RIA Nowosti: kolejna załoga uda się na ISS w grudniu

16 października 2018, 11:16
docked
Fot. ESA/NASA

Lot kolejnej załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zaplanowano wstępnie na 5-7 grudnia br., a wcześniej wystartuje bezzałogowy statek kosmiczny Progress - podała w sobotę 13 października rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w branży kosmicznej.

Źródło to wyjaśniło, że start transportowego statku Progress odbędzie się w listopadzie w celu sprawdzenia bezpieczeństwa lotu.

W grudniu, zgodnie z tymi wstępnymi planami, na ISS mają polecieć kosmonauci z Rosji, Kanady i USA: Oleg Kononienko, David Saint-Jacques i Ann McClain. Również wcześniej planowano, że polecą oni na ISS w grudniu rosyjskim statkiem załogowym Sojuz. Jednak po czwartkowym nieudanym locie Sojuza, gdy awarii uległa rakieta nośna, lotom na ISS groziło opóźnienie. Rosja zapowiedziała wstrzymanie startów załogowych do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii.

RIA podała także w sobotę, że komisja państwowa powołana w Rosji w celu zbadania awarii przeanalizuje negatywny scenariusz funkcjonowania ISS, tzn. jej zakonserwowanie. Chodzi o tryb, w którym załoga zostaje wycofana, a stacja zostaje przestawiona w stan "półsnu": funkcjonuje w reżimie automatycznym i jest sterowana z Ziemi. Jest to jeden z możliwych wariantów. "Chodzi o zbadanie zarówno negatywnego scenariusza zakonserwowania stacji, jak i o opracowanie nowego grafiku lotów" - powiedziało źródło RIA. Wyjaśniło, że komisja ściśle współpracuje z partnerami zagranicznymi.

Z kolei rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos oświadczyła w sobotę, że wariant zakonserwowania ISS nie jest obecnie rozpatrywany.

Po awarii Sojuza przedstawiciele NASA zapewniali, że nie zamierzