Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

EUSPA ogłasza konkurs #myEUspace. "Przestrzeń dla innowacji i przedsiębiorców"

Ilustracja: EUSPA [euspa.europa.eu]
Ilustracja: EUSPA [euspa.europa.eu]

Ogłoszony przez Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) konkurs #myEUspace kierowany jest do innowatorów i przedsiębiorców zainteresowanych komercjalizowaniem nowatorskich rozwiązań, które zakładają wykorzystanie danych i usług kosmicznych UE. Założeniem jest łączenie i testowanie nowych rozwiązań w usługach lokalizacyjnych, mobilności, inteligentnym rolnictwie, jak również geomatyce, a także – po raz pierwszy – technologiach kwantowych.

Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) ogłosiła start kolejnej odsłony unijnego konkursu #myEUspace. Tym razem rywalizacja została rozszerzona o dodatkowe działania - jak wskazano, w zakres wejdą nowe możliwości wynikające z technologii kwantowych. "Zwiększona dostępność danych i usług związanych z przestrzenią kosmiczną oraz rozwój technologii mobilnych i komputerowych podnosi poprzeczkę dla innowacji, dzięki czemu opracowywane są coraz to bardziej ambitne zastosowania oparte na dokładnym pozycjonowaniu Galileo w połączeniu z danymi z obserwacji Ziemi wygenerowanymi przez program Copernicus" - wskazano w okolicznościowym komunikacie EUSPA.

W konkursie #myEUspace do wygrania jest łącznie 1 mln EUR. Przedsięwzięcie stanowi część inicjatywy Komisji Europejskiej, Cassini. Konkurs skupiony jest wokół danych i usług kosmicznych UE oraz rozważań, w jaki sposób integracja usług i fuzja danych wprowadzają w życie (i na rynek) przełomowe rozwiązania komercyjne. Obszary wpieranych zastosowań obejmują: inteligentną mobilność i rolnictwo, zrównoważoną produkcję i konsumpcję, inteligentne miasta oraz wielu innych.

Akceptowane rozwiązania obejmują aplikacje mobilne i hardware'owe, takie jak urządzenia do noszenia na ciele, rozwiązania w zakresie śledzenia zarządzania aktywami, drony, robotykę. "Dzięki takim inicjatywom jak konkurs #myEUspace wspieramy przedsiębiorczość w przestrzeni kosmicznej i przykładamy się do wysiłków Unii na rzecz cyfryzacji i realizacji ambitnego Europejskiego Zielonego Ładu" – stwierdził Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.

EUSPA podkreśla, że w ponad dwóch miliardach smartfonów stosowany jest europejski system Galileo, a technologie kosmiczne przenikają skutecznie do życia codziennego też na wielu innych polach. Podawane są przykłady urządzeń przenośnych, dronów, rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy (IoT) i robotyki. "Zachęcamy wszystkie startupy z UE do skorzystania z okazji i wniesienia swojej działalności na wyższy poziom" – zarekomendował pod kątem udziału w konkursach unijnych Janno Paas, dyrektor ds. technologii w zespole 10Lines, członek zwycięskiej drużyny w "Ścieżce 2" konkursu MyGalileoSolution z 2020 roku.

Konkurs #myEUspace, w którym do wygrania jest ponad 50 nagród, składa się z dwóch niezależnych i równoległych ścieżek – dla każdej z nich wyznaczono listę celów i oczekiwanych rezultatów. Ścieżka 1 (od Idei do Prototypu/Oceny klienta) zakłada opracowanie prototypu produktu/wersji beta na podstawie teoretycznego pomysłu. Ścieżka 2 (od Prototypu do Produktu/Wejścia na rynek) obejmuje opracowanie produktu do poziomu minimalnej funkcjonalności (ang. Minimum Viable Product, MVP), na podstawie prototypu lub pomysłu beta.

Przedmiotem konkursu są rozwiązania wykorzystujące i integrujące dane i usługi kosmiczne UE, które mogą stanowić przełom w następujących dziedzinach: Move Me Smart (inteligentne rozwiązania w zakresie mobilności we wszystkich rodzajach transportu), Space Up My Life (rozwiązania komercyjne, takie jak aplikacje mobilne i inne rozwiązania wykorzystujące dane kosmiczne do ochrony zdrowia, gier, sportu, rekreacji, turystyki i życia codziennego), Our Green Planet (innowacyjne rozwiązania związane z wyznaniami w obszarze ochrony środowiska, zrównoważonego stylu życia, konsumpcji i produkcji), Map My World (innowacyjne rozwiązania geodezyjne kształtujące przyszłość geomatyki, planowania obszarów wiejskich i inteligentnych miast), Farming by Satellite (rozwiązania technologiczne wspomagające zarządzanie zmiennością produkcji rolnej, zwiększanie plonów, zmniejszanie wpływu na środowisko i optymalizację łańcucha żywnościowego), Dive in Quantum (innowacyjne rozwiązania wykorzystujące technologie kwantowe - komputery kwantowe, czujniki, symulacje, szyfrowanie itd., które usprawniają aplikacje kosmiczne niższego szczebla).

Do udziału zaproszeni są aspirujący startupperzy, kreatywni innowatorzy i doświadczeni przedsiębiorcy mogą składać zgłoszenia tutaj do 15 listopada 2021 r. (23:59 CET). Pomysły zostaną ocenione pod kątem znaczenia dla przestrzeni kosmicznej UE, ich innowacyjnego podejścia, potencjału rynkowego, wykonywalności w granicach obecnie dostępnej technologii, a także organizacji operacyjnej.

Szczegóły dotyczące rejestracji oraz procedury konkursowej dostępne są na stronie internetowej EUSPA.


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama