Nowa polityka kosmiczna NATO zatwierdzona

1 lipca 2019, 12:04
20190627_190627a-023
Fot. NATO [nato.int]

Podczas kolejnego zjazdu Rady Ministerialnej NATO w Brukseli, zakończonego w czwartek 27 czerwca br., szefowie resortów obrony państwa sprzymierzonych zadecydowali o przyjęciu zapisów nowej polityki kosmicznej Sojuszu. Zatwierdzony katalog zasad ma umożliwić pełną koordynację działań państw członkowskich w kosmosie oraz poprawić możliwości wspólnego korzystania z zasobów technicznych i informacyjnych. Wśród przesłanek przyjęcia dokumentu wskazano również konieczność stawienia czoła nowym szansom i wyzwaniom, jakie wykorzystanie przestrzeni kosmicznej kreuje w obszarze obronności.

Ministrowie obrony NATO zakończyli dwudniowe obrady w Brukseli w czwartek 27 czerwca 2019 roku. Zagadnienia związane z określeniem nadrzędnej polityki kosmicznej NATO były rozpatrywane obok takich kwestii, jak naruszanie przez Rosję zapisów Traktatu o pociskach rakietowych średniego zasięgu (INF) oraz założenia realizacji misji NATO w Afganistanie. Zatwierdzenie nowego katalogu sojuszniczych zasad, poświęconego działalności w kosmosie, nastąpiło zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami kierowanymi na początku czerwca br. do opinii publicznej przez Sekretarza Generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

„Przestrzeń kosmiczna jest kluczowa dla możliwości obronnych NATO i potencjału odstraszania” – wskazał Stoltenberg w relacji do wyniku obrad nad przyjęciem zasad polityki kosmicznej Sojuszu. „Możemy odegrać [na tym polu – przyp.red.] ważną rolę jako forum wymiany informacji, zwiększenia interoperacyjności i zapewnienia, by ​​wspólne misje i operacje miały wsparcie, którego potrzebują” – dodał Sekretarz Generalny NATO. Wśród konkretnych obszarów zainteresowania Stoltenberg wskazał natomiast nawigację satelitarną, orbitalne systemy śledzenia i teledetekcji oraz komunikację satelitarną wraz z systemami wykrywania i monitorowania odpaleń rakiet balistycznych.

Sekretarz NATO zastrzegł przy tym, że intencją Sojuszu nie jest militaryzacja kosmosu. Jak podkreślono podczas obrad i dalszej konferencji prasowej, zatwierdzony katalog ma umożliwić niezbędną koordynację działań państw członkowskich w kosmosie oraz poprawić możliwości wspólnego korzystania z zasobów technicznych i informacyjnych. Wśród przesłanek przyjęcia dokumentu wskazano przede wszystkim konieczność stawienia czoła nowym szansom i wyzwaniom, jakie wykorzystanie przestrzeni kosmicznej kreuje w obszarze obronności.

Dzień wcześniej – w środę 26 czerwca – dominującym tematem posiedzenia ministrów była z kolei kwestia naruszania traktatu INF przez Rosję i tego, jak Sojusz powinien w tej sytuacji zareagować. Podkreślono, że państwa NATO nadal wzywają Rosję do powrotu do pełnej i sprawdzalnej zgodności z Traktatem, wobec trwającej produkcji i rozmieszczania przez Rosję pocisku rakietowego SSC-8 (9M729). Niemniej jednak wskazano też, że „NATO przygotowuje się do funkcjonowania w świecie bez Traktatu”.

Czytaj też: NATO nazywa rosyjskie „zakazane” rakiety

Ministrowie zgodzili się, że Sojusz odpowie, jeśli Rosja nie powróci do przestrzegania przepisów. „Nie będziemy odzwierciedlać tego, co robi Rosja. Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, ale jednocześnie musimy nadal utrzymywać wiarygodne odstraszanie i obronę” - powiedział Sekretarz Generalny. Podkreślił, że Rosja wciąż ma szansę uratować Traktat INF, a Sojusznicy przekażą to przesłanie na spotkaniu Rady NATO-Rosja w przyszłym tygodniu.

Ministrowie omówili również postępy w podziale obciążeń w zakresie gotówki, zdolności i składek. „Uczciwy podział obciążeń stanowi podstawę wszystkiego, co robimy jako Sojusz i robimy znaczne postępy” – powiedział Stoltenberg. Zauważył, że rok 2019 będzie piątym z rzędu rokiem realnego wzrostu wydatków na obronę przez europejskich sojuszników i Kanadę, a do końca 2020 roku państwa Sojuszu dodadzą łącznie do puli środków obronnych ponad 100 mld USD. Stoltenberg podkreślił, że podział obciążenia będzie ważnym tematem na spotkaniu przywódców NATO w Londynie w grudniu tego roku.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
obserwator
poniedziałek, 1 lipca 2019, 19:06

A u nas, po cichu, likwiduje się pion obronny w Agencji Kosmicznej ...

kamyk
poniedziałek, 1 lipca 2019, 21:29

Warta stoi na wejściu? Stoi. To o co chodzi?

Andrettoni
poniedziałek, 1 lipca 2019, 17:26

Nowa polityka NATO, a 90 % jest o Rosji i jej nie przestrzeganiu przepisów. bardziej by mnie interesowała militaryzacja kosmosu, a w szczególności satelity wojskowe, do których mielibyśmy dostęp. Przykładowo satelity, które wykryłyby start rosyjskich rakiet i przekazały tę informację bezpośrednio do naszych wojsk OPL. Rosjanie zrobią co zechcą i żadne rezolucje NATO ich od tego nie powstrzymają, ale można sprawić, że ich rakiety będą mniej skuteczne. W tym celu powinniśmy wiedzieć gdzie dokładnie znajdują się ich wyrzutnie, czy rakiety zostały odpalone, mieć zapewnione środki łączności oraz o ile to możliwe systemy zakłócające. Rosyjskie rakiety muszą mieć namiar na cele, jeżeli Rosjanie ustalą położenie celów, ale nie przekażą tej informacji do wyrzutni to nie trafią...

Tweets Space24