Koncepcje pozaziemskich misji na miarę wyższych ambicji. POLSA wybrała wykonawców

11 listopada 2021, 17:43
s960_960_TRUTHS_Image_credit_ESA_and_Airbus
Fot. ESA/Airbus [esa.int]

Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła rozstrzygnięcie kilkuwątkowego zamówienia na "opracowanie koncepcji nowatorskich projektów badawczych i użytkowych w przestrzeni kosmicznej wraz z oceną ich wykonalności”. Wykonawców wyłoniono w kilku osobnych kategoriach przedmiotowych wskazanych na potrzeby naboru ofert - wszystkie z nich zakładają realizację ambitnych misji kosmicznych możliwych do wykonania potencjałem polskiego przemysłu. Termin wykonania zleconych opracowań wyznaczono do 15 grudnia br.

Wśród wskazanych 10 listopada br. wykonawców zamówienia Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) znalazły się zarówno przedsiębiorstwa, jak i ośrodki naukowo-badawcze, głównie w ramach zgłoszonych konsorcjów celowych. Wskazane wątki realizacji przedstawiono w podziale na części - od I do IV, odpowiadające kolejno: misjom naukowym z zakresu astronomii obserwacyjnej, badań ciał niebieskich, eksploracji i eksploatacji bliskich planet, a także Księżyca; optycznej obserwacji Ziemi; radarowej obserwacji Ziemi (z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą - SAR); koncepcji kosmicznego zastosowania najnowszych rozwiązań i trendów technologicznych (sztucznej inteligencji, układów optycznych, elektronicznych i robotycznych, a także specjalistycznych materiałów). Ponadto w opisie przedmiotu zamówienia widniała jeszcze jedna kategoria - telekomunikacji i nawigacji satelitarnej, jednak w ogłoszonych wynikach przetargu nie odniesiono się do niej bezpośrednio.

Zamówienie w części I. (dotyczącej koncepcji naukowej misji kosmicznej) zdobyło konsorcjum wykonawców, w którym liderem jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Pozostali partnerzy przedsięwzięcia to Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz spółka Creotech Instruments. Realizację zlecenia w tym przedmiocie wyceniono na 202 802,50 PLN (brutto).

W części II. (wątek z zakresu optycznej obserwacji Ziemi) wybór padł na ofertę konsorcjum z wiodącą rolą wrocławskiej firmy Scanway. Pozostałymi partnerami w tym obszarze realizacji zamówienia będą spółki Creotech Instruments oraz Blue Dot Solutions. Koszt w tym przypadku to 105 165,00 PLN brutto.

Dalej, III. część realizacji zamówienia (odnosząca się do koncepcji obrazowania radarowego z orbity) przypadła w udziale pojedynczej spółce - ICEYE Polska. Zatwierdzona cena ofertowa brutto to 120 540,00 PLN.

W ostatnim wskazanym wymiarze (część IV. - koncepcja zastosowania innowacyjnych rozwiązań w misji kosmicznej) zlecenie trafiło do gliwickiej spółki KP Labs. W tym przypadku koszt ma wynieść 104 550,00 PLN brutto.

Oferty we wszystkich obszarach rozpatrywanego zamówienia POLSA przyjmowano do 6 października br. Przetarg prowadzony był w trybie podstawowym bez negocjacji.

Obecny w obu pierwszych konsorcjach Creotech Instruments zakłada, że nośnikiem satelitów opisanych w pracach koncepcyjnych będzie autorska platforma satelitarna tej firmy. "Projekty te zwiększają prawdopodobieństwo realizacji misji kosmicznych opartych na głównym produkcie Spółki, jakim jest platforma mikrosatelitarna HyperSat" - wskazano w okolicznościowym komunikacie.

Ogłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną konkurs ofert dot. wykonania koncepcji misji kosmicznych (połączonego z oceną wykonalności) z pełnym lub istotnym polskim zaangażowaniem trwał od końcówki września. To pierwsze z zapowiedzianej serii kierunkowych zleceń POLSA.

Zrealizowany nabór odnosi się do zakresu usług kwalifikowanych jako studia wykonalności, usługi doradcze i analizy. Koncepcje powstające w wyznaczonych obszarach spodziewanych polskich misji kosmicznych mają być dostarczone w terminie 6 tygodni od momentu zawarcia umowy, jednak nie później niż do 15 grudnia br.

Więcej szczegółów na temat realizacji i wyników zamówienia POLSA - na stronie internetowej platformy zakupowej.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
MAN
piątek, 12 listopada 2021, 13:38

Warto poczytać dokumentację z rozstrzygnięcia ofert, która kursuje sobie. Pokazuje to jak niepoważna jest branża kosmiczna w Polsce. Większość złożonych ofert odpadła, bo albo została złożona po czasie albo nie została w sposób odpowiedni podpisana... Jest też jedno Centrum, które złożyło samo do siebie konkurencyjne dwie oferty i obie odpadły, bo tak się nie da zgodnie z wymogami prawa zamówień.

