Kosmos domeną operacyjną NATO. Aprobata Rady Północnoatlantyckiej

21 listopada 2019, 16:13
20191120_191120e-012_rdax_775x517
Fot. NATO [nato.int]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Sekretarza Generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, zgromadzeni w środę 20 listopada w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw sojuszniczych podjęli decyzję o traktowaniu przestrzeni kosmicznej jak kolejnego osobnego obszaru działań operacyjnych. Kosmos został tym samym uznany przez Sojusz za piątą domenę prowadzenia operacji militarnych - obok przestrzeni morskiej, lądowej, powietrznej i cyberprzestrzeni.

Sesja Rady Północnoatlantyckiej w formacie ministrów spraw zagranicznych miała miejsce w Brukseli w dniach 19-20 listopada 2019 roku. Celem spotkania było przede wszystkim omówienie bieżącej agendy prac Sojuszu oraz przygotowanie gruntu pod realizację najbliższego szczytu NATO w Londynie, czyli spotkania szefów państw i rządów, które jest zaplanowane na 3-4 grudnia 2019 roku.

„Uczynienie kosmosu domeną operacyjną pomoże nam upewnić się, że wszystkie aspekty są wzięte pod uwagę, aby zapewnić powodzenie naszych misji. Na przykład może to umożliwić planistom NATO składanie wniosków do Sojuszników o zapewnienie zdolności i usług - takich jak czasowe wykorzystanie pasm komunikacji satelitarnej lub danych obrazowych” - wskazał Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji w trakcie spotkania. Zastrzegł przy tym, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie, a podejście do przestrzeni kosmicznej pozostanie w pełni zgodne z prawem międzynarodowym.

Uzgodniliśmy, że przestrzeń kosmiczna powinna być nową domeną operacyjną NATO - obok powietrza, lądu, morza i cyber. Przestrzeń kosmiczna jest częścią naszego codziennego życia, tutaj na Ziemi. Może być wykorzystywany do celów pokojowych, ale można w niej również działać agresywnie. Satelity mogą być zakłócane, hakowane lub uzbrajane. Broń antysatelitarna może utrudnić komunikację i inne usługi, na których opiera się nasze społeczeństwo, takie jak podróże lotnicze, prognozowanie pogody lub działanie systemów bankowych.

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO

"Przestrzeń kosmiczna jest również niezbędna do odstraszania i obrony Sojuszu" - kontynuował Stoltenberg. "[Mieści się] w tym możliwość nawigacji, gromadzenia danych wywiadowczych i wykrywania wystrzeliwania pocisków" - podkreślił przewodniczący Rady Północnoatlantyckiej po jej środowym spotkaniu. Podobnie jak dzień wcześniej, Stoltenberg zwrócił uwagę, że obecnie na orbicie znajduje się około 2000 aktywnych satelitów, z których blisko połowa jest własnością krajów NATO - te zasoby wymagają z kolei odpowiedniej ochrony.

NATO nie ma zamiaru umieszczać broni w kosmosie. Jesteśmy sojuszem obronnym. Nasze podejście pozostanie w pełni zgodne z prawem międzynarodowym.

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO

Polskę na spotkaniu w Brukseli reprezentował szef MSZ, Jacek Czaputowicz. W komentarzu dla Polskiego Radia minister wskazał, że uznanie operacyjnej wartości przestrzeni kosmicznej jest jednym z aspektów adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań. Czaputowicz podkreślił również, że zdolność definiowania nowych zagrożeń dla Sojuszu musi być poprzedzona odpowiednią analizą aktywności innych państw w tych obszarach.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Veritas
czwartek, 28 listopada 2019, 10:35

W dniu 25 listopada 2019 roku z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1w z wojskowym satelitą inspekcyjnym. Zadaniem rosyjskiego satelity, który prawdopodobnie otrzyma oznaczenie Kosmos-2542, będzie monitorowanie pracy innych satelitów, własnych i obcych. Rosyjski satelita manewrując na orbicie może się do nich zbliżać na niewielką odległość, w celu wykonania obserwacji optycznej i przechwycenia sygnałów elektromagnetycznych. Poprzedni rosyjski satelita inspekcyjny podobnego typu, oznaczony jako Kosmos-2519, został przez Rosjan umieszczony na orbicie okołoziemskiej w czerwcu 2017 roku. Przy użyciu aparatów posiadających oznaczenia Kosmos-2521 i Kosmos-2523, przeprowadzane następnie były inspekcje innych satelitów. W związku z powyższy można założyć, że Rosja posiada możliwości ścisłego monitorowania działań NATO w Kosmosie...

Jack_Reacher
poniedziałek, 25 listopada 2019, 16:27

Rodzi się więc pytanie, czy w Polsce powstanie Dowództwo Kosmiczne, wzorem wcześniejszej domeny cyberprzestrzeni, gdzie zapowiedziano powołanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni?

Davien
piątek, 22 listopada 2019, 17:55

Panie anty nie ma takie umowy. Jest jedynie zakaz umieszczania broni masowego rażenia w przestrzeni kosmicznej. Przypomne tez panu ze to pańska Rosja pierwsza wysłała broń w kosmos i to dwukrotnie

centrala
niedziela, 24 listopada 2019, 11:55

Davien powstrzymaj się od własnej "inicjatywy". Stop. Takie próby tylko nas w ostatnich miesiącach kompromitują. Stop. W najbliższym czasie dostaniesz w tej sprawie "przekaz dnia". Stop. Po otrzymaniu pisz natychmiast i jak zwykle masowo. Bez odbioru.

Davien
niedziela, 24 listopada 2019, 13:31

Płaczku, ale pomyliłes adresy, to miało przeciez pójśc do waszego Anty i ciebie:) No ale jak widac macie tam taki bardak przez epidemię rusofilii że juz kontakt z rzeczywistoscia tracicie;)

centrala
niedziela, 24 listopada 2019, 15:10

Trzymaj się wytycznych. Stop. Jak na razie tylko kompromitujesz siebie a co za tym idzie nas. Stop. Żadnych własnych wybryków. Stop. Wytyczne prześlemy niebawem. Bez odbioru.

antyDavien
piątek, 22 listopada 2019, 11:39

Czyli mówiąc krótko NATO wycofuje się rakiem właśnie z umowy o nie-militaryzacji kosmosu ....

Kiks
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 15:32

Dziwne ruchy ruskich satelitów..

Tweets Space24