Francja wzywa Teheran do zarzucenia programu balistycznego. Możliwe sankcje

28 stycznia 2019, 08:39
Iran_ballistic
Fot. Mohammad Hassanzahed/wikipedia.com/CC BY 4.0

Francja zastosuje przeciwko Iranowi sankcje, jeśli dialog z tym krajem w sprawie jego programu balistycznego i oddziaływania regionalnego nie przyniesie rezultatu - ostrzegł w piątek 25 stycznia szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

"Mamy dwa żądania (...) Iran powinien zrezygnować z produkcji pocisków balistycznych i zwłaszcza z ich dostarczania m.in. pewnym zbrojnym ugrupowaniom na Bliskim Wschodzie, a także Hutim w Jemenie" - oświadczył francuski minister spraw zagranicznych na spotkaniu z dziennikarzami.

Iran powinien również "zaprzestać działań prowadzących do destabilizacji w regionie" - dodał Le Drian, powołując się na ONZ-owską rezolucję nr 2254 w sprawie Syrii, która mówi, że "na terenie Syrii nie powinno być obcych sił".

"Rozpoczęliśmy trudny dialog z Iranem, który powinien być kontynuowany, i gotowi jesteśmy - jeśli się nie powiedzie - poprzeć twarde zastosowanie sankcji. Oni o tym wiedzą" - podkreślił minister.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Wolny czlowiek
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 22:37

Bo na swiecie sa równi i równiejsi. A iran jest niezalezny wiec przeszkadza zachodowi. Niech buduja co chca i maja prawo do tego sa wolnym krajem.

rob ercik
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 18:49

Zabawne, rezolucja 2254 nie dotyczy USA Francji Izraela ale dotyczy Iranu

dsa
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 14:58

Persowie jedziecie dalej, a że psy szczekają...cóż karawana musi jechać bez baczenia na ujadające psy. Ciekawe, że żadna z tych 'dupokracji' nie naciska na 'starszych i mądrzejszych', którzy podpalają Bliski Wschód od dziesięcioleci i mają atomówki.

Niuniu
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 14:19

To trochę śmieszne, że Rząd Francuski powołuje się na rezolucje którą sam aktywnie łamie. To właśnie francuscy żołnierze wraz z innymi kolegami z NATO i głównie amerykanami nielegalnie przebywają na terenie Syrii łamiąc wspomnianą rezolucję ONZ. Siły Irańskie dla odmiany przebywają tam na zaproszenie i za zgodą Rządu Syrii.

Miszcz
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 12:35

Jak to jest, że Francja usa i Izrael mogą mieć rakiety balistyczne, ale Iran już nie? Że Iran zły? że Iran niedobry? Pytanie tylko kto przez ostatnie lata wojowal na bliskim wschodzie.

Tweets Space24