Potężny rosyjski laser usunie kosmiczne śmieci i zniszczy satelity?

13 czerwca 2018, 13:56
Laser_broom
Ilustracja: Fulvio314/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rosjanie pracują nad potężnym kosmicznym laserem. Urządzenie ma być zdolne odparowywać kosmiczne śmieci zalegające na orbicie wokół Ziemi. Technologia będzie też mogła być potencjalnie wykorzystana do niszczenia nieprzyjacielskich satelitów.

Nad laserem kosmicznym o wielkiej mocy pracuje przedsiębiorstwo Scientific and Industrial Corporation "Precision Instrument Systems" (NPK SPP), podmiot zależny korporacji Roskosmos.

Laserowe działo kosmiczne ma powstać na bazie budowanego obserwatorium Altay Optical-Laser Center. Koncepcja opracowana przez naukowców obejmuje skonstruowanie optycznego systemu wykrywania, wyposażonego w lasery półprzewodnikowe oraz system transmisji i odbioru.

Aparatura będzie zasilana przez półprzewodnikowy generator. Jej przeznaczeniem będzie przede wszystkim zwalczanie kosmicznych śmieci. Do unieszkodliwiania orbitalnych odpadów będzie wykorzystywany proces ablacji laserowej. Promień lasera, po skierowaniu go na dany obiekt, rozgrzeje swój cel na tyle, że obiekt ów wyparuje.

Laserowe „działo” będzie długie na blisko 3 m. Choć powstaje szczytnym celu, jakim jest walka z istotnym problemem kosmicznych śmieci, należy mieć na uwadze, że tego rodzaju kosmiczny laser Rosjanie będą też mogli wykorzystać do niszczenia satelitów w przestrzeni kosmicznej.

Instrument będzie można wykorzystywać do efektywnego usuwania obiektów z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), krążących od 160 do 2000 km ponad powierzchnią planety.

KomentarzeLiczba komentarzy: 104
Stefan
środa, 13 czerwca 2018, 22:20

Obiekty na orbicie LEO poruszają się często z prędkościami przekraczającymi 30000 km/h wystarczy mała chmurka na niebie aby cały mod wiązki rozproszyłby się na miliardach cząsteczek wody , aby ów woda wyparowała moc wiązki laserowej musiała by być 1MW ... na wysokości kilku kilometrów nie wspominając o naprowadzaniu takiej wiązki na cel który ma swój spin

Stefan
środa, 13 czerwca 2018, 22:03

\" Rosjanie pracują nad ...\" będą pracować przez najbliższe 100 Lat chyba , że ukradną rosyjscy hakerzy jakąś technologię chińczykom lub amerykanom a i tak zanim zrozumieją jak to wyprodukować tzn. maszyny produkcyjne, procesy produkcyjne podzespołów , technologię materiałową itp. to już na targu w Chinach będzie to można kupić za 100$

Sat00
środa, 13 czerwca 2018, 21:42

Chciałbym to widzieć. Nie potrafią zrobić nawet matryc IR trzeciej generacji, osławiony rosyjski procesor okazał się licencją ARM, lasery to prędzej pompowane, gazowe wielkości bloku mieszkalnego a nie półprzewodnikowe.

Bartek 1
środa, 13 czerwca 2018, 21:32

Byłem w bazie rosyjskiej po ich wyjeździe z Polski i widziałem jak ona wyglądała. Proponuję żeby w/w lasery zatrudnili do czyszczenia własnego kraju. O kosmos niech się nie martwią. Zanim skończą u siebie robotę to słońce zdąży się wypalić.

Stary Grzyb
środa, 13 czerwca 2018, 20:32

Jasne. Niedawno był rosyjski pocisk samosterujący z napędem atomowym, hipersoniczny i o nieograniczonym zasięgu (nic to, że taki napęd nie istnieje, chociaż parę pomysłów w tej mierze było), parę dni temu chiński dron - myśliwiec (wprawdzie z dykty, ale co tam, prace trwają), a dzisiaj rosyjskie działo laserowe do zestrzeliwania satelitów (oczywiście, też prace trwają, zwłaszcza \"w pryncypie\") Rycerze Jedi, którzy przeszli na ciemną stronę mocy, również już w drodze, ostrzą świetlne miecze. Ech...

Tweets Space24