Iran wystrzeli satelity bez względu na presję USA

11 stycznia 2019, 12:58
Simorgh
Rakieta Simorgh na kosmodromie. Fot. Irańska Agencja Kosmiczna

Przed tygodniem Mike Pompeo przestrzegał Teheran, by ten zaniechał wynoszenia satelitów na orbitę, gdyż mogłoby to przyczyniać się do rozwoju technologii do produkcji pocisków balistycznych. Iran jednakże konsekwentnie dąży do wystrzelenia swoich satelitów. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne.

Od kilku tygodni świat obiegają podbijane przez irańskie media doniesienia, jakoby Teheran szykował się do rychłego wyniesienia w przestrzeni kosmiczną satelitów. Dnia 3 stycznia br. amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przestrzegł, że prace nad rakietami nośnymi, które mogłyby wystrzelić satelity, pozwalają Teheranowi rozwijać pokrewne technologie niezbędne do budowy pocisków balistycznych. Takie postępowanie, ma zdaniem Pompeo stać w jawnej sprzeczności z treścią rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231.

W czwartek 10 stycznia rychłe wystrzelenie satelitów potwierdził irański prezydent, Hassan Rouhani. Wspomniał przy tym, że wyniesione mają być dwa satelity. Związane z tym starty rakiet mogą nastąpić w lutym 2019 r., co byłoby dodatkowym akcentem dla uczczenia przypadającej w tym roku 40-tej rocznicy irańskiej rewolucji islamskiej.

Jednocześnie strona irańska poinformowała w zeszłym tygodniu, że trzy satelity pomyślnie przeszły wszystkie testy przed planowanym wyekspediowaniem ich w kosmos.

Iran zapewnia, że zaplanowane na najbliższą przyszłość misje kosmiczne związane z wynoszeniem tamtejszych satelitów nie naruszają wspomnianej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dowody na to, że Iran szykuje się do wystrzelenia rakiet, można znaleźć także na pochodzących z początku stycznia br. zdjęciach satelitarnych od firmy Planet. Pokazują, co dzieje się na terenie Imam Khomeini Space Center.

Zobrazowania te poddali analizie specjaliści z Middlesbury Institute of International Studies w Monterey. Jak podaje CNN, tamtejsi eksperci dostrzegli na obszarze kosmodromu taką samą aktywność, jaka miała miejsce przed ostatnim wystrzeleniem rakiety w 2017 r. Ich zdaniem brak jest sygnałów wskazujących na to, by przygotowywany start rakiety miał charakter militarny.

Prawdopodobnie satelity będą wynoszone z użyciem irańskiej produkcji rakiety nośnej Simorgh. Co ciekawe, CNN twierdzi, że aktywność w centrum kosmicznym wskazywałaby na przygotowania do startu satelity obserwacji Ziemi. Tymczasem Teheran zapowiada wyniesienie satelitów telekomunikacyjnych.

Iran przygotowuje swoją misję kosmiczną w czasie, kiedy Mike Pompeo odwiedza środkowowschodnich sojuszników Waszyngtonu jako rzecznik twardej postawy wobec władz w Teheranie. Tymczasem, nie dalej jak w środę 9 stycznia, najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei nazwał przedstawicieli władz USA „pierwszej klasy idiotami”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Davien
wtorek, 15 stycznia 2019, 16:14

Co do tego wystzrelenia satelity: wystzrelili rakiete ale trzeci stopień podobno nie osiagnał odpowiedniej prędkości i spadł, natomiast pierwszy i drugi działąły idealnie. Albo pech albo... To akurat doskonale przypomina starty z "satelitami" z KRLD czyli zakamuflowany test balistyczny.

Moro
niedziela, 13 stycznia 2019, 23:20

W zeszłym roku braliśmy ropę z Iranu ale Trump się wściekł, że nie dajemy mu zarobić i nam zabronił tam kupować. Teraz możemy brać ropę tylko z Rosji i USA. Teraz Trump zabrania Irańczykom wysyłania rakiet na orbitę. Bardziej boi się ewentualnej konkurencji niż rakiet balistycznych bo od czego przecież ma AEGIS i Redzikowo?

anna
niedziela, 13 stycznia 2019, 22:11

Amerykanie nie są idiotami, i sugerowałbym wielką ostrożność w niedocenianiu Stanów. Amerykanie nie popełnia błędu jaki miał miejsce z Koreą Płn. pozwalając jej na prace z programem rakietowym. Iran nie ma dobrej passy od wielu, wielu lat czyli od zawsze i niech więcej miarkuje a mniej głupawo bredzi

Davien
niedziela, 13 stycznia 2019, 16:54

Jak widze moja kiepska kopia z Olgino znów dała głos:)) Dziecko poducz się bo wychodzisz żałosnie:)

Gts
niedziela, 13 stycznia 2019, 10:50

To jest wstawanie z kolan wg PiS. Zarzucali uleglosc wobec Merkel i poklepywanie po plecach Tuskowi, a sami zeszli jeszcze nizej. Miala byc Polska narodowa a wychodzi Polska kolesiow o marnym intelekcie, otoczonych przy...pasami na stoleczkach. Wszyscy oni pokornie wykonuja polecenia zza wielkiej wody i Izraela, gloszac propagande jakoby u nas byl raj na ziemi stworzony ich rekami. Taa, gospodarka pnie sie w gore... bo racjonalne inwestycje stoja, leca kredyty, a na swiecie jest totalna hossa. Inni wystrzela satelity, zbuduja koleje, autostrady, a my przekopiemy mierzeje, po to zeby lokalni dzialacze mogli sobie jachtami na morze wyplywac. W wiadomoscisch juz podaja ze statki o wiekszym zanurzeniu niz ma byc kopany kanal, beda do Elblaga wplywac. W koncu lud pisowy charakteryzuje sie taka sama ingornacja a moze nawet wieksza od typowego lewaka siedzacego w kieszeni czyjejs fundacji. Zaden z tych typow nie ma pojecia o prawdziwym swiecie, nauce i zyciu. Jeden i drugi probuje przepchnac swoja, najswojsza teorie oderwana od rzeczywistosci. Mamy wiec wasalizm wpisany w obie te postawy, niestety obie od lat sa u wladzy i robia z nas pucybuta. Cala zas Unia ze swoim ekoterroryzmem zazyna europejska goposdarke jakby siedziala w azjatyckiej kieszeni. Japonia, Korea, Chiny, Tajwan etc produkuja ile wlezie, smieca jeszcze wiecej i wszystko wywalaja do morza, a my narzucamy tylko podatki, kagance, normy aby ten kolchoz utrzymac. Samochody emisyjne ban, za to ciagniemy hybrydy z dalekiego wschodu, fotowoltaika, pompy ciepla, nawet i wiatraki czy elektrownie atomowe beda z dalekiego wschodu. Moze wiec nie tylko jeden szpieg lobbysta jednego huaweia sie po Europie kreci?

Tweets Space24