Siły Zbrojne RP kupują dane satelitarne. Umowa z Airbus Poland

22 czerwca 2021, 21:08
r65367_9_banner-constellation
Ilustracja: Airbus Defence & Space [intelligence-airbusds.com]

W czwartek 17 czerwca br. doszło do podpisania umowy na wykonanie serii optoelektronicznych zobrazowań satelitarnych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Kontrakt obejmujący dostarczenie 133 kompletów danych obrazowych przyznała 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie. Zamówienie trafiło do firmy Airbus Poland S.A.

Omawiane rozstrzygnięcie dotyczy zamówienia publicznego ogłoszonego 11 maja 2021 r., a skierowanego do oferentów zainteresowanych realizacją „usługi wykonania optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych” na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Jako przedmiot zapotrzebowania wskazano 133 komplety zobrazowań charakteryzujących się rozdzielczością przestrzenną nie gorszą niż 0,5 m (kanału panchromatycznego) lub nie gorszą niż 2 m (kanały wielospektralne). Jak wskazano bowiem w opisie przedmiotu zamówienia, pod pojęciem pojedynczego zobrazowania należy rozumieć zbiór zawierający co najmniej 4 kanały wielospektralne (R, G, B, NIR) oraz obraz panchromatyczny (PAN).

Zawarty z firmą Airbus Poland kontrakt wyceniono na kwotę 386,89 tys. PLN (brutto). Umowa ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2021 roku – w charakterze usługi polegającej na internetowym transferze danych. Odbiorcą zobrazowań ma być Ośrodek Rozpoznania Obrazowego (ORO) w Białobrzegach.

Ze swojej strony spółka Airbus Poland zakomunikowała zaoferowanie dostępu do konstelacji satelitów optycznych Pléiades, umożliwiających zbieranie zobrazowań o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR). Jak wskazują przedstawiciele wyłonionego wykonawcy, na mocy umowy Siły Zbrojne RP będą mogły skorzystać z możliwości bliźniaczych satelitów Pléiades 1A i -1B oraz obrazów o rozdzielczości przestrzennej rzędu 50 cm.

image
Ilustracja: Airbus Defence & Space [intelligence-airbusds.com]

Wobec przetargowego wymogu dostępności zobrazowań za pośrednictwem platformy internetowej, Airbus zadeklarował udostępnienie do tego celu platformy cyfrowej Airbus OneAtlas - umożliwiającej uzyskiwanie także danych archiwalnych Pléiades oraz powiązanych narzędzi analitycznych. Same instrumenty Pléiades 1A i -1B mają zapewniać oczekiwaną możliwość codziennej akwizycji obrazu satelitarnego dowolnego wybranego miejsca na świecie.

Warto tutaj przypomnieć, że zaledwie w kwietniu 2021 r. do konstelacji satelitów obserwacji Ziemi Airbusa dołączył pierwszy satelita nowej serii Pléiades Neo. System ten umożliwia uzyskanie dodatkowych zobrazowań (powierzchni do 0,5 mln km² dziennie) o rozdzielczości 30 cm. Wkrótce ma dołączyć do niego bliźniaczy obiekt Pléiades Neo 4, gotowy do wystrzelenia jeszcze tego lata. Z kolei w 2022 roku na orbitę mają zostać wyniesione Pléiades Neo 5 i 6.

Oprócz zwycięzcy zamówienia, w przedmiotowym przetargu Sił Zbrojnych RP wziął udział jeszcze jeden oferent – warszawska spółka CloudFerro.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 60
reht
środa, 23 czerwca 2021, 10:58

Wbrew malkontentom z tego forum uważam, że to niezłe rozwiązanie pomostowe. Własnych kilkunastu satelitów szpiegowskich nie dorobimy się w rok czy dwa. A dane trzeba pozyskiwać już TERAZ.

