Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Ambasador Polski '21. Prezes POLSA wśród wyróżnionych "za budowanie marki kraju na świecie"

Fot. KGHM Polska Miedź [kghm.com]
Fot. KGHM Polska Miedź [kghm.com]

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Grzegorz Wrochna został jednym z laureatów trzeciej edycji plebiscytu spółki KGHM, Ambasador Polski 2021. Wyróżnienie przyznano w kategorii Nauka - szef PAK został wyłoniony z grona 10 nominowanych mających na swoim koncie zasługi w dziedzinie naukowo-badawczej. Co ciekawe, w całej „dziesiątce” znalazło się kilka innych nominacji dotyczących osiągnięć powiązanych ze sferą inżynierii i technologii kosmicznych.

Odbywający się dorocznie plebiscyt KGHM „Ambasador Polski” ma w założeniu wyróżnienie osób, "które w różnych dziedzinach, dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu, promują Polskę na całym świecie". Wzorem lat ubiegłych, wśród nominowanych znalazło się kilkadziesiąt osób - naukowców, artystów, sportowców oraz działaczy społecznych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wystosował list do laureatów i organizatorów konkursu, odczytany 15 października br. podczas gali wręczenia nagród - przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, Adama Kwiatkowskiego. O roli plebiscytu w umacnianiu pozycji międzynarodowej Polski wspomniał osobno premier Mateusz Morawiecki, którego list podczas gali odczytał wicepremier Piotr Gliński - minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Laureatów wszystkich trzech edycji, odnoszących sukcesy w tak odmiennych dziedzinach, łączy jedno – konsekwentnie i efektywnie budują pozytywny wizerunek Polski na całym świecie. Podobna misja przyświeca naszej spółce, której 80 proc. aktywności realizowana jest poza granicami kraju. Odnosząc kolejne sukcesy biznesowe, promujemy polską myśl techniczną, angażujemy naszych specjalistów w międzynarodowe projekty. Podobnie jak laureaci naszego plebiscytu udowadniamy, że Polska pochwalić się może nie tylko piękną historią, ale również aktualnymi sukcesami i osiągnięciami.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA

Tytuł „Ambasadora Polski” w kategorii nauka Kapituła Konkursu przyznała w tym roku profesorowi Grzegorzowi Wrochnie – obecnemu prezesowi Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i wieloletniemu naukowcowi, który przez lata pozostawał związany z głównymi międzynarodowymi ośrodkami badawczymi oraz organizacjami zajmującymi się fizyką jądrową. Począwszy od lat 80. XX wieku (1986-1991), prof. Wrochna pracował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, współpracując już wówczas z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w ustanowieniu eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC - w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

Tegoroczny laureat reprezentował Polskę na przestrzeni lat w komitetach programowych EURATOM, Nuclear Energy Agency OECD, czy Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017-2018 był z kolei przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej. Niedługo później (lata 2019-2020) prof. Wrochna włączył się w prace na szczeblu rządowym jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską oraz ESA.

image
Fot. KGHM Polska Miedź [kghm.com]

Prezes Wrochna za swoją działalność kooperacyjną był już wcześniej nagradzany. Wydawnictwo Elsevier przyznało mu nagrodę SciVal Best Connectivity Award za naukową współpracę międzynarodową, a premier Francji udekorował Orderem Palm Akademickich za promowanie naukowej współpracy Polski i Francji.

Odbierając swoje wyróżnienie 15 października br. na warszawskiej gali plebiscytu KGHM "Ambasador Polski" (z rąk Piotra Dardzińskiego, prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz), prezes POLSA zwrócił uwagę m.in. na to, jak znaczną część grupy 10 nominowanych w tej kategorii stanowiły osoby zajmujące się tematyką związaną z kosmosem. "To wielki sukces polskiego sektora kosmicznego" – skomentował.

