Putin ponagla do wzmocnienia narodowych zasobów kosmicznych

6 grudnia 2019, 15:43
5tiwb2Fw8s4fzHMnLRoozu6NKjxYNVz0
Fot. Администрация Президента России [kremlin.ru]

W trakcie rządowej debaty nad rozwojem rosyjskich sił zbrojnych, jaką przeprowadzono w środę 4 grudnia w Soczi, prezydent Władimir Putin wezwał podległe mu ośrodki decyzyjne do wzmocnienia narodowej sieci systemów kosmicznych i satelitarnych. Rosyjski prezydent wskazał przy tym, że choć jego państwo jest przeciwne militaryzacji przestrzeni pozaziemskiej, istnieje potrzeba rosyjskich działań równoważących "zapędy" Stanów Zjednoczonych w stronę zmiany zasad gry w kosmosie.

Zgodnie z doniesieniami rosyjskiej agencji TASS, Władimir Putin szeroko komentował zagadnienia związane z polityką kosmiczną w trakcie spotkania poświęconego rozwojowi rosyjskich sił zbrojnych, odbywanego w środę 4 grudnia w Soczi. Stany Zjednoczone postrzegają przestrzeń kosmiczną jako teatr wojny, który wymaga większego nacisku na wzmocnienie rosyjskiej orbitalnej sieci satelitów - miał wskazać rosyjski prezydent. „Amerykańskie dowództwo wojskowo-polityczne otwarcie postrzega przestrzeń kosmiczną jako teatr operacji wojskowych” - ostrzegł Putin.

„Aby zachować strategiczną supremację w tej dziedzinie, Stany Zjednoczone przyspieszają tworzenie sił kosmicznych, które są już w trakcie przygotowań operacyjnych” - cytuje wypowiedz Putina TASS. Rosyjski prezydent miał przy tym dodać, że choć Rosja przez cały czas była przeciwna militaryzacji kosmosu, jest teraz zmuszona dostosować się do zmieniających się okoliczności. „Postęp wydarzeń wymaga zwrócenia większej uwagi na wzmocnienie zasobów orbitalnych i ogólnie przemysłu rakiet kosmicznych oraz pocisków rakietowych” - powiedział. Odnosiło się to zarówno do wcześniejszych zapowiedzi Stanów Zjednoczonych o powołaniu tzw. wojsk kosmicznych (Space Force), jak też wskazania przez NATO kosmosu jako piątej domeny operacyjnej.

Obecnie Rosjanie deklarują posiadanie ponad 150 instrumentów satelitarnych, z czego 2/3 w mniejszym bądź większym stopniu dysponuje wojskowymi zdolnościami. Z deklaracji tych wynika, że najwięcej jest zaangażowanych w utrzymanie systemu komunikacji rosyjskich sił zbrojnych. Putin wskazał, że właśnie w 2019 roku zostało sfinalizowane rozmieszczanie najnowszego szerokopasmowego systemu telekomunikacyjnego, rozwijanego na orbicie geostacjonarnej. W ostatnim czasie miało też nastąpić poprawienie efektywności rosyjskiego satelitarnego systemu ostrzegania przed uderzeniem międzykontynentalnymi pociskami z głowicami atomowymi, a także rakietami krótkiego zasięgu.

Nie był to zresztą pierwszy w ostatnim czasie przypadek, gdy Putin wyraził zaniepokojenie polityką Stanów Zjednoczonych i NATO. Na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w terminie 22 listopada br. zadeklarował, że Rosja stała i będzie stać w opozycji do wszelkich koncepcji militaryzowania kosmosu; czując się jednak zagrożoną, będzie - jego zdaniem - zmuszona przedsięwziąć działania mające na celu uzyskanie adekwatnej odpowiedzi na nowe wyzwania.

Teraz jednak prezydent Rosji dodał do tego jeszcze zaakcentowane wezwanie do podjęcia konkretnych działań. „Na koniec maja zorganizowaliśmy specjalną konferencję w celu zbadania stanu i perspektyw komponentu kosmicznego Sił Powietrznych. Odpowiednie instrukcje zostały wydane. Dzisiaj chciałbym usłyszeć, co jest robione, aby je wdrożyć” - podsumował Putin.

Wypowiedź prezydenta Putina była szeroko cytowana przez media rosyjskie, w tym również te działające w obcych językach. Jednocześnie, została ona również zauważona przez chociażby media amerykańskie, które zestawiają ją z niedawnymi wypowiedziami przedstawicieli NATO, a także z wystąpieniami Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych mówił wówczas o wzrastającej roli kosmosu w polityce obronnej państwa.

Opracowanie: JR/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Kapustin
niedziela, 8 grudnia 2019, 18:45

150vs760 no to się ruski zdenerwował Ale tak naprawdę to ten drugi tajny wahadłowiec jest prawdziwą niespodzianka

CoddyBancks19
niedziela, 8 grudnia 2019, 12:57

U ruskich niema demokracji , tam wszystkim rządzi klika oligarchów pod dowództwem Putina !!! Ciemny lud nie ma się zajmować polityką !!! Maja się zajmować liczeniem cebuli i naprawiać walonki i onuce !!

baranodetektor
niedziela, 8 grudnia 2019, 16:53

Jaki ty przenikliwy jesteś.

Astrogator
sobota, 7 grudnia 2019, 16:52

Polska natomiast nie żadnego w pełni własnego satelity. Nieliczne projekty naukowe nie zapewniają nam żadnych zdolności przydatnych w przypadku konfliktu bądź katastrofy...

7plmb
niedziela, 8 grudnia 2019, 01:58

Ale artykuł i jego treść nie nie o Polsce tylko o Rosji..znana taktyka odwracania kota ogonem.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 6 grudnia 2019, 20:22

Wódz wydał polecenie czy może bardziej prikaz? Wiadomo wróg został zdefiniowany. Ci okropni amerykanie. Tym bardziej ,że pewne sukcesy na polu nowoczesnych technik są. Robot Borys to standartowy pokaz możliwości i kompetencji f.r!

mat bez ruchu
niedziela, 8 grudnia 2019, 00:21

Amerykanie dalej nie są w stanie wysłać człowieka w kosmos. Jakież to "porażające i deprymujące" dla funbojów. Najnowocześniejsza technika im ..."wybucha".

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 8 grudnia 2019, 08:17

Znowy się pośmiałem.

anda
niedziela, 8 grudnia 2019, 10:12

Z amerykanów bo jak na razie zamówili olejne Sojuzy

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 8 grudnia 2019, 13:53

Nie zaczynaj . Skończy się jak ostatnio. Po co ci to?

SimonTemplar
piątek, 6 grudnia 2019, 19:45

Niejaki A.Hitler w minionym już wieku też nie chciał militaryzacji pewnych obszarów, nastawił gospodarkę kraju na zbrojenia, zaciągnął kredyty i pogłębiał dług państwa. Wszystko w celu wywołania wojny. Jak slucham Putina to widzę bardzo dużo podobienstw.

anda
sobota, 7 grudnia 2019, 20:43

a nie Wielkiego Brata za oceanu - bo jak na razie to Rosja ma zero zadłużenia

a przecież wystarczy tylko myśleć
niedziela, 8 grudnia 2019, 00:24

23 biliony (ich "tryliony") to faktycznie "kosmos". Leżą i kwiczą (choć jeszcze wykonują "agonalne" ruchy ale to potrwa góra 10-15 lat.

Tweets Space24