NIezależny
piątek, 25 czerwca 2021, 11:17

Bidna Białoruś ma własnego satelitę; atom. Systemy rakietowe lepsze od Himmars i produkowane na miejscu.A co ten śmieszny kraj ; śmiesznej generalicji ma?

werr
środa, 23 czerwca 2021, 17:58

My własnego satelity...JEDNEGO satelity nigdy się nie doczekamy a co dopiero kilkunastu. Dziwi mnie fakt ulokowania zamówienia w firmie z wrogiego nam państwa które chciało nam sprzedać nieloty śmigłowce za 30mld euro!

M
środa, 8 września 2021, 14:23

Zwracam Uwagę iz Airbus Polska jest spółka zarejestrowana w PL. Wygrała przetarg biorąc zobrazowania od firmy matki - Aribus Defence and Space z NIEMIEC

Seba
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:11

Dziwne ... jakoś państwa, które je użytkują nie skarżą ani firmy, ani rządu tego kraju. Natomiast geniusz, który z taką butą i arogancją anulował to zamówienie jakoś nic nam nie załatwiła do tej pory ... No cóż, pych kroczy przed upadkiem ...

Agent Orange
środa, 23 czerwca 2021, 13:37

Kilkunastu sztuk nie maja nawet bogate kraje europejskie. Poza tym co z tego skoro bedzie satelita gdy potrzebny jest jeszcze tzw. ground segment, takze z infrastruktura poza terytorium Polski. W razie konfliktu unieszkodliwienie naziemnych instalacji czyni sprzet na orbicie bezuzytecznym.

Myśliciel
piątek, 25 czerwca 2021, 16:36

Może nie warto patrzeć na bogate kraje europejskie, ale na amerykanów

AXM
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:41

No oczywiście panie ekspert,po co nam w ogóle wojsko skoro je można unieszkodliwić..... Głupie tłumaczenie aby usprawiedliwić nieudolne działania MON

JSM
środa, 23 czerwca 2021, 13:18

Pewnie, że się nie dorobimy skoro nawet w planach nie ma pozyskania satelitów. Geniusze w MON nie potrzebują. Tak samo jak dronów.

MArio
środa, 23 czerwca 2021, 09:50

Znowu to samo. Pieniążki wypływają z Polski i uzależniamy się od obcych podmiotów. Od dawna SatRevolution SA proponuję system obrazowania w oparciu o własne mikro satelity. Tracimy kontrolę nad informacją krytyczną. W sytuacjach krytycznych zweryfikuje się nad czym mamy władztwo.

M
środa, 8 września 2021, 14:24

Mikro satelita to sobie uprawy może monitorowac albo gazy w atmosferze

...
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:13

Sorry ale ich ostatnia próba to była porażka. Niech się lepiej postarają...

BadaczNetu
środa, 23 czerwca 2021, 11:16

SatRevolution ma mieć rozdzielczość 4m i to dopiero jak im te satelity zawiozą na orbitę. Fajnie że coś robią, ale jeszcze sporo czasu potrzeba aż będą mogli coś konkurencyjnego oferować.

Agent Orange
środa, 23 czerwca 2021, 13:27

Nie ma szans aby mieli taka rozdzialczosc z mala apertura wejsciowa ukladu optycznego, bez precyzyjnego wyznaczenia pozycji na orbicie i sensora push broom. Dodatkowo Airbus daje dane multispektralne co jest poza zasiegiem technologicznym SatRevolution. Pamietacie historie super samochodu Arrinera? SatRevolution to taka satelitarna Arrinera ;)

piątek, 25 czerwca 2021, 11:11

I w dowolnej chwili Airbus robi "klik", zgłasza problem techniczny nieznanego pochodzenia a Ty zostajesz z umową na papierze. Jakakolwiek obca technologia, nie kontrolowana przez Polskę jest niepewna i niczego nie gwarantuje. Takie kupowanie to można robić "od wielkiego dzwonu" a nie opierać na nich bezpieczeństwo Państwa i efektywność Sił Zbrojnych.