Tegoroczni nominowani plebiscytu KGHM Ambasador Polski w kategorii Nauka:

  1. James Pawelczyk – neurofizjolog i astronauta,
  2. Prof. Maria Siemionow – chirurg i transplantolog,
  3. Prof. Marek Samoć – chemik, konstruktor urządzeń do pomiarów optycznych,
  4. Dr n. med. Mateusz Hołda – lekarz, naukowiec, anatom i kardiomorfolog,
  5. Dr hab. Ewelina Król – wirusolog,
  6. Prof. Adam Jacek Maciejewski – lekarz, który przeprowadził pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyjnych u dziecka,
  7. Olga Malinkiewicz – fizyk,
  8. Dr hab. med. Michał Wszoła – lekarz, pomysłodawca bionicznej trzustki,
  9. Prof. Dorota Grejner-Brzezińska – naukowiec, specjalizująca się w inżynierii geomatycznej, wykładowca Ohio State University, w 2019 roku dołączyła do składu Rady Doradców ds. Nauki i Technologii przy Prezydencie Stanów Zjednoczonych,
  10. Prof. Grzegorz Mazur – naukowiec badający skuteczność stosowania osocza w leczeniu chorych z COVID-19 w populacji europejskiej.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia prof. Wrochnie powołano się na jego zasługi we wspieraniu rozwoju nauk fizycznych, a także promocji polskiej nauki na świecie.

Mamy już 5 satelitów na orbicie, a ponad 80 instrumentów stworzonych przez Polaków brało udział w największych misjach kosmicznych. Aż 350 firm współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, a ponad 150 przygotowuje własne europejskie projekty. Cały polski sektor kosmiczny jest już dziś ambasadorem Polski.

Profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej - okolicznościowe wystąpienie podczas gali plebiscytu KGHM Ambasador Polski

W komentarzu udzielonym serwisowi Space24.pl niedługo po wydarzeniu, Prezes Wrochna podkreślił zadowolenie z dostrzeżenia spraw naukowych i sektora kosmicznego, a także działań podejmowanych z jego udziałem na rzecz wzmocnienia pozycji polskich naukowców. „Tytuł Ambasadora Polski w kategorii Nauka to dla mnie ogromny zaszczyt, i to podwójny” – stwierdził na wstępie prezes Grzegorz Wrochna. „Po pierwsze dlatego, że doceniono moją działalność związaną z popularyzowaniem polskiej nauki na świecie, walkę o szersze możliwości dla polskich naukowców - […] o szanse w różnych konkursach, o lepsze warunki uczestnictwa w nich. O to zabiegałem bowiem w grupach roboczych OECD i w komitetach programowych Komisji Europejskiej, na różnych forach” – wskazał szef POLSA. Dalej podkreślił, że komitet plebiscytu docenił także pracę dokonaną w Polskiej Agencji Kosmicznej – zwłaszcza „wspieranie polskich firm w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej i nawiązywanie relacji z innymi agencjami” (tutaj prezes Wrochna wskazał NASA oraz podmioty z państw Grupy Wyszehradzkiej).

Podsumowując swoją wypowiedź dla Space24.pl, szef Polskiej Agencji Kosmicznej wyraził też uznanie dla pozostałych nominowanych w kategorii Nauka. „To osoby, zespoły mające naprawdę wspaniałe osiągnięcia naukowe. Już samo znalezienie się w tym gronie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Stąd mówię o zaszczycie podwójnym” – wskazał profesor Wrochna.

Ze względu na zeszłoroczne obostrzenia wynikające z pandemii, gala Ambasador Polski 2020 nie doszła do skutku. Nagrody laureatom wręczono w tym roku. W kategorii „Nauka” wyróżnienie otrzymała profesor Maria Siemionow, specjalistka w dziedzinie chirurgii transplantacyjnej i plastycznej.

Reklama

Komentarze (2)

  1. kowalsky

    "Mamo chwalą nos. Kto? Wy mnie a jo wos". To takie śląskie przysłowie ilustrujące stan faktyczny. Jak rozumiem KGHM jest odpowiednikiem NASA - dlatego "nagradza".

  2. Agent Orange

    Aż 5 satelitów na orbicie? Ponad 80 instrumentów? Ktoś może wymienić choć kilka pozycji?

Reklama