Twórcy rakiety ILR-33 Bursztyn uhonorowani w Moskwie

3 kwietnia 2019, 12:50
Burszty
Fot. Instytut Lotnictwa via Facebook

W dniach 26-29 marca 2019 roku odbył się XXII Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”. Wystawa Archimedes w Moskwie jest jedną z największych i najbardziej znanych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów świata.

Do Moskwy przyjechali wynalazcy z: Rosji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Cypru, Macedonii, Słowenii, Austrii, Serbii, Rumunii, Czech, Polski, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Indii, Chin, Makao, Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Organizatorem kolektywnego stoiska polskich wynalazców była Agencja Promocyjna INVENTOR – wyłączny przedstawiciel na Polskę moskiewskiej wystawy.

W polskim stoisku zaprezentowanych zostało siedem innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez instytuty badawcze i wyższe uczelnie. W rozgrywanych w 42. kategoriach tematycznych konkursach prezentowane innowacje zdobyły sześć złotych i jeden srebrny medal.

Medal srebrny otrzymał Instytut Lotnictwa za rozwiązanie: „Rakieta ILR-33 “Bursztyn” jako system wynalazków oraz innowacyjna platforma do badań eksperymentalnych w warunkach obniżonej grawitacji”.

Autorzy rozwiązania: inż. Michał Pakosz, mgr inż. Bartosz Bartkowiak, dr inż. Adam Okniński, mgr inż. Kamil Sobczak, inż. Damian Kaniewski, inż. Jan Matyszewski, inż. Paweł Nowakowski, inż. Błażej Marciniak, mgr inż. Dawid Cieśliński, mgr inż. Damian Rysak, dr inż. Dominik Kublik, inż. Tobiasz Mayer, inż. Maciej Skórski, mgr inż. Anna Kasztankiewicz, mgr inż. Ewa Majewska, mgr inż. Tomasz Noga, mgr inż. Jakub Rachucki, inż. Arthur Pazik, Witold Wąsowski, Janusz Pieniążek, mgr inż. Jaromir Smętek, dr inż. Paweł Surmacz, mgr inż. Jacek Mazurek, dr Grzegorz Rarata, dr inż. Zbigniew Gut, mgr inż. Wojciech Florczuk, prof. dr hab. inż. Piotr Wolański (projekt prezentowany w ramach nagrody dla Adama Oknińskiego – laureata I miejsca w konkursie „Innowator Mazowsza” w kategorii Młody Innowacyjny Naukowiec organizowanym przez Urząd Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagrodę sponsorowała Agencja Promocyjna Inventor).

Moskiewska wystawa okazała się dużym sukcesem polskich innowacji ponieważ poza prestiżowymi nagrodami przeprowadzonych zostało kilka interesujących rozmów biznesowych, które potencjalnie mogą zaowocować sprzedażą produktów i technologii oraz współpracą naukowo techniczną.

Pełna lista polskich nagrodzonych jednostek dostępna jest pod tym adresem.

Źródło: Agencja Promocyjna INVENTOR sp. z o.o. (informacja za: Instytut Lotnictwa)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
kołalsky
środa, 3 kwietnia 2019, 23:11

Kompletna paranoja !

Covax
środa, 3 kwietnia 2019, 22:11

Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów świata. Do Moskwy przyjechali wynalazcy z: Rosji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Cypru, Macedonii, Słowenii, Austrii, Serbii, Rumunii, Czech, Polski, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Indii, Chin, Makao, Arabii Saudyjskiej i Iraku.( cytat z PAP) zobaczcie co tam prezentowana. A pozniej klepcie w klawiature,

wojtek
czwartek, 4 kwietnia 2019, 22:05

Na stronie rosyjskiej podaja, ze 35 panstw uczestniczylo. Nie nalezy jednak patrzec na liczbe krajow, tylko na to kto rzeczywiscie tam byl. A byly tam w duzej mierze nic nie znaczace male firemki, czasem nawet indywidualni naukowcy/wynalazcy. No i oczywiscie byl patronat rosyjskiego MON. Tak czy inaczej, polski panstwowy instytut z jednym ze swoich sztandarowych dokonan nie powinien tam byl sie znalezc.

x
środa, 3 kwietnia 2019, 17:15

jeśli nie było osłony kontrwywiadowczej to nasze państwo nie istnieje

wojtek
środa, 3 kwietnia 2019, 16:27

Czyli z jednej strony zabiegamy o sankcje dla Rosji,. a z drugiej zawozimy tam nasze wynalazki, zeby mogli je lepiej z bliska obejrzec i nie musieli sie fatygowac do nas?

propolski patriota
czwartek, 4 kwietnia 2019, 11:22

Może ty chory człowieku zabiegasz o sankcje na Rosję, normalni Polacy nie. I Niemcy też nie - Putin właśnie otworzył nową fabrykę Mercedesów w Rosji...

BUBA
środa, 3 kwietnia 2019, 22:48

A dostawy części do samolotów Boeing, Airbusa, Embraera, podzespołów elektronicznych i IT oraz części samochodowych nie obejmuje przypadkiem embargo...tylko kartofle, jabłka i mięso z Polski...Przypadek? Nie sadzę................................................................................................................................................................... ............................................................................................................................................................................. Amerykanie do dziś kupują rosyjskie RD-180 i jeszcze będą długo je kupować....tak wiec odznaczyli nas kurtuazyjnie. I należy się z tego cieszyć że poza stadem baranów (To nie do Ciebie) okładających się maczugami na forach są jeszcze inteligentni ludzie z klasa po obu stronach granicy....

wojtek
czwartek, 4 kwietnia 2019, 03:21

Polecam obejrzec sobie strone tego Archimedesa. Tam sa tylko byle republiki, jakies drobne firemki z Korei, Chin czy Portugalii, Serbowie, Cypryjczycy, Palestynczycy, etc. No i polski panstwowy instytut badawczy ze swoim najnowszym produktem, ktory nawet w takiej "konkurencji", czy tez jej braku, nie zachwyca. Tam nie ma zadnego Embraera, Airbusa, Boeinga.

