US Space Force: tempo rozwoju systemów kosmicznych Chin budzi niepokój

5 listopada 2021, 10:17
210613-F-XXZZZ-0002
Fot. US Space Force [spaceforce.mil]

Zastępca szefa US Space Force ds. operacji kosmicznych, cybernetycznych i nuklearnych, Bradley Chance Saltzman - zapytany m.in. przez Polską Agencję Prasową o przemyślenia w kwestii niedawnej (prawdopodobnej) próby hipersonicznej Chin oraz innych projektów zakładających ekspansję Państwa Środka w kosmosie - podkreślił na konferencji Global MilSatCom 2021 w Londynie, że celem USA jest obecnie nadążenie za chińskim tempem rozwoju w tym obszarze i zniechęcenie azjatyckiego państwa do konfliktu w kosmosie. Osiągnięcie tego drugiego założenia ma bazować na wzajemnym odstraszaniu i uczynieniu potencjalnego ataku na infrastrukturę orbitalną kompletnie nieopłacalnym.

"Największym wyzwaniem ze strony Chin w domenie kosmicznej jest wysokie tempo, z jakim państwo to rozwija swoje systemy" - stwierdził w środę 3 listopada br. (podczas drugiego dnia konferencji Global MilSatCom '21) gen. Bradley Chance Saltzman z Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych. Odniósł się w ten sposób m.in. do pytania PAP zadanego przy okazji wizyty tego amerykańskiego generała w Londynie, dotyczącej cyklicznego wydarzenia poświęconego międzynarodowej współpracy w dziedzinie technologii satelitarnych.

Saltzman stwierdził m.in., że choć USA są zdecydowanie najbardziej rozwiniętym krajem pod względem zdolności w kosmosie i liczby satelitów na orbicie, są z tego powodu również szczególnie narażone na skutki konfliktu w przestrzeni kosmicznej. "To czyni nas naturalnym celem dla naszych rywali. Widzą, że jeśli odbiorą nam te zdolności, mogą zniwelować naszą strategiczną przewagę" - przyznał.

Jak dodał w tym kontekście, szczególnie niepokojący jest rozwój chińskich technologii w obszarze uzbrojenia przeciwsatelitarnego. "Tu jest naprawdę szeroki zestaw zdolności przeciwkosmicznych i szeroki zakres technologii. Niepokojące jest to, jak szybko przechodzą od fazy ukompletowania koncepcji do pełnej zdolności" - powiedział wysoki przedstawiciel US Space Force. "Stojącym przed nami wyzwaniem jest dotrzymać kroku w tym przedmiocie" - dodał.

image
Ilustracja: SMi Group/Global MilSatCom [smi-online.co.uk]

Saltzman dodał dalej, że kluczowym zadaniem dla USA i sojuszników jest budowa systemów satelitarnych odpornych na zagrożenia militarne. "Chodzi o to, aby zniechęcić rywali przed rozszerzeniem ewentualnego konfliktu na przestrzeń kosmiczną, uczynić to niekorzystnym" - powiedział wojskowy. Ocenił, że ważna w tym zakresie będzie współpraca i wymiana informacji z sojusznikami w NATO i poza nim.

Amerykański generał oświadczył, że jeśli jakikolwiek konflikt zbrojny dotknie przestrzeni kosmicznej, będzie miało to poważne negatywne skutki dla niemal całego świata, który w dużej mierze polega na technologiach satelitarnych. Ocenił też, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie "gorącej linii" między dowództwami kosmicznymi USA i Chin czy Rosji, tak by móc uniknąć nieporozumień i niezamierzonych konfliktów.

"Kiedy służyłem w siłach powietrznych, mieliśmy taką gorącą linię z Rosjanami, by uniknąć pomyłek komunikacyjnych w Syrii" - przypomniał. "Nie widzę powodu, dlaczego nie mielibyśmy przyjąć podobnego podejścia w domenie kosmicznej. Zwłaszcza że musimy polegać w niej na radarach i teleskopach, nie mamy bezpośredniego widoku tego, co się dzieje" - powiedział gen. Saltzman.