Agent Orange
środa, 23 czerwca 2021, 11:16

SatRevolution nie jest w stanie nic sensownego zrobic, nie ma zadnych satelitow nadajacych sie do czegokolwiek. Wejdz na strone https://satrevolution.com/missions/swiatowid/ i zobacz co oferuja. Rozmazane zdjecia (Gagarin robil lepsze aparatem Zorka-4) w przypadkowych kierunkach i do tego rozmazane (brak ukladu stabilizacji) o bardzo niskim kontrascie (kiepska ciemna optyka). Do tego sami nie widzac co te zdjecia przedstawiaja bo nie znana jest orbita. Dla odmiany satelita Pléiades ma mase 1 tony i ogniwa sloneczne o mocy 1000W. Zabawka z SatRevolution wazy 5 kg i ma ogniwa o mocy 3,3W. :)

ProspektorPostępu
piątek, 25 czerwca 2021, 16:40

Zgadza się Twój mocodawca ma zawsze lepsze. Wszystko dobre byle nie polskie, nie inwestować żadnych pieniędzy w polskie firmy, w końu Polak niech robi za miskę ryżu w montowni niskich technologii

Konrad
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:07

W rzeczy samej. Sama prawda.

AI
środa, 23 czerwca 2021, 11:10

Gdzie można zobaczyć te zobrazowania SatRevolution, chociaż demo? Przecież póki co ta za firma nie ma produktu? Jeśli ktoś lubi kupować kota w worku do bardzo proszę ale nie za publiczne pieniądze (czyli nas wszystkich). Jeśli ktoś jest taki odważny to niech sobie kupi np. samochód od takiej firmy co tylko obiecuje (prawdopodobieństwo sukcesu 5%). Z tego co wiem jest jeszcze kilka firm w Polsce co mają kompetencje ale wciąż nie na produkt a jedynie na in-orbit technology demonstration - Creotech czy KPLabs. Jedyny naprawdę działający w Polsce produkt posiada ICEYE. Ale żeby nie było, trzymam kciuki za SatRevo tak jak i za każdą polską spółkę, ale ktoś powinien sprawdzać postępy prac aby państwowe pieniądze nie poszły z dymem. Wszystkie ww. spółki dostały całkiem duże środki z NCBiR lub ESA i powinny już dawno coś wybudować (może z wyjątkiem KP, bo zaszło później). Niech wygrywa lepszy i sprawniejsze :)

Ta
środa, 23 czerwca 2021, 17:21

A jakie to wielkie projekty, nowy sprzęt i technologie nie są kotem w worku? Rozumiem że byly one nie opłacane z pieniędzy publicznych. Owszem zgodzę się że nie można szastac na prawo i lewo jednak inwestować trzeba....

Sidematic
środa, 23 czerwca 2021, 13:25

Co ty wymyślasz? jak nie ma produktu? Dokształć się trochę zanim sie znowu skompromitujesz: Światowid (2019), KRAKsat (2019) oraz AMICal Sat (2020) i STORK-4 i STORK-5 (2021)

TN
sobota, 26 czerwca 2021, 13:42

KRAKsat błyskawicznie się zepsuł przez błędny projekt, co, wykazali studenci AGH. Światowid w najlepszym wypadku wygląda podejrzanie. Storki jeszcze nie trafiły na orbitę. Zresztą nawet jakby te maluchy działały perfekcyjnie to nijak nie można ich porównać z profesjpnalnymi platformami obserwacyjnymi airbusa. Nie ta liga i nie te zdolności

...
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:17

Kraksat to była porażka SatRev. Satelita umarł z powodu problemów za stabilizacja położenia i zasilaniem. Zjadł baterie i zmarl

AI
środa, 23 czerwca 2021, 20:14

Kolego nie mówię o deklaracjach, tylko faktach. Wyniesienie urządzenia na orbitę to jedno a regularne dostarczanie standaryzowanych zobrazowań to drugie. Nie przeczę ze wysłali obiekty a nie ma produktów. Jakby cos mieli co się nadaje to by sprzedawali - pytam jeszcze raz kto jest klientem ich zobrazowań? Co do technologii to proszę napisać ile maja patentów? Jakie instrumenty wykonali samodzielnie? Jeśli nie to są zwykłym składaczem z podzespołów. Może im sie uda nie przeczę ale co innego TRL-7 a co innego 9 (prototyp wersu produkt) - również proponuje poczytać, póki co nie maja działającego produktu :(

Jacek
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:09

Nic dodac, nic ujac, wydmuszka.

