Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Balistyczny Sarmata przed serią prób. Cel - gotowość bojowa w 2022 roku

Fot. kremlin.ru/mil.ru
Fot. kremlin.ru/mil.ru

Oczekiwane wcielenie do służby najnowszego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-28 Sarmat mają poprzedzić niebawem co najmniej trzy próbne odpalenia; wszystkie w 2021 roku – donosi rosyjska agencja informacyjna TASS. Jako strategiczny oręż kolejnej generacji, Sarmat ma przewyższyć – zarówno gabarytami, jak i możliwościami – największy istniejący dotąd system balistyczny w rosyjskim arsenale: pocisk R-36M Wojewoda (rozpoznawany w nomenklaturze NATO jako SS-18 Satan). Włączenie nowego nosiciela do służby w ramach pierwszego wydzielonego pułku rakietowego (do końca 2022 roku) zostało zapowiedziane w trakcie kwietniowego orędzia prezydenckiego Władimira Putina.

Agencja TASS zapowiedziała przeprowadzenie (jeszcze w tym roku) co najmniej trzech próbnych odpaleń masywnego rosyjskiego ICBM najnowszej generacji, powołując się na nieoficjalne źródła w resorcie obrony Rosji oraz państwowym przemyśle zbrojeniowym. Testy mają być częścią finalizacji prac rozwojowych dotyczących przedseryjnej wersji systemu balistycznego RS-28 Sarmat, który pod koniec 2022 roku – zgodnie z zapowiedziami Kremla – ma w pełni zasilić swój pierwszy pułk rakietowy i wejść wraz z nim do służby. W tym samym roku spodziewane jest również rozpoczęcie produkcji przemysłowej egzemplarzy operacyjnych.

„Pierwsze uruchomienie ICBM Sarmat w ramach prób w locie odbędzie się prawdopodobnie w trzecim kwartale 2021 roku, a celem będzie punkt na poligonie Kura na Kamczatce” – przytoczono w komunikacie TASS. Jak wskazano dalej, wszystkie trzy starty zostaną przeprowadzone z silosu rakietowego ulokowanego w obrębie militarnego kosmodromu w Plesiecku (w północno-zachodniej Rosji). Co więcej, jeden z rozważanych trzech lotów miałby umożliwić przetestowanie systemu bojowego na wydłużonym dystansie – nie podano jednak, jakie dokładnie miałyby być jego założenia.

Dysponujący deklarowanym skutecznym zasięgiem do nawet 18 tys. km, pocisk RS-28 Sarmat ma zastąpić system rakiet międzykontynentalnych R-36M2 Wojewoda, uznawanych dotąd za najpotężniejsze w rosyjskim arsenale balistycznym i pozostających w służbie od lat 70. XX wieku. "Sarmata" ma znacznie przewyższać poprzednika swoimi parametrami technicznymi. Oczekuje się , że najnowszy system przenoszenia będzie zdolny do udźwignięcia ładunków bojowych o masie nawet 10 ton, w konfiguracji 10 ciężkich lub 15-16 lżejszych rdzeni głowic MIRV. Co więcej, Sarmat ma być bezpośrednio przystosowany do przenoszenia efektorów hipersonicznego systemu Awangard.

Rosyjskie media zwracają przy tym uwagę, że ​​RS-28 ma charakteryzować się „zupełnie nowymi zdolnościami umykania obronie przeciwrakietowej”. Jego aktywna faza lotu, w której pocisk korzysta z napędu podczas uzyskiwania niezbędnej wysokości, została podobno wydatnie skrócona, zawężając w ten sposób okno podatności na wykrycie przez satelitarne systemy wczesnego ostrzegania (czułe na emisję cieplną i promieniowanie podczerwone – jak działający obecnie amerykański system SBIRS). Po uzyskaniu niezbędnej wysokości pozaatmosferycznej rakieta ma także korzystać z większych możliwości rozprowadzania głowic pozorowanych, jako celów mylących systemy przeciwbalistyczne przeciwnika. Wskazuje się również, że dzięki wydłużonemu zasięgowi RS-28 może dolatywać do celu nieprzewidywalnymi trasami i omijać skupiska obrony przeciwrakietowej – jednakowo nad biegunami północnym i południowym, na kierunkach utrudniających skuteczne przechwytywanie.

Najnowszy orientacyjny termin włączenia pierwszych międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-28 Sarmat do służby został oficjalnie podany podczas okolicznościowego orędzia o stanie państwa, wygłoszonego przez prezydenta Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym (połączone izby rosyjskiego parlamentu) – w środę 21 kwietnia br. „Pierwszy pułk, w pełni wyposażony w ciężkie międzykontynentalne pociski balistyczne Sarmat, wejdzie do służby zgodnie z planem pod koniec 2022 r.” - powiedział Putin. Rosyjski przywódca zapewniał w trakcie przemówienia, że nowej generacji potencjał bojowy jego państwa zwiększa się w ostatnich latach regularnie. „Liczba hipersonicznych zestawów bojowych, okrętów wojennych wyposażonych w precyzyjną broń hipersoniczną, jak wspomniałem, pociski Kindżał i Kalibr – rośnie, wzrastając w ścisłej zgodności z planem sił zbrojnych” - stwierdził.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szybciej

    Gdy Makeyev zakończy prace na rakietą Sarmat może i skończy SSTO CORONA

Reklama