Rosja: Nowa strategia amerykańskiej obrony prowadzi do wyścigu zbrojeń w kosmosie

19 stycznia 2019, 09:38
Gwiezdne_wojny
Ilustracja: U.S. Air Force

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło w piątek 18 stycznia opinię, że nowa amerykańska strategia obrony przeciwrakietowej doprowadzi do niebezpiecznego wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

Według rosyjskiego MSZ strategia ta jest równoznaczna z reaktywacją - z użyciem najnowocześniejszej techniki - programu "Gwiezdnych Wojen" z okresu zimnej wojny.

Uznano, że amerykańska strategia jest konfrontacyjna, de facto daje zielone światło dla stacjonowania broni w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton wezwano do podjęcia z Rosją konstruktywnych rozmów o równowadze zbrojeń nuklearnych "zanim będzie za późno".

"Wprowadzenie w życie tych idei w sposób nieunikniony doprowadzi do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, co będzie miało w najwyższym stopniu negatywne konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Nową strategię obrony przeciwrakietowej prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek. "Nasz cel jest prosty - powiedział, prezentując w Pentagonie dokument z tą strategią. - Chodzi o to, abyśmy mogli wykryć i zniszczyć każdy pocisk wystrzelony przeciwko Stanom Zjednoczonym - w dowolnym miejscu i czasie".

"Będziemy chronić Amerykanów przed wszelkimi rodzajami ataków rakietowych - podkreślił prezydent. - W przeszłości w Stanach Zjednoczonych brakowało kompleksowej strategii obrony przeciwrakietowej, która wykraczałaby poza pociski balistyczne. Zgodnie z naszym planem to się zmieni. Zamierzamy opracować program obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu chronione będzie każde miasto w Stanach Zjednoczonych".

W dokumencie określającym nową strategię pojawiły się m.in. zalecenia zbadania eksperymentalnych technologii, w tym perspektyw dla broni kosmicznej, która mogłaby stanowić ochronę przed pociskami balistycznymi innych krajów. Jak pisze Reuters, inicjatywa ta przypomina koncepcję "Gwiezdnych Wojen", propagowaną przez prezydenta Ronalda Reagana w latach 80.

"Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej może być następnym etapem tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej" - cytuje Reuters urzędnika Białego Domu, chcącego zachować anonimowość. Urzędnik podkreślił, że możliwość zastosowania obrony przeciwrakietowej w przestrzeni kosmicznej była dotychczas tylko badana i nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji.

W zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że armia jego kraju może dysponować pociskami hipersonicznymi osiągającymi 20-krotność prędkości dźwięku. Jak pisze Reuters, amerykańscy eksperci, w tym podsekretarz stanu ds. badań i inżynierii Michael Griffin, uważają, że odpowiedzią jego kraju na tego typu zagrożenia mogłaby być sieć zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających superszybkie rakiety.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Hejka
niedziela, 20 stycznia 2019, 15:58

Moim zdaniem Amerykanie tak naprawdę postawili grubą kreskę i zamknęli rozdział obrony terytorium USA na Ziemi. W sensie? Tego już się nie da zrobić. Ameryka postawiła na kolonizację Marsa. Mars tylko dla USA i może sojuszników. Wojna w kosmosie? Może tak ale wokół Księżyca i Ziemi. Do Marsa poza USA nikt nie doleci przez najbliższe 15-20 lat a to wystarczy aby Mars w całości był kolonią USA i niezależnie co stanie się na Ziemi, USA i ludzkość przetrwa.

Taka prawda !
niedziela, 20 stycznia 2019, 14:40

„Wartość rynkowa” całej Rosji na podstawie PKB to obecnie 276 miliardów USD – o 15% mniej niż wartość Facebooka. Zarazem to 2,5 razy mniej niż wartość amerykańskiej korporacji Apple. Z powodu swej mocarstwowości „gospodarczej” Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

Sylwester
niedziela, 20 stycznia 2019, 01:49

Ruski zedra kase z Bialorusi, wycisna ich jak cytryne, to samo Ukraina, i jeszcze cale swoje zloto oddadza chinom w zamian za kredyt i na koniec chinole ich zmłócą

bania Wania
niedziela, 20 stycznia 2019, 00:20

Czytając poniższe posty patafianów (pod wodza Daviena) zaklinających rzeczywistość i wychwalających walące się mocarstwo które w swoich konwulsjach wywołuje u "nowych światowych graczy" już tylko salwy śmiechu tez nie pozostaje nic innego jak się z tych bredni pośmiać.

Wania
sobota, 19 stycznia 2019, 22:57

Rosja bedąc krajem milującym pokój mówi stanowcze nie zbrojeń USA. W końcu jak oni chwalą się podwodnym dronem atomowym mającym zalać USA to jest ok. To nieprawda, ze nakręcili wyścig zbrojeń. Jestem przekonany, ze nowe rakiety balistyczne i s-600 dadzą radę. Rosja o tym kazdego dnia przekonuje swoich obywateli.