wywiadu operacyjnego. W swojej klasie ma być jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków tego typu na świecie, a swój potencjał będzie udostępniać także sojusznikom w ramach NATO.

Czeskie Centrum Satelitarne (SATCEN ČR), którego pełną gotowość potwierdzono w środę 1 stycznia 2020 roku, działało w ograniczonym zakresie już od 1 lipca 2018 roku. Warunek uzyskania pełnej zdolności operacyjnej do końca 2019 roku zapisano w sojuszniczych wytycznych rozwoju wspólnego potencjału NATO (Capability Targets). Koszty utworzenia ośrodka pokryło Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej. Stworzenie Centrum miało kosztować czeski rząd kilkaset milionów CZK (czyli co najmniej kilkunastu mln EUR - przyjmując wartość 1 EUR na poziomie 25,5 CZK).

Do momentu uznania pełnej operacyjności SATCEN ČR w jego obrębie przeprowadzono rekrutacje na wszystkie stanowiska techniczne, przeszkolono zaangażowanych specjalistów, a także wdrożono niezbędne technologie, wraz z ich kalibracją i procesem testowania. W skład personelu SATCEN ČR wchodzą m.in. analitycy zobrazowań satelitarnych oraz eksperci w dziedzinie informacji geoprzestrzennej, fotogrametrii, geoinformatyki i technologii satelitarnych.

Tamtejsi eksperci będą działać na zlecenie władz państwowych, państw sprzymierzonych, a także cywilnych służb i prywatnych firm, analizując dane teledetekcyjne, pozyskiwane przez satelity lub samoloty zwiadowcze. Centrum podlega czeskiemu wywiadowi wojskowemu, a informacje na jego temat podlegają ścisłej ochronie - stąd też większość informacji na temat działania centrum nie jest jawna.

Główne zadania SATCEN ČR będą polegały na dostarczaniu szczegółowych i dokładnych informacji na temat lokalizacji istotnych obiektów i obszarów. Jego wyniki będą wspierać zarówno Czeskie Siły Zbrojne oraz NATO, jak i służbę cywilną oraz ratowniczą, a także inne instytucje państwowe. Ponadto ośrodek będzie wspierał pracę personelu wojskowego uczestniczącego w misjach zagranicznych, dostarczając mu ważnych informacji na temat ukształtowania terenu, a także dyslokacji sił i zasobów nieprzyjaciela. Zdjęcia mają być pomocne również do monitorowania budowy autostrad i mostów, a także w działaniach ekspedycyjnych żołnierzy podczas mapowania terenu, np. w strefie trudno dostępnych dolin w górzystym Afganistanie.

„Aktualne zdjęcia satelitarne dadzą czeskim kontyngentom ważne informacje np. na temat terenu, w którym planowana jest operacja wojskowa lub przy utajnionym monitorowaniu sił i środków przeciwnika” – cytuje Polska Agencja Prasowa za słowami przedstawicielki czeskiego resortu obrony, Alžběty Riethofovej. Według niej, Centrum ma zapewnić skuteczną identyfikację na bazie zobrazowań o rozdzielczości przestrzennej rzędu nawet 50 cm.

SATCEN ČR otrzyma zdjęcia satelitarne bezpośrednio z satelitów znajdujących się na orbicie. Zasoby te będą pochodzić z państwowych i prywatnych konstelacji satelitarnych. System jest przystosowany do odbioru zarówno danych optoelektronicznych, jak i zdjęć radarowych (z satelitów SAR), oferujących podgląd niezależnie od pogody i pory dnia. SATCEN ma wykorzystywać satelity o bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej, spektralnej i radiometrycznej.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
bender
piątek, 3 stycznia 2020, 01:31

Brawo Czesi. Nie wyjaśniono tylko skąd mają pochodzić dane.

Marek1
piątek, 10 stycznia 2020, 16:48

..."SATCEN ČR otrzyma zdjęcia satelitarne bezpośrednio z satelitów znajdujących się na orbicie. Zasoby te będą pochodzić z państwowych i prywatnych konstelacji satelitarnych". Warto czytać coś więcej niż nagłówki ...

Apka
czwartek, 2 stycznia 2020, 23:33

Czemu u nas tego brak? Ja tego nie rozumiem.

Wojciech
piątek, 3 stycznia 2020, 14:38

I po co piszesz takie bzdury? Przecież my już od dawna mamy ośrodek w Białobrzegach.

hermanaryk
piątek, 3 stycznia 2020, 13:31

Patrz: Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Politolog
czwartek, 2 stycznia 2020, 21:57

a jaki roczny budżet ma SATCEN ČR na zakup komercyjnych zdjęć sat.? bo jak 10-20 milionów euro...to śmiech na sali ...

Astrogator
czwartek, 2 stycznia 2020, 21:35

A gdzie nasze zdolności teledetekcyjne? Trudno taką wiadomość czytać bez podziwu dla Czech. Mały kraj a pokazuje, że można. Można podpisać sensowne umowy o dzielnicy się danymi z platform satelitarnych, stworzyć niezależne od polityki centrum ich przetwarzania i poprawić nie tylko swoje, ale i wspólne bezpieczeństwo.

Ceska Meska
czwartek, 2 stycznia 2020, 20:04

Bez własnych satelit to daleko nie pojedzie to tylko centrum analityków trochę tanszych niż na zachodzie

Marek1
piątek, 10 stycznia 2020, 16:57

Taaa, tyle że u nas jak chcemy dostać cokolwiek od sojuszników, to trzeba co najmniej 2 razy "po prośbie" chodzić - najpierw wyżebrać dane, a następnie by profesjonalne biuro analityczne je zinterpretowało. Mamy co prawda umowę z Włochami, ale jest wymóg dużo wcześniejszego zamówienia u nich danych(swoiste first minut). Ale spoko - nasz "bóg wojny" MB&Co. powiedział w październiku ub. roku, że w PMT 2021-25 coś tam w kwestii pozyskania zdolności obrazowania mamy w planie. CO z tego wyjdzie oczywiście nie wiadomo jak to u nas ... normalka.