Wiceminister Ociepa o potrzebie satelitarnej samodzielności Polski. „Zapadły decyzje…” [Space24 TV]

26 czerwca 2021, 15:08

Wśród głównych przedstawicieli polskiego rządu obecnych na zorganizowanym 22 czerwca br. otwarciu satelitarnej stacji naziemnej firmy EXATEL (teleportu satelitarnego polskiej spółki Skarbu Państwa) - był wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. W wypowiedzi udzielonej redakcji Space24.pl, Sekretarz Stanu w MON odniósł się nie tylko do przedmiotu samego wydarzenia, ale również kierunku dalszych działań związanych z rozwijaniem własnego potencjału satelitarnego Polski, w które resort obrony ma trwale się angażować.

Wiceminister Marcin Ociepa podkreślił na wstępie, że powstanie teleportu satelitarnego firmy EXATEL wpisuje się w szerszy kontekst ambicji Polski związanych z rozwojem zdolności satelitarnych – idących m.in. w stronę budowy własnej konstelacji instrumentów obserwacji Ziemi. Jak uzasadnił, celem jest konieczne zabezpieczenie suwerenności i niezależności narodowej w kontekście różnych potrzeb i zagrożeń, które ujawniają się obecnie zwłaszcza w przestrzeni walki informacyjnej. „Ta inwestycja jest […] przykładem na to, że państwo polskie postanowiło wziąć byka za rogi i odpowiedzieć skutecznie na te wyzwania” – stwierdził przedstawiciel MON.

Ta inwestycja, konkretnie, jest przykładem na to, że jesteśmy w stanie rozwiązywać nasze problemy skutecznie, pod warunkiem współpracy – po pierwsze, międzyresortowej, a po drugie między sektorem administracji publicznej a sektorem prywatnym. Ta współpraca administracji, rządu z przemysłem, mówiąc wprost, może przynosić takie rezultaty jak ten teleport.

Wiceminister Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Dalej wiceminister odniósł się do szerszego przekroju narodowych działań i planów nastawionych na pozyskanie niezbędnego potencjału satelitarnego. Podkreślił w tym miejscu potrzeby związane z niezależnymi zdolnościami satelitarnej obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej. Ociepa zaznaczył, że aktualne zaspokajanie tych potrzeb z wykorzystaniem oferty usług zewnętrznych – choć zazwyczaj spełniających oczekiwania – nie ma charakteru stałego i jest uzależnione od „zmieniających się okoliczności międzynarodowych”.

Zapadły decyzje polityczne o tym, że będziemy mieli własny satelitarny system obserwacji Ziemi – nasz narodowy, a także narodowego satelitę łącznościowego; to jest absolutny 'must'. […] Zadanie zostało przed nami postawione – my, jako resort obrony narodowej na to odpowiadamy, ale potrzebujemy tutaj przemysłu, potrzebujemy innych resortów. […] Wierzę, że do roku 2023 będziemy mieli tutaj pierwsze bardzo konkretne rozwiązania.

Wiceminister Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Na koniec wiceminister Ociepa odniósł się do pytania o skalę krajowej gotowości do zapewnienia technicznego zaplecza przemysłowego w procesie pozyskiwania najpotrzebniejszych zdolności satelitarnych. „Niewątpliwie potrzebujemy zwiększyć kompetencje polskiego sektora kosmicznego – tego przemysłowego, tego prywatnego, w tym także państwowego” - stwierdził. „Dla nas niewątpliwie EXATEL w tym sensie jest pierwszym partnerem do wielu przedsięwzięć – po pierwsze, ze względu na to, że to spółka Skarbu Państwa, spełniająca bardzo określone kryteria, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zrozumienie interesu państwa, ale także ze względu na kompetencje” – podkreślił wiceminister Ociepa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
ProspektorPostępu
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 23:02

Musimy zwiększyć kompetencje polskiego sektora - tłumacz, upasiemy kontaktami konkurencję z państw ościennych, rodzimy sektor musi zaczekać, może dostanie ochłapy. Spółka skarbu państwa, która rozumie potrzeby państwa - tłumacz, przedsiębiorcy chętnie podoimy was podatkami, abyście finansowali państwo, piszcie swoje pomysły, ale my nie wspieraliśmy, nie wspieramy i nie będziemy Was wspierać - zrozumcie prywaciarze, my myślimy jak za komuny. Jak zwykle wielkie słowa, ale konkretu i woli działań brak.