Źródło: PAP/Global MilSatCom 2021


image
Reklama

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Gts
sobota, 6 listopada 2021, 11:55

Dlaczego tak szybko przechodza od koncepcji do zdolnosci, bo podejmuja decyzje, z ktorych sie co chwila nie wycofuja topiac dolary. Nie pozwalaja na to by kontraktor potegowal koszty i mnozyl terminy, bo dostanie kule w leb. To samo bedzie z urzednikami czy wojskowymi, ktorzy pisza zapotrzebowanie technologiczne. Demokratyczny otwaryy na wszystko Zachod musi pewne rozwiazania autorytatywne uznac za sluszne, jesli ma gonic Chiny.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 8 listopada 2021, 20:04

Microsoft jest firmą "informatyczną" gdzie 6% kasy idzie na programistów a 61% na... prawników i lobbystów. Jeśli w firmach lotniczo-kosmicznych USA jest podobnie (tylko z inżynierami zamiast programistów) a w Chinach np. proporcje są odwrotne, to będziesz miał odpowiedź... :D

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 00:09

I tenze Microsoft rządzi na rynku a Rosja i Chiny nie są w stanie opracowac nic chocby zblizonego do wyrobów tej firmy:)

jak Reagan
piątek, 5 listopada 2021, 20:22

Odciąć komunistów od źródeł finansowania

No skąd
sobota, 6 listopada 2021, 09:36

To z czego będziecie żyli? Bez ich pożyczek jesteście niczym

Davien
sobota, 6 listopada 2021, 18:46

Wy ruski na pewno, bo nikt inny poza Chinami nic wam nie pozyczy:)

Trzcinq
niedziela, 7 listopada 2021, 09:16

Cóż za nerwy Rabi proszę spokojniej. Zaczynacie przegrywać i to jest fakt :)

Davien
niedziela, 7 listopada 2021, 16:28

No i zaczął sie skowyt ruskiego trolla:)

?
sobota, 6 listopada 2021, 21:34

Pożyczył wam Mykola ktoś kasę na szczepionki?

Davien
niedziela, 7 listopada 2021, 16:29

Ukraina dostała porzadne szczepionki a nie wyrób szczepionkopodobny jakim jest wasz rosyjski Sputnik V:)

a
niedziela, 7 listopada 2021, 21:50

Jak na razie to Ukraina g..o dostała a nie szczepionki / no elita się zaszczepiła / a Sputnik to w ilu krajach został użyty i jest produkowany na licencji

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 00:11

I wszędzie gdzie tego ersatzu uzyto skutecznośc była bliska zeru a sami Rosjanie nie chca miec z tym czyms do czynienia;) A Ukraina dostała porządne, działające szczepionki.

Patrycja
piątek, 5 listopada 2021, 20:13

Zdaje się że z Chińczykami nie będzie tak samo jak z Ruskim.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 5 listopada 2021, 13:34

Mnie chiński postęp uspokaja, bo neutralizuje amerykański bandytyzm. :D

Kiks
piątek, 5 listopada 2021, 19:12

Zoabaczymy jak będziesz szczekał, kiedy do gosu dojdzie chiński "bandytyzm", które ma zresztą miejsce od dłuższego czasu tylko w zakamuflowanej formie.

T-info
niedziela, 7 listopada 2021, 09:17

Chiński bandytyzm to tylko twoje życzeniowe przypuszczenia Amerykański jest faktem.

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 00:12

Pomerdał ci sie "bandytyzm" amerykański z bandytyzmem rosyjskim , ale w tym stadium rusofilii to normalne.

a
piątek, 19 listopada 2021, 01:08

Oj Davein bandytyzm USA jest przynajmniej kilkaset razy większy od rosyjskiego

Olo
sobota, 6 listopada 2021, 12:51

Czy to USA czy Chiny to tak samo spróbują przemielić tych co staną im na drodze. Imperia tak mają.

Gts
sobota, 6 listopada 2021, 11:57

Niektorzy chyba nie wiedza jak ten bandytyzm wyglada. Nie widza, to nie ma. A masowych grobow tam wiecej niz w Jugoslawii.

Davien
piątek, 5 listopada 2021, 18:08

Pomyśl lepiej przeciwko komu to robia bo ICBM-ów mają za mało by zagrozic USA za to na Rosję wystarczy w zupełnosci.

T-info
niedziela, 7 listopada 2021, 09:18

USA tylko na pasterzy wystarczy do Chin wam daleko a i Rosji się boicie. Gadaj zdrów

:)
sobota, 6 listopada 2021, 19:39

Ty Mykola i ta twoja obsesja rosyjska.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 6 listopada 2021, 12:09

I dlatego większość chińskich ICBM jest rozmieszczone w pobliżu rosyjskiej granicy, gdzie... jest niezwykle łatwo je Rosjanom zniszczyć, ale za to... są daleko od wybrzeża, gdzie mogliby je zniszczyć Amerykanie i pod osłoną rosyjskiej obrony antyrakietowej i tak rozmieszczone, by Rosjanom było trudno odróżnić czy to amerykański atak na Chiny czy na Rosję? I Amerykanie to wiedzą i Rosjanie to wiedzą... I dlatego Rosja i Chiny połączyły systemy ostrzegania przed atakiem rakietowym? Nawijaj dalej klaunie, że chińskie ICBM są wymierzone w Rosję - może GB ci uwierzy... :D

jak ten szampon
sobota, 6 listopada 2021, 19:41

GB zapewne mu uwierzy,bo to przeciez dwa w jednym.

