Rosja: Nowa strategia amerykańskiej obrony prowadzi do wyścigu zbrojeń w kosmosie

19 stycznia 2019, 09:38
Gwiezdne_wojny
Ilustracja: U.S. Air Force

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło w piątek 18 stycznia opinię, że nowa amerykańska strategia obrony przeciwrakietowej doprowadzi do niebezpiecznego wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

Według rosyjskiego MSZ strategia ta jest równoznaczna z reaktywacją - z użyciem najnowocześniejszej techniki - programu "Gwiezdnych Wojen" z okresu zimnej wojny.

Uznano, że amerykańska strategia jest konfrontacyjna, de facto daje zielone światło dla stacjonowania broni w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton wezwano do podjęcia z Rosją konstruktywnych rozmów o równowadze zbrojeń nuklearnych "zanim będzie za późno".

"Wprowadzenie w życie tych idei w sposób nieunikniony doprowadzi do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, co będzie miało w najwyższym stopniu negatywne konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Nową strategię obrony przeciwrakietowej prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek. "Nasz cel jest prosty - powiedział, prezentując w Pentagonie dokument z tą strategią. - Chodzi o to, abyśmy mogli wykryć i zniszczyć każdy pocisk wystrzelony przeciwko Stanom Zjednoczonym - w dowolnym miejscu i czasie".

"Będziemy chronić Amerykanów przed wszelkimi rodzajami ataków rakietowych - podkreślił prezydent. - W przeszłości w Stanach Zjednoczonych brakowało kompleksowej strategii obrony przeciwrakietowej, która wykraczałaby poza pociski balistyczne. Zgodnie z naszym planem to się zmieni. Zamierzamy opracować program obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu chronione będzie każde miasto w Stanach Zjednoczonych".

W dokumencie określającym nową strategię pojawiły się m.in. zalecenia zbadania eksperymentalnych technologii, w tym perspektyw dla broni kosmicznej, która mogłaby stanowić ochronę przed pociskami balistycznymi innych krajów. Jak pisze Reuters, inicjatywa ta przypomina koncepcję "Gwiezdnych Wojen", propagowaną przez prezydenta Ronalda Reagana w latach 80.

"Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej może być następnym etapem tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej" - cytuje Reuters urzędnika Białego Domu, chcącego zachować anonimowość. Urzędnik podkreślił, że możliwość zastosowania obrony przeciwrakietowej w przestrzeni kosmicznej była dotychczas tylko badana i nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji.

W zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że armia jego kraju może dysponować pociskami hipersonicznymi osiągającymi 20-krotność prędkości dźwięku. Jak pisze Reuters, amerykańscy eksperci, w tym podsekretarz stanu ds. badań i inżynierii Michael Griffin, uważają, że odpowiedzią jego kraju na tego typu zagrożenia mogłaby być sieć zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających superszybkie rakiety.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
bania Wania
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 20:03

Żadna zmiana retoryki "Wania", USA od dziesięcioleci wysługuje się przeróżnymi "służkami" czy "pachołkami" (jak zwał tak zwał) wszelakiej maści i teraz za takowych robi m. in. Ukraina a, że "materiał ludzki" jaki jest każdy widzi: wymaga "obróbki" a to Langley ,ma "opanowane" więc i szkolenia idą pełną parą. Ot choćby w wątku dot. "jakości materiału" popatrz na "alternatywne" dla Waszej "wizji" świata fakty: Afganistan tak ZSRR "napadł", że został podobnie jak do Syrii "zaproszony" przez ówczesny rząd. Że ta wojna skończyła się "porażką" ZSRR fakt, ale gdyby po napaści w 2001 r. USA na Afganistan obecna Rosja dozbroiła i wyposażyła talibów choćby w 0 tego co USA i tzw. "Zachód" dało ówczesnym Mudżahedinom przeciwko ZSRR to USA i wspomagające go pozostałe "delegacje" NATO uciekły by już z stamtąd z podkulonym ogonem 10 lat temu a nie wycofywało się rakiem do dziś dostając systematycznie baty od wieśniaków w turbanach to raz. A w jakiż to sposób Rosja napadła na Gruzję skoro raport sporządzony na zlecenie UE przez specjalny zespół jednoznacznie wskazał kto kogo pierwszy zaatakował w nocy z 7/8 sierpnia 2008 r. (a potem ten który wydał rozkaz do ataku, "niezrównany prezydent i gruziński patriota" wykształcony na Ukrainie i w USA - ścigany obecnie listem gończym przez gruziński sąd - przestraszony słowami Putina, że ten za ten atak "powiesi go za j..a na latarni" skamlał i płakał w rękaw Sarkoziemu aby UE i USA go ratowały bo nie spodziewał się, że Rosja tak mocno "odda") to dwa. Ukraina i Krym dla każdego trzeźwo myślącego człowieka to prosta konsekwencja "zbrojnego obalenia" legalnie urzędującego prezydenta i "odebrania i zalegalizowania" przez "Zachód" Kosowa Serbii to trzy. Bredni o celowym bombardowaniu przez Rosjan w Syrii ludności cywilnej ("naloty dywanowe" wg. wykładni Daviena czy innych Kiksów i Grzybów) w zestawieniu z faktami śmiesznie by byłoby komentować to cztery. I po piąte: CBOS jest tak "wiarygodny" w swoich sondażach jak w swoim czasie wiadomości" sławetnego "Radia Erewań". A jeszcze jedno tj. po szóste po zapomniałem: "Grozny przywołaj" no to przywołuje: gdyby Rosja wtedy nie "wzięła za pysk" tych islamistycznych "nawiedzeńców" to dziś w Moskwie (a pewnie i na dużo mniejszą skalę innych miastach Europy w tym na "zachodzie") czy Sankt Petersburgu miałaby to samo co w Damaszku, Bagdadzie czy innym ...Aleppo. Przecież tysiące Czeczeńców w szeregach ISIS w Syrii i Iraku to nie przypadek. Straszne jest tylko to, że w obu czeczeńskich" wojnach zginęło i ucierpiało tak wielu cywilów.