Edi
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:21

Niech sobie MON robi co chce ale niech nie wchodzi do cywilnej agencji kosmicznej pod tylko psuje to co dobrze działa. Strapienie z tym MONem jest od lat czego nie dotkną to zepsują i teraz zaczęli na nowo psuć kosmos, poprzez forsowanie spółek co to nic w kosmosie nie robią - Panowie psujecie rynek co jest równoważne ze stratami finansowymi. Uważam, że powinne być jasne oddzielenie działania POLSA od wojska, mieszanie tych środowisk nic nie da, potrzeba ludzi z wykształceniem i doświadczeniem, lubiących pracować "rolników" a nie "wojowników". Aha oczywiście MRPiT powinno dać POLSA znaczne środki finansowe a POLSA generować zamówienia i projekty na rynku w tym i międzynarodowe, i wziąć w końcu odpowiedzialność za sektor a nie próbować przez lata generować kosmos w wydaniu "międzyresortowym" - niestety gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść :( przez te ciąganie przez inne resorty w POLSA nie ma już specjalistów (może z wyjątkiem Zbigniewa:).

AnalitykPL
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 00:54

Nareszcie ktoś rozsądnie mówi o bezpieczeństwie. Pomysł zlecenia tej usługi firmom "zewnętrznym" był, delikatnie mówiąc, nierozsądny. Ba- jak mamy być bezpieczni to trzema liczyć na siebie, a nie na tzw. przyjaciół z UE.

rozczochrany
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:52

To dobrze. Czyżby lekcja z "sojuszu" z USA czegoś ich nauczyła? Chciał bym w to wierzyć. Jak będzie to się okaże.

Sidematic
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:29

Kiedy niedawno przyjmowali założenia do planu rozwoju wojska (nie pamiętam jak się ten papier nazywa) to nie było tam jeszcze słowa o posiadaniu własnych satelitów. Polscy wojskowi boją się podejmować jakiekolwiek ryzyko. Najlepiej widać to po tym, że MON nie uczestniczy w żadnym z programów rozwoju nowych zdolności tylko czeka na gotowy produkt. Mega potrzebny Moskit bez żadnego finansowania, Borsuk - raptem 75 mln pln (Niemcy na Pumę wydali MILIARD Ojro), polski przemysł lotniczy zdechł z braku pieniędzy od wojska a jednocześnie setki milionów wracały do budżetu, Ślązak powstawał 18 lat bo brakowało pieniędzy w czasie kiedy setki milionów z budżetu MON wracało co roku do budżetu... itd, itp. Za to odpowiadają tylko i wyłącznie generałowie. Zakała polskiego wojska.

kola
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 01:25

Silnik + armata, ciekawe ile koszty opracowania?

rer
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:37

Nie silnik ale cała rodzina napędów i nie klasycznych ze skomplikowaną przekładnią tylko krok dalej i hybrydowych.

Demeter
niedziela, 27 czerwca 2021, 21:41

Nie tylko oni. Nasi wrogowie nie śpią. To nie są kwestie trzecioligowe tylko strategiczna gałąź gospodarki którą każdy kto chce nam zaszkodzić będzie sabotował na przykład administracyjnie.

Sidematic
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:10

Zgadza się ale tak samo nie śpią wrogowie Ameryki, Rosji, Iranu czy Ukrainy ale tam coś się dzieje a u nas totalna niemożność.

Tweets Space24