Powstał utajniony raport na temat amerykańskich planów orbitalnych

28 listopada 2018, 10:39
X37leo
Ilustracja: NASA/Marshall Space Flight Center

NASA oraz Departamenty Stanu i Handlu Stanów Zjednoczonych przedłożyły National Space Council (NSC), będącej organem Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, raport przedstawiający przyszłe możliwości i wyzwania wiążące się z załogowymi lotami kosmicznymi na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz ich potencjalny wkład ekonomiczny w rozwój eksploracji kosmosu.

NSC zwróciła się do NASA o podjęcie międzyresortowych działań w celu opracowania raportu zatytułowanego „A Strategy for Human Spaceflight in Low Earth Orbit and Economic Growth in Space”, w trakcie swojego posiedzenia w lutym tego roku.

W przygotowanym raporcie wyszczególniono cztery nadrzędne cele mające zostać osiągnięte przez załogowe misje kosmiczne na niską orbitę okołoziemska, które zostały wyznaczone przy współpracy NASA i innych instytucji. Są to:

  • Osiągnięcie stałej obecności USA na LEO – zarówno astronautów NASA, jak i podmiotów prywatnych – w celu wspierania wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez obywateli USA, firmy, środowiska akademickie i partnerów międzynarodowych USA oraz utrzymanie stałego amerykańskiego przyczółku w najbliższym Ziemi obszarze przestrzeni kosmicznej,
  • Stworzenie otoczenia regulacyjnego odnoszącego się do LEO, które umożliwi rozwój na niej amerykańskiej działalności komercyjnej,
  • Przeprowadzanie na LEO badań nad misjami załogowymi w przestrzeń kosmiczną, które pozwolą na rozwój technologii i systemów wymaganych w długotrwałych lotach kosmicznych, w tym planach podróży międzyplanetarnych i stałej obecności ludzkiej w przestrzeni kosmicznej,
  • Rozwój i poszerzanie możliwości komercyjnego wykorzystania kosmosu poprzez międzynarodowe partnerstwo i współpracę.

Cele te należą do priorytetów badawczych NASA na nadchodzące lata. NASA będzie kontynuować współpracę ze swoimi partnerami międzyresortowymi, aby osiągnąć te założenia przy kooperacji z partnerami prywatnymi, pracując nad rozwojem załogowych długotrwałych misji kosmicznych.

Ze względu na zawarcie w raporcie kluczowych dla amerykańskiego programu eksploracji kosmosu informacji, jego pełna wersja przeznaczona jest wyłącznie do użytku administracji i opublikowane zostało jedynie jednostronicowe streszczenie najistotniejszych tez dokumentu.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Davien
poniedziałek, 3 grudnia 2018, 15:05

Anda, tej "super" zaawansowanej rosyjskiej technice przeszkadza pijany monter z młotkiem(, katastrofa ms-10) czy równie narabany sabotazysta z wiertarka( MS-09) A co do Falcona, to lepiej zeby poleciał nieco pózniej niz skończył jak rosyjski Sojuz ostatnio.

AB
niedziela, 2 grudnia 2018, 19:30

Owo cudo amerykańskiej techniki potrafi wystartować, wylądować i wystartować jeszcze raz. Proszę mi pokazać jakikolwiek rosyjski, czy należący do innego kraju system nośny zdolny do takiego wyczynu.

anda
piątek, 30 listopada 2018, 22:22

Oj Wania oczywiście wiesz jaki jest tajny rosyjski program. a tak a propo cudo amerykańskiej techniki z polskim satelitą po raz kolejny nie wystartowało - ty razem pogoda przeszkodziła dziwne zacofanej rosyjskiej technice nie przeszkadzają mrozy ani silny wiatr.

Wania
środa, 28 listopada 2018, 23:06

Rosyjski plan na podbój kosmosu: dalej budować baraki pod angarę; rozkraść kolejne kilkanaście mld dolarów.