Agent Orange
środa, 23 czerwca 2021, 18:15

To teraz pokaz zdjecia ze Swiatowida oraz KRAKsata.

ProspektorPostępu
piątek, 25 czerwca 2021, 16:43

Pokaż mi mój luby zdjęcia dinozaura. Bo to o czym wspominasz to archaizm, a teraz ta firma jest lata świetlne do przodu. I to bez ciągłego podlewania z funduszy rządów Niemiec i Francji oraz ESA.

wer
środa, 23 czerwca 2021, 18:00

Doprawdy? no to dawaj konkrety...jakie możliwości zobrazowania i jakie szczegóły dostarczanych obrazów....no śmiało.....pośmiejemy się z tych pseudo satelitów

AXM
środa, 23 czerwca 2021, 09:02

Trochę to żałosne że państwo które się nazywa liderem wschodniej flanki NATO niema własnego satelity wojskowego

Gonzo
środa, 23 czerwca 2021, 11:15

Tak jak nie mamy samolotów, śmigłowców, dronów i marynarki - naprawdę uważasz, że satelita jest ważniejszy? Może przypomnicie mi kto ma takie satelity na wschodniej flance NATO, i kto w ogóle w UE? Teraz tyle tego lata na świecie, że nie trzeba mieć własnego aby "wszystko widzieć". Z kolei jeśli wojsko od 2014 roku nie potrafi przeprowadzić nawet najmniejszej pracy rozwojowej w satelitach to o czy my tutaj mówimy?

Bonzo
środa, 23 czerwca 2021, 17:23

Od marynarki która to jest w naszym przypadku drogą fanaberia? Tak satelity są bardziej potrzebne.

Extern
środa, 23 czerwca 2021, 16:22

Tak, własna świadomość sytuacyjna jest ważniejsza obecnie nawet i od broni pancernej. Jak przyjdzie poważniejszy kryzys polityczno-militarny to zobaczysz że nikt nie będzie skory sprzedawać nam zdjęć z własnych satelitów aby się nie dać wciągnąć w tą nową "wojnę o Gdańsk". Działa ten rynek na razie bo jest jeszcze spokojnie.

AI
środa, 23 czerwca 2021, 20:21

No tak bo zajedziemy naszymi wojskami najdalej na 200 km w głąb bo nie mamy czym (śmigłowców bojowych i transportowych), a na takie odległością to rozpoznanie mamy. Czyli zostaje zbrojenie się i zdolności kolektywne. Niestety możecie stawać na głowie ale satelity nie podnoszą skokowo zdolności obronnych - zwalszcza w wydaniu SatRev (to nie jest sprzęt wojskowy - w przypadku kryzysu będzie po nim w 24h, doświadczy anomalii jak Kraksat :)

tut
środa, 23 czerwca 2021, 01:58

Nie taniej było by mieć 2 własne satelity? Przecież sami możemy je sobie zrobić. Oczywiście nie chodzi o PGZ.

Agent Orange
środa, 23 czerwca 2021, 11:17

Koszt sensownego satelity to jakies 100-300 mln euro, w Polsce nie ma ludzi kotrzy sa w stanie poprowadzic taki projekt oraz zbudowac podsystemy.

ProspektorPostępu
piątek, 25 czerwca 2021, 16:45

100 - 300 mln euro? Chyba dla Airbusa

BadaczNetu
środa, 23 czerwca 2021, 11:08

Taki satelita kosztuje powyżej 400 mln dolarów (opracowanie i wystrzelenie), czyli ponad 4000 razy drożej niże te zdjęcia.