Wania
niedziela, 27 stycznia 2019, 23:35

Do bania Wania. Uwolnienie sie z kleszczy rwpg nastąpiło dzięki sankcjom USA. Więc chyba sobie zaprzeczasz. Przyjęcie do NATO tez jakby zapewnilo nam bezpieczeństwo. Kraje, ktore zostały pod wpływem Rosji jakos nie kwitną - Ukraina, Bialoruś, Czeczenia, Gruzja itp. Afganistan wymieniłes... Moze chodzilo ci o napaść Rosji, ktora przyczyniła sie do upadku ZSRR? Syrię, gdzie Rosja bombarduje ludność cywilna? Zapomniałeś o Gruzji, Czeczeni i Ukrainie, gdzie Rosja w ostatnich latach napadala i zabijala obywateli. Grozny może przywolaj. A co lubienia USA przez Polaków (czlonka rwpg) masz dane ze sputnika. W 2018 wedlug CBOS Amerykanie są na 3 miejscu najbardziej lubianych narodow przez Polaków: 43%, Rosjanie tez na 3 ale od końca 18%. W niechęci Rosjanie zdobyli wysokie 3 miejsce: 49% (prawie połowa Polaków was nie lubi), Amerykanie zaś zdobyli tylko14%. Co za zmiana retoryki - wania to juz nie Ukrainiec tylko agent USA? Nowy oficer i nowa strategia. Nowa ja, nowa ty.

bania Wania
piątek, 25 stycznia 2019, 21:51

@wania: Widzę, że w Langley każdy, kto dementuje kłamstwa usmańskich troli musi być z Rosji. Co za wnikliwość. Czyli już wiecie, że kolejny naród was nienawidzi dzieki działaniom USA. W glowie wam się nie mieści, że Polacy mogą być odporni waszą propagandę.Musisz wiedzieć, ze obywatele dawnego rwpg, którzy uwolnili się spod rosyjskich wpływów też was nie kocha. Bo trudno lubić kraj, który ciągle nie tylko grozi ale zwykle napada swoim atakiem i powtórką mordów i grabierzy - patrz Afganistan, Irak, Libia, Syria.

Wania
środa, 23 stycznia 2019, 22:51

Do bania wania. Widzę, że w Olgino każdy, kto dementuje kłamstwa rosyjskich troli musi być z Ukrainy. Co za wnikliwość. Czyli już wiecie, że kolejny naród was nienawidzi dzieki działaniom Rosji. W glowie wam się nie mieści, że Polacy mogą obnażać waszą propagandę. Musisz wiedzieć, ze obywatele dawnego rwpg, którzy uwolnili się spod rosyjskich wpływów też was nie kocha. Bo trudno lubić kraj, który ciągle grozi atakiem i powtórką mordów i grabierzy.

bania wania
środa, 23 stycznia 2019, 00:18

@wania: nie przeżywaj tak rzeczy na które nie masz najmniejszego wpływu. Tm bardziej nie zaprzątaj sobie głowy "prognozami gospodarczymi". Wasza przyszła prezydent "piękna" Julia wszystko "ludowi" wytłumaczy ale w "swoim czasie". Teraz się ciesz, jedz czekoladki Poroszenki marki "Roshen" póki możesz, bo jak on po marcu zamknie fabryki w Rosji to już ich "nie będzie"!