Bolek
sobota, 13 listopada 2021, 14:08

Niepoważna to jest Agencja, która na ostatnia chwile pod koniec roku ogłosiła zamówienie (co nie dało się tego wcześniej zrobić!!!) i na które ofertę złożyć mogą tylko firmy, które albo maja już gotowe produkty albo maja przestoje :). Normalne firmy ciężko pracujące, nie podejmą się realizacji dodatkowego zadania z takimi terminami. Niestety to wszystko wyglada tak jakby wszystko było z góry ustalone. Jeśli jeszcze wyjdzie ze studium CAMK ze propnuja wkład w satelitę Gamov (o ktorym krąży w środowisku od czerwca i lobbowane przez Prezesa) to wszystko będzie jasne … ale póki co to teoria, zobaczymy ?

Historyk
piątek, 12 listopada 2021, 09:22

Myślałem, że chodzi o Polsat :)

wert
czwartek, 11 listopada 2021, 22:04

cieszy kontrakt z ICEYE. 14 satelitów już na orbicie i planują wystrzelić następne. Stała współpraca to byłaby rewelacja

Navi
piątek, 12 listopada 2021, 10:26

Przeciez to nie jest firma z Polski. Na ten moment czerpie jedynie granty i dofinansowania z NCBR. POLSA finansując kwota 120 tys PLN firmę zagraniczna, która zebrała 100 mln dolarów od inwestorów międzynarodowych trochę się ośmiesza. Rownie dobrze mogłaby sfinansować Raytheona albo Thalesa.

wert
piątek, 12 listopada 2021, 14:13

firma polsko- fińska mająca swoje centrum obróbcze pod Warszawą. Prężna z perspektywami. Prezes Modrzewski z niczego zrobił COŚ. To nie pasożyt typu WB

Navi
piątek, 12 listopada 2021, 19:56

Jakie tam centrum obróbcze... Dostali kilka grantów i dzięki temu lewarują swoją działalność zagraniczną. ICEYE Polska to 9 mln przychodu. W tym 9 mln przychodu od jednostek powiązanych! Zgadnij co to za jednostka powiązana i kto od nich kupuje i transferuje know-how... Podpowiem, to druga strona lewara. Podatek dochodowy ICEYE to 60 tysięcy PLN. Duuuuużo mniej niż tzw. pozostałe przychody operacyjne (3,6 mln PLN). Ciekawe skąd się biorą te przychody, skoro to nie sprzedaż... Czyżby kasa z grantów? Dla porównania WB to 146 mln przychodu (jedynie 2 mln od jednostek powiązanych). Pozostałe przychody to 4 mln. A podatek zapłacony to ponad 5 mln PLN! Powiedz mi proszę, kto tu jest pasożytem... Dane powszechnie dostępne w sprawozdaniach finansowych.

Curiosity Rover
sobota, 13 listopada 2021, 10:34

Gdzie można znaleźć takie rzeczy o firmie chciałem poczytać jak to ma miejsce w przypadku pozostałych np. Creotech?

Navi
sobota, 13 listopada 2021, 13:50

Służę za 2020 ze sprawozdań: Creotech, 29 mln na sprzedaży produktów (0 od jednostek powiązanych). Ponadto około 5 mln na dotacjach. Pół miliona zapłaconego podatku. Zysk po podatku prawie 2 mln. Creotech jest jedyną kosmiczną spółką giełdową więc co kwartał powinien publikować oficjalnie wyniki. Satrevolution, 3 mln dochodu, dotacje jakieś 5 mln, jakieś 2 mln straty, więc podatku nie płacą. Coś co się rzuca w oczy to 13 mln na rozliczeniach międzyokresowych, co przy tej skali działalności jest dużo. W pewnym momencie gdzieś to będzie się musiało objawić. Tak sądzę. Piap Space, jakieś 4 mln przychodu, dotacji nie ma, 3 mln straty, więc podatku nie płacą. Thorium Space, przychody 0 PLN, dotacje 5 mln, nieco ponad 100 tysięcy straty. Tu mi coś nie styka w ich sprawozdaniu, bo wydawało mi się, że wkład własny w dotacjach generuje koszty, które powinny znaleźć się w wyniku, ale może rozliczają to jakoś inaczej. Tak czy inaczej podobno ostatnio ktoś tą spółkę wycenił na 100 mln PLN. Więc może mają super technologię.

Tweets Space24