Siły Kosmiczne USA? Odpowiedź Rosji będzie mocna!

26 czerwca 2018, 15:19
Avang
Ilustracja: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

W połowie czerwca prezydent USA zapowiedział wydzielenie Sił Kosmicznych jako nowego, oddzielnego rodzaju sił zbrojnych w armii Stanów Zjednoczonych. Propozycja Trumpa wywołała zdecydowaną reakcję dyplomatyczną Rosji. Zdaniem Moskwy amerykańskie zakusy na kosmos mogą doprowadzić do destabilizacji światowego bezpieczeństwa.

Rosyjska ofensywa polityczno-dyplomatyczna jest być może nieco przedwczesna, zważywszy na fakt, że gdyby do wyodrębnienia US Space Force miało faktycznie dojść, to musiałby to przeprowadzić Kongres. Niemniej, Rosjanie powołują się na słynny Traktat o przestrzeni o kosmicznej. Artykuł czwarty tego dokumentu, który w 1967 r. podpisano w Londynie, Moskwie i Waszyngtonie stanowi, że: Państwa Strony Układu zobowiązują się nie wprowadzać na orbitę wokół Ziemi jakichkolwiek obiektów przenoszących broń jądrową lub jakiekolwiek inne rodzaje broni masowego zniszczenia ani nie umieszczać tego rodzaju broni na ciałach niebieskich lub w przestrzeni kosmicznej w jakikolwiek inny sposób. Księżyc i inne ciała niebieskie użytkowane są przez wszystkie Państwa Strony Układu wyłącznie w celach pokojowych. Zakazuje się zakładania wojskowych baz, instalacji oraz fortyfikacji na ciałach niebieskich, dokonywania na nich prób z jakimikolwiek typami broni oraz przeprowadzania manewrów wojskowych (…).

Przed podejmowaniem nadmiernie ekspansjonistycznych działań na orbicie ostrzegł Amerykanów Wiktor Bondariew, przewodniczący komitetu Rady Federacji ds. obrony i bezpieczeństwa: „Militarizacja przestrzeni kosmicznej to droga do katastrofy ... Oczywiście, miejmy nadzieję, że czołowi politycy amerykańscy wciąż mają pozostałości rozumu i zdrowego rozsądku. Ale jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu z 1967 r., zakazującego używania broni jądrowej w kosmosie, to oczywiście nie tylko nasz kraj, ale także inne państwa zareagują twardo, mając na celu zapewnienie globalnego bezpieczeństwa.”

To, co szczególnie nie spodobało się w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, to fakt, że Donald Trump bardzo mocno zaakcentował potrzebę dążenia do dominacji USA w przestrzeni kosmicznej.

Oczywiście, uważnie przyglądamy się intencjom Waszyngtonu i analizujemy prawdopodobne skutki. Militarne wzmocnienie w kosmosie, w szczególności po umieszczeniu tam broni, miałoby destabilizujący wpływ na stabilność strategiczną i bezpieczeństwo międzynarodowe.

Maria Zacharowa, rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej

Choć Moskwa zapewnia, ze nie ma celów ofensywnych, jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną, w USA istnieją w tym zakresie pewne obawy. W szczególności Amerykanie martwią się potencjalnym zagrożeniem ze strony rosyjskich hipersonicznych pocisków szybujących. Umieszcza się je na międzykontynentalnych rakietach balistycznych. Te pociski są rzekomo w stanie poruszać się po łukowej trajektorii, ocierając się o granicę kosmosu, by niespodziewanie spadać na cele na terytorium przeciwnika. Zdaniem Władimira Putina, owe hipersoniczne pociski szybujące są w stanie omijać klasyczne, działające dziś systemy obrony antybalistycznej.

Co ciekawe, poza Kremlem, prezydencki pomysł wyodrębnienia sił kosmicznych USA nie zyskał uznania również niektórych instytucji w Stanach Zjednoczonych. Sceptycznie odniósł się do niego Pentagon oraz Siły Powietrzne, wskazując, że tego typu idea byłaby trudna ze względu na ograniczenia budżetowe oraz groziłaby zmniejszeniem zdolności obronnych US Air Force.

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Davien
poniedziałek, 2 lipca 2018, 12:48

Do Yaro:) A ja się zapytam ile Sojuzów robi za pociski antysatelitarne/antyrakietowe? Czyzby zero:)) Panie Yaro jedynym obecnie rosyjskim pociskiem antyrakietowym o zasiegu większym niz terminalny jest PRS-1M którego pułap wynosi całe 100km więc wbrew pańskim bajkom Rosja to sobie może postrzelać w.... Jak pan nie rozróznia rakiet nosnych od broni antyrakietowej to o czym mamy dyskutować?

Fun funów USA
piątek, 29 czerwca 2018, 23:22

A i jeszcze jedno drogi \"zyg\". odnośnie fragmentu:,\" twoja znajomość kosztów produkcji równa się znajomości ortografii jęz angielskiego\". Biorąc pod uwagę, że \"kreowanie\" nicka w zasadzie nie podlega żadnym regułom to kolejna \"wtopa\" cytując Twojego ulubieńca. Ale przecież to tylko potwierdza co pisałem wcześniej a mianowicie, że uprzedzenia nie pomagają w racjonalnej percepcji rzeczywistości. Pomimo wszystko życzę miłego dnia (ew. wieczoru-bo nie wiem kiedy \"to\" pójdzie). Naprawdę!

yaro
piątek, 29 czerwca 2018, 20:53

@Davien jak wysoko jest stacja ISS na orbicie .... odpowiadam to 408 kilometrów ... znów wyszedłeś na ......ę

Fun funów USA
piątek, 29 czerwca 2018, 16:50

\"..na tym polega DEMOKRACJA obca twoim pracodawcom\". Drogi \"zyg\" Ty (podobnie jak czołowy bajarz Tego forum) przestałeś być w tych żenujących insynuacjach \"śmieszny\" a robisz się zwykle żałosny. Pozostałych bzdur nie komentuje bo naprawdę nie ma czego. Ale trzeba przyznać, że merytorycznie osiągnąłeś poziom Tutejszego \"miszcza D\". Pogratulowałbym z tego powodu ale sam wiesz, że byłaby to \"Złota Malina\" a nie \"Oscar\".

zyg
czwartek, 28 czerwca 2018, 23:24

@FUNNY, twoja znajomość kosztów produkcji równa się znajomości ortografii jęz angielskiego .. porównujesz koszty zaprojektowania próbnej serii pocisków 155mm przez polski przemysł zbrojeniowy z kosztem seryjnej produkcji pocisków produkowanych przez przemysł USA od dekad i ciągle modernizowanych? 2000 pocisków 155mm dostarczano do Zatoki w jeden dzień na bieżące potrzeby? Czy aby poniżej nie skłamałeś twierdząc że jeden pocisk 155mm Armii USA kosztuje CYTUJĘ \"kilkanaście tys dolarów\" Koszt każdego pojedynczego pocisku poczynając od broni strzeleckiej jest wyszczególniony w budżecie obronnym USA dostępnym w necie ... na tym polega DEMOKRACJA obca twoim pracodawcom?

Tweets Space24