JSM
środa, 23 czerwca 2021, 13:26

Zmyślasz. Są polskie satelity obserwacyjne, które nie kosztowały tyle.

BadaczNetu
środa, 23 czerwca 2021, 19:18

Podaj jednego który robi zdjęcia w rozdzielczości 50cm. 390mln USD kosztowało Japonię opracowanie i wystrzelenie satelity który takie zobrazowania potrafi robić.

reht
środa, 23 czerwca 2021, 10:57

2 satelity to żadne rozwiązanie - jeśli już to cała konstelacja umożliwiająca ciągłą obserwację wybranego miejsca (12 - 20 sztuk)

tut
środa, 23 czerwca 2021, 17:04

No i wszyscy Panowie się mylą. Po pierwsze mamy firmy które potrafią budować satelity, choćby SatRevolution, czy ICEYE. ICEYE jest akurat polsko-fińskim przedsięwzięciem. Po drugie, żeby się uniezależnić i wystarczą dwa satelity, a nawet jeden. Nie musimy śledzić całej kuli ziemskiej. Wystarczy nam satelita na geostacjonarnej. A jak by co zdjęcia zawsze można kupić, a backup zapewnić sobie jakąś umową. Wyniesienie 1kg przez falcon 9 wynosi ... uwaga ... 2,7 tyś USD. A ile kosztuje jeden rosomak? Zrobienie satelity nie będzie kosztować ani 100, ani tym bardziej 400mln USD. My nie potrzebujemy satelity który będzie ważył 5ton. Potrzebujemy takiego co robi zdjęcia w rozdzielczość 50cm. A to są już naprawdę małe sprzęty. Takie satelity robią małe firmy, nie wiem czy i studenci. Tak czy inaczej nie są to milionowe budżety liczone w USD czy EU.

M
środa, 8 września 2021, 14:27

Sam obiektyw waży wiecej niż satelita studenta :)

teledetekta
piątek, 2 lipca 2021, 14:36

Niestety użytkownik "tut" pokazuje dramatyczną nieznajomość tematu. Stwierdzenie "Wystarczy nam satelita na geostacjonarnej. " połączone z "Potrzebujemy takiego co robi zdjęcia w rozdzielczość 50cm." jest dość zabawne. Satelity obrazujące są na orbitach rzędu 400-600km, orbita geostacjonarna to 35000km (czyli jakieś 70 razy dalej). To nie przypadek, ze satelity meteorologiczne (na orbitach geostracjonarnych) mają rozdzielczość rzędu 1kilometra.....

TN
sobota, 26 czerwca 2021, 13:43

Do rozdzielczości 50cm trzeba sporego, porządnego sprzętu.

Jeremiasz
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:12

Co jest polskie w ICEYE ?? CEO to Polak, ale z firma z Polska ma zero wspolnego. No moze tylko to ze pierwszy prototyp radarka zrobili im chlopaki z PW. To fakt.

Gonzo
środa, 23 czerwca 2021, 20:32

Ej kolego, SatRevolution ma 5m z nie wiem, strzelam z pamięci z 500km, a Ty mówisz o GEO? - z jaka rozdzielczością, nie nada się to nawet na prognozę pogody. I proszę nie mylcie, pracy rozwojowej z jakiej politechniki z pełnowartościowym satelita. Innymi słowy „nowy przełomowy samochód z politechniki” porównujemy ze specjalnym sprzętem wojskowym, który powinien być odporny na cyberataki, oślepianie laserowe, moc manewrować (zapas paliwa na obniżenie orbity), mieć wystarczająco dobra rozdzielczość i oczekiwana długość życia, przynajmniej w jakiej części odporny na EMP, itp. - takie cos jest po prostu kosztowne. Wolałbym aby w Polsce nie nazywano pracy rozwojowej SatRevo satelita na potrzeby obronności - bo tak po prostu nie jest! Ale kasa na kontynuowanie prac rozwojowych takich podmiotów powinna iść dużo szerszym strumieniem.

