Arabski plan budowy "miasta na morzu". Z centrum techniki kosmicznej

19 listopada 2021, 12:55
replacemen
Oxagon - koncepcja graficzna. Ilustracja: neom.com

Nowy projekt urbanistyczny, ogłoszony przez władze Arabii Saudyjskiej jako część planu rozwojowego regionu przyszłości NEOM, zakłada powstanie jedynego w swoim rodzaju "miasta na morzu". Pomysł o nazwie OXAGON sygnuje swoim poparciem następca na saudyjskim tronie, książę Mohammed bin Salman. Jak cytuje serwis The National News, zamysłem księcia jest, aby inicjatywa stanowiła katalizator gospodarczego rozwoju kraju.

Saudyjski projekt dotyczy unoszącego się na wodach Morza Czerwonego kompleksu miejskiego, który ma powstać na powierzchni 48 km kwadratowych. W ten sposób miałby się stać największą na świecie sztuczną strukturą ulokowaną na wodzie. "Oxagon będzie katalizatorem wzrostu gospodarczego królestwa. Rozwinie wymianę handlową Arabii Saudyjskiej i stanie się kolejnym kluczowym punktem globalnych przepływów handlowych" - powiedział książę Mohammed bin Salman, cytowany przez arabski serwis The National News.

Dyrektor wykonawczy regionalnego projektu transgranicznego NEOM, Nadmi al-Nasr powiedział z kolei, że Oxagon przyniesie "fundamentalną zmianę poglądu na to, jak wyglądają centra przemysłowe". Miał podkreślić m.in., że miasto na morzu "będzie miastem wszechstronnym, oferującym swoim mieszkańcom wyjątkowe warunki życia".

Zgodnie z urbanistycznym planem wykonawczym, Oxagon stanie się ważnym ośrodkiem przemysłu bazującego na zaawansowanych technologiach. W centrum obszaru zainteresowania znajdować się mają sektory zrównoważonej energii, mobilności autonomicznej, teleinformatyczny, a także kosmiczny.

image
Oxagon - koncepcja graficzna. Ilustracja: Neom [neom.com/en-us/regions/oxagon]

Plan zakłada zaopatrywanie Oxagonu w energię pochodzącą w pełni ze źródeł odnawialnych. Przez Kanał Sueski, w pobliżu którego powstanie miasto, przechodzi 13 proc. globalnej wymiany handlowej.

Jako wspomniano, Oxagon to część większego regionalnego projektu Neom, będącego zapowiedzią stworzenia rozległej transgranicznej aglomeracji z centrum w prowincji Tabuk (w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej). Sieć miejska ma funkcjonować na bazie technologii inteligentnych i rozwiązań autonomicznych, jako zagłębie innowacji i ciekawostka turystyczna.

Źródło: The National News/PAP


image
Reklama

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
eDZIO
wtorek, 23 listopada 2021, 12:00

Jeden EverGiven i miasteczko przyszlosci stanie sie przeszloscia.

Tweets Space24