Szymon
środa, 3 kwietnia 2019, 21:43

Ta, bo to straszna tajemnica, jak lata nasza rakietka... Tak, samo, jak jest straszną tajemnicą, że Bursztyna nie da się zastosować w wojsku...

wojtek
czwartek, 4 kwietnia 2019, 03:17

Byc moze to rzeczywiscie tak trudno jest zrozumiec, ze w obecnej sytuacji nie wypada polskim panstwowym instytutom jezdzic z najnowszymi produktami (chocby nie wiadomo jak slabymi) na "targi" naukowo-techniczne w Moskwie organizowane pod patronatem rosyjskiego ministerstwa obrony?

fakt
środa, 3 kwietnia 2019, 21:26

Ja nie zabiegam o sankcje na Rosję. Tak robi antypolska zagraniczna agentura jak ty starająca się skłócić Polskę z sąsiadami.

skrót od Wojska Cybernetyczne
środa, 3 kwietnia 2019, 21:52

oooo micro atak cybernetyczny, złodziej gdy ukradnie krzyczy łapać złodzieja a kolega fakt krzyczy AGENTURA !

wojtek
środa, 3 kwietnia 2019, 21:43

Wcale mine nie dziwi, ze Pan jest przeciwnikiem sankcji na Rosje. Niemniej nie bardzo rozumiem jak Pan sobie wykoncypowal, ze to jest "propolskie" stanowisko?

gegroza
środa, 3 kwietnia 2019, 20:47

Chłopi - piszesz o kraju, który wysłał pierwszy w kosmos sztucznego satelitę !!! My jeszcze nie osiągnęliśmy poziomu rakiety V 2 ! Zbliżamy się do poziomu V1

wojtek
środa, 3 kwietnia 2019, 21:42

Tym bardziej nie powinnismy pokazywac im na jakim etapie stoimy w tych technologiach. A jesli koniecznie chca sie dowiedziec, to niech sie wysila i przyjada na przeszpiegi do nas. Ulatwianie im pracy nie powinno byc naszym celem, a legitymizacja ich salonow wystawienniczych tez chyba nie miesi sie w naszym szeroko rozumianym interesie.

Golddick
czwartek, 4 kwietnia 2019, 03:29

A może czosnku naduzywasz chłoptysiu?

wojtek
czwartek, 4 kwietnia 2019, 08:21

Rozumiem, że argumentów zabrakło? :) A może ich nigdy nie było?

Olo
środa, 3 kwietnia 2019, 20:11

Każdy poważny nie wierzy w sankcję

biały
środa, 3 kwietnia 2019, 18:13

bo w Polsce nikt by tego nie kupił ani nie dał kasy na dalszy rozwój

wojtek
środa, 3 kwietnia 2019, 18:39

W Rosji tez tego nie kupia, anie nie dadza kasy na dalszy rozwoj.

say69mat
środa, 3 kwietnia 2019, 16:14

:))) ... co się stanie jeżeli laureaci zostaną zaproszeni do prowadzenia intratnych finansowo badań nad skonstruowaniem nowatorskiego systemu rakietowego dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej??? Oczywiście, kierując się racją stanu - można mieć nadzieję - że odmówią. Jednak, zadam banalne pytanie, czy polscy naukowcy, laureaci międzynarodowych konkursów, byli - jakąkolwiek miarą - zauważani przez struktury naszego Ministerstwa ON v/s Rządu RP??? Czy też Rząd RP v/s Ministerstwo ON miewało okazję zaznajomić się z owocami innowacyjności polskich naukowców i polskich firm. Kupując, za ciężkie pieniądze uzbrojenie od renomowanych koncernów zbrojeniowych???

kalksztajn
środa, 3 kwietnia 2019, 18:09

jedyna ich szansa na spelnienie marzen o powaznych badaniach to praca w zagranicznym osrodku badawczym. dlatego lepiej zeby ktos ich zauwazyl i lepiej zeby nie byla to rosja ale ktos spoza imperium zla. ale w ostatecznosci dobre i to, bo jak ich kompletnie nikt nie zauwazy to skoncza jak polski grafen.

wojtek
środa, 3 kwietnia 2019, 18:49

W ktoryms momencie nalezaloby dopuscic do siebie mysl, ze polski grafen skonczyl tak jak skonczyl wlasnie z powodu naukowcow, a nie wbrew nim. Wystarczy sprawdzic zasieg ich publikacji naukowych, np., cytowania, zeby sie przekonac, ze nie opublikowali nic co by zainteresowalo swiat. Wiodace publikacje z tej dziedziny maja po kilkadziesiat tysiecy cytowan. Nasze po kilkadziesiat.

gegroza
środa, 3 kwietnia 2019, 20:46

To się zdecyduj. Z jednej strony potępiasz naukowców ze nic nie zrobili a z drugiej że starają sie aby ich badania nie skończyły się tak jak z grafenem.

wojtek
środa, 3 kwietnia 2019, 21:39

"Wystepy" w Rosji sa nieomal gwarancja tego, ze ta rakieta skonczy tak jak grafen. Natomiast w pewnym wieku wypada posiadac umiejetnosc czytania ze zrozumieniem, ktora pozwala odroznic oczekiwania w sprawie jakosci produktu naukowego, od oczekiwan w sprawie zabezpieczenia _potencjalnie_ wartosciowych rozwiazan technologicznych.

Tweets Space24