BadaczNetu
środa, 23 czerwca 2021, 19:52

Orbita geostacjonarna ma 42tys km. Wiesz jakie zdjęcia da się robić z takiej odległości ? Satelity obserwacyjne latają < 1000km.

Agent Orange
środa, 23 czerwca 2021, 18:21

Panie tut nie masz pan pojecia o technice satelitarnej. Orbita geostacjonarna to 35786 km nad rownikiem. Obrazowanie wysokiej rozdzielczosci robie sie z 500-700 km nad rownikiem. Z odleglosci 35000 km nie zrobisz dobrego zdjecia! Pozostala czesc wypowiedzi to takze niestety bzdury.

ProspektorPostępu
piątek, 25 czerwca 2021, 16:48

Choć AgentOrange to AgentAirbus tak naprawdę to tu ma rację. Satelity geostacjonarne będą zawsze droższe, ale nie muszą to być koszty ale AirBus

Extern
środa, 23 czerwca 2021, 16:25

Dla Polski to minimum z 6 potrzeba, każdy z takich satelitów optycznych widzi pasek o szerokości góra 200 km. A przecież musimy jeszcze widzieć Bałtyk i trochę na południe.

VAN
środa, 23 czerwca 2021, 20:35

A Ty chciałbyś mieć dostęp online, czy co? Tak się tego nie robi, może tak to mogą sobie pozwolić Amerykanie ale w Europie (nikt tylu EO nie ma w Europie) a tym bardziej w Polsce bez szans. W ogóle inne wymagania dla rolnictwa a inne dla wojska. Może zróbmy chociaż jednego dobrze zamiast 6 byle jak.

Extern
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:34

Tylko co ci da jeden? Który 200 kilometrowy pasek na ziemi chcesz oglądać? 6 to fakt dla nas taki zestaw optymalny aby co 45 minut mieć odświeżony obraz sytuacji całego naszego kraju z przyległościami. Można by oczywiście przyoszczędzić i ograniczyć się do dwóch satelitów, umieszczając je na orbitach biegunowych, tak aby jeden obejmował swoją orbitą kawałek Bałtyku, Bałtów, Kaliningrad, wschodnią Polskę, Słowację a drugi aby przelatywał nad Petersburgiem podejściami do Bałtów, zachodnią Białorusią i zachodnią Ukrainą, kawałkiem Rumuni i Węgier. Tyle że to spore ryzyko bo nie wiadomo czy tylko do tego obszaru ograniczą się ewentualne działania zbrojne. Ale fakt przy pewnych założeniach, że nasz teren operacyjny leży pomiędzy Wisłą a Mińskiem można się ograniczyć do 2óch. Ale to już na prawdę absolutne minimum, no i okres pomiędzy odświeżeniami danych będzie co 90 minut .

tut
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:38

Jeszcze jedno. Czesi mają swoje satelity od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Co z tego, że nie wojskowe? Oni mogą, a my nie?

CenzorPL
środa, 23 czerwca 2021, 00:33

Chciałoby się powiedzieć, co decyzja - to gorsza i słowami " Panie Wołodyjowski ...".Ba- nie ma już rycerstwa polskiego, które na hasło "Ojczyzna w niebezpieczeństwie ...", potrafiła wybrać / działać logicznie ponad podziałami. Co to ma wspólnego z tym co na początku - ówcześni rycerze nie kupowali broni u Moskala. Obecnie Airbus - IV Rzesza- Rosja, taka to tajemnica publiczna. Proponuję: zakupy bez pośredników w Rosji, to taniej i tak będą wiedzieli od swoich sojuszników co będą chcieli

AI
środa, 23 czerwca 2021, 11:18

Jak coś to pewnie lepiej od chińczyków :) Poważniej, nie ma żadnego programu budowy satelitów w Polsce, program to uporządkowane działanie w czasie z terminami i zadaniami ...

Tweets Space24