Davien
sobota, 6 listopada 2021, 18:48

A niby czym je chcecie zestzrelic jak nie macie czym:)) Bo dowiecie się o nich jak juz wystartują:)

pożyjemy, zobaczymy
sobota, 6 listopada 2021, 21:35

Spopielicie ruskich?No nie wy,was dobry pan.

Davien
niedziela, 7 listopada 2021, 16:31

A co ja Chińczyk rusku by to wiedzieć:)

No skąd
sobota, 6 listopada 2021, 09:38

Dlatego martwią się Amerykanie. Coś u ciebie z logiką nie teges

Davien
sobota, 6 listopada 2021, 18:49

Bo Chiny maja porąbaną doktryne uzycia broni jądrowej więc martwia się jak kazdy rozsadny człowiek jak koło jego domu łazi pijany bandzior z AK-47:)

a
wtorek, 9 listopada 2021, 22:41

Porąbaną doktrynę to ma USA i tzw zachód - jak mi to powiedział dawno temu jeden Syryjczyk przebywający w Polsce powiedział - gdyby wy Europejczycy stosowali choć w w 10 % co to tak szczytnie głosili to cały świat poszedłby za wami a tak za pięknymi hasłami kryje się fałsz obłuda, chciwość, grabież

Davien
wtorek, 16 listopada 2021, 13:06

A kogo obchodza słowa Syryjczyka wysługujacego się ruskim?

a
piątek, 19 listopada 2021, 01:10

no właśnie dlatego was miłują w każdym kraju szczególnie w Ameryce Południowej i w Afryce

SDK
piątek, 5 listopada 2021, 11:54

Administracja Bidena przejdzie jako ta która pogrzebała szansę USA na wygranie rywalizacji z Chinami. Bez pomysłu, ciągle są "zaskoczeni" i "próbują nadążyć".

Fanklub Daviena i GB
piątek, 5 listopada 2021, 19:18

A nie Busha Juniora, która dawała ulgi podatkowe na przenoszenie produkcji do Chin, nadała Chinom klauzulę najwyższego uprzywilejowania w handlu i przyjęła do WTO i która razem z administracją Clintona postanowiła zniszczyć Rosję, czym ją pchnęli w ramiona Chin, co się przejawiło eksportem rosyjskiego uzbrojenia i surowców, przez co Zachód stracił środki nacisku i kontroli nad Chinami? :D

SDK
sobota, 6 listopada 2021, 14:28

Rosja jest bogatym w surowce krajem trzeciego świata z kleptokracją u władzy. Nikt jej nigdzie nie pchał po prostu mały dyktator Putler nie mógł zezwolić na demokrację bo nie pozwilła by mu okradać i więzić swojego narodu. Jest takie powiedzenie że Rosjanie wszystko zniosą ale władzy nie zmienią. Syndrom Sztokholmski.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 7 listopada 2021, 12:37

Jakie to szczęście, że przynajmniej za demokratów Gorbaczowa i Jelcyna Rosjanie pożyli sobie dostatnio i nieokradani! Tylko dlaczego tego nie doceniają, patrząc po sondażach jak oceniają Gorbaczowa i Jelcyna a jak Putina? I dlaczego "demokrata" stał się u Rosjan synonimem złodzieja? :D

a
sobota, 6 listopada 2021, 18:52

Oj jak zwykle poczytaj a potem się wypowiadaj

Gts
sobota, 6 listopada 2021, 12:00

Korporacjonizm wybudowal i uzbroil Chiny. Dzis dobija sie nas ekoterroryzmem. Likwidowanie przemyslu, przenoszenie produkcji, otwartosc spoleczenstwa, niezabezpieczanie danych, efekty sa takie jakie wlasnie odczuwamy. Chiny maja produkcje i podnosza ceny a my mozemu sie tylko przygladac jak ciagle biedniejemy i sami rzucimy sie sobie do gardel.

No skąd
sobota, 6 listopada 2021, 09:40

Brawo kolego. Typowe dla tz demokracji. Stworzą problem, następnie go zwalczają

Davien
piątek, 12 listopada 2021, 00:16

Akurat za program kosmiczny Chin odpowiadali Rosjanie więc jak widać stworzyliscie sobie potwora który was juz zmarginalizował:)

Tweets Space24