Emilewicz: rząd z nadzieją patrzy na górnictwo kosmiczne

21 listopada 2017, 14:17

Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym jest zainteresowanych wiele polskich firm - od start-upów po KGHM - powiedziała we wtorek dziennikarzom wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że rząd przygląda się temu "z nadzieją".

"Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym zainteresowanych jest wiele polskich firm, także start-upów, ale także jeden z polskich globalnych championów - KGHM" - powiedziała wiceszefowa resort rozwoju podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej".

"Przyglądamy się temu, mamy nadzieję, że kilka z tych projektów znajdzie zainteresowanie zarówno w pozyskaniu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i w niedalekiej przyszłości w projektach z Europejskiej Agencji Kosmicznej" - zaznaczyła.

Jak wskazała Emilewicz, dzisiaj jest to niewielki obszar. "Dzisiaj, jakbyśmy mieli patrzeć statystycznie na podmioty zainteresowane, to jest kilkanaście. Jest to ambitne podejście. Obiecujące jest tu na pewno partnerstwo firmy KGHM(...) i również już dzisiaj finansuje kilka spółek zainteresowanych tym obszarem" - podkreśliła Emilewicz.

Górnictwo kosmiczne, znane również jako asteroid mining, to gałąź przemysłu przyszłości, związana z pozyskiwaniem surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej. W 2015 roku Stany Zjednoczone wprowadziły w ustawodawstwie wewnętrznym wstępne regulacje dotyczące wydobycia pozaziemskiego i własności surowców. Z kolei Luksemburg, od lat inwestuje w dobrze rokujące finansowo projekty sektora kosmicznego. Japonia z kolei rozważa wydobycie surowców na Księżycu.

Zobacz także: Nowy blok EC Żerań, czyli duży krok w walce z warszawskim smogiem [KOMENTARZ]

jw/PAP

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
pkp kargo
wtorek, 21 listopada 2017, 15:25

hahaha...ludzie najpierw autostrady wybudujcie...a nie kosmiczne gornictwo nastepnie kosmiczne rolnictwo a potem gwiazda smierci a na koniec wszyscy budzimy sie w szpitalu dla obłąkanych...czy pani Emiliewicz zażyła prozak? Marihuana tez moze przyniesc efekt uspokojenia psychicznego

Jan
środa, 22 listopada 2017, 01:49

Tyn na zdjynciu zwariowoł chyba, w biołych łachach fedrowoć poszeł.

Kóma
środa, 22 listopada 2017, 17:28

Oj żartownisia z tej pani minister, żartownisia. Polska, od dawna wiadomo, że ma destrukcyjną siłę ! Kiedyś rozwaliła RWPG, Układ Warszawski, swoje górnictwo.... teraz rozwala UE, a w kolejce czeka NATO, więc i górnictwo kosmiczne może być zagrożone, kiedy tam się Polacy pokażą !!!

lolek2332
wtorek, 21 listopada 2017, 18:47

Z nadzieją ... że Polacy będą ryć dziurę na księżycu dla zachodnich koncernów , albo i wschodnich ;)... O czym ta mowa ?! Na polskiej ziemi słoma siano p.g.r , a im kosmos w głowie

Michał
wtorek, 21 listopada 2017, 23:38

Litościiiii. Jeden bredzi o górnictwie podwodnym, drugi o samochodach elektrycznych a ta o górnictwie kosmicznym. Skąd się CI wszyscy kosmici wzięli i kto ich nasłał.