Rogozin: SpaceX stosuje dumping, by wyprzeć Rosję z rynku

2 października 2018, 15:46
006
Fot. SpaceX

O skargach szefa Roskosmosu pisze prokremlowski portal Sputniknews. Rogozin twierdzi, że Elon Musk proponuje klientom komercyjnym wynoszenie ładunków po cenach dumpingowych. Tę grę mają rzekomo umożliwiać ekscentrycznemu miliarderowi zamówienia od Departamentu Obrony.

Wynoszenie satelitów na orbity po zaniżonych cenach ma zdaniem Dmitrija Rogozina jeden cel. Chodzi o wyrugowanie Rosji z komercyjnego rynku usług związanych z wystrzeliwaniem ładunków. Zdaniem szefa Roskosmosu kwota rzędu 40-60 mln USD, jaką płacą firmie Space Exploration Technologies (SpaceX) za usługę podmioty komercyjne, jest zaniżona.

Jako dowód na poparcie swojej tezy Rogozin wskazuje, że zamówienia dla Departamentu Obrony są już realizowane po znacznie wyższych cenach – na poziomie 150 mln USD za lot. Rosjanin twierdzi zatem, że usługi komercyjne SpaceX wykonuje po cenach dumpingowych. Rosja nie jest w stanie podjąć tej rywalizacji, ponieważ rosyjskie Ministerstwo Obrony nie może w podobny sposób, jak robi to Departament Obrony, dotować usług Roskosmosu.

Rogozin pochwalił Elona Muska jako doskonałego specjalistę od public relations. Wyraził jednocześnie nadzieję, że wejście do produkcji i regularne loty ciężkiej rakiety Angara pozwolą Rosji odzyskać pozycję lidera w liczbie startów rocznie. Seryjna produkcja ciężkiej Angary ma się rozpocząć w 2023 r.

Szef Roskosmosu nie wykluczył, że w przyszłości Rosja będzie w kosmosie mocno współpracować z Chinami, np. w kwestii eksploracji powierzchni Srebrnego Globu. W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Channel 1 Dmitrij Rogozin zapewnił ponadto, że Rosjanie nie mają w przestrzeni kosmicznej celów ofensywnych i nie zamierzają niszczyć satelitów innych państw, które to zachowanie mogłoby jego zdaniem wywołać na Ziemi wojnę.

Czytaj też: Atlas Zblazowany. O kryzysie legendy Elona Muska i coraz większych tarapatach Tesli

KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Kiks
środa, 3 października 2018, 14:14

Straszne. To się ruscy popłakali. Przecież oni grają fair na wszystkich polach.

bender
środa, 3 października 2018, 13:32

Kosmiczne jaja :-D Założony raptem 16 lat temu prywatny biznes wypiera z rynku państwową agencję kosmiczną finansowaną przez mocarstwo będące pionierem programu kosmicznego. I to zdaniem Rogozina stosując ‘dumpingowe ceny’ :-D To przecież rosyjskie wyniesienia satelitów były jeszcze do niedawna najtańsze, bo przy stuprocentowym państwowym finansowaniu ceny mogły być ‘z kosmosu’. Ba, strategia rozwoju Roscosmosu opierała się na tym, że utrzymają rynek i zahamują rozwój prywaciarzy dumpingując ceny. A tu rosyjska kołderka zrobiła się krótka (kolejny raz po Su-57, T-15, Koalicja-SW) i nagle płacz, że przy zacofaniu technologicznym i organizacyjnym Roscosmosu nie da się konkurować z wolnym rynkiem. Putin tak bardzo tęsknił za ZSRR, że drugi raz w życiu będzie mógł doświadczyć ekonomicznego upadku komuny czy jak tam rosyjski etatyzm nazywają :-D

dfhgh
środa, 3 października 2018, 11:55

He, He, He, A Rosjanie myśleli, że tylko oni potrafią łamać reguły, a inni zawsze bedą się temu biernie przyglądać. A tu proszę, inni też potrafią. Zdziwko?

Gts
środa, 3 października 2018, 03:06

Dotowany socjalizm nie wytrzymje z kapitalizmem?

male be
środa, 3 października 2018, 00:46

cena dla armii jest wyższa bo zakłada zupełnie inne normy wykonania. to tak samo jak pojazdy cywilne i wojskowe. są różne normy i różne związane z tym koszty. przypominam że wymagania narzuca armia. a czy spacex stosuje dumping na rynku cywilnym? w sumie mógłby sobie na to nieco pozwolić mając też kontrakty armijne. ale pomyślmy chwilkę: rogozin ich nie ma? czy zwyczajnie nie daje rady sobie z konkurencją. przecież mógł już dekadę temu zainwestować w systemy odzyskiwalne. a tłukli tylko kolejne stare konstrukcje. zresztą to jest miara upadku rosyjskiej kosmonautyki, że skarżą się na konkurenta zamiast go zwyczajnie pokonać. a przecież kiedyś to oni przewodzili w wielu sytuacjach. mam nadzieję że pan rogozin przestanie biadolić i zwyczajnie zabierze się za konstruktywną robotę, która być może zadziwi świat. także powodzenia i mniej marudzenia.

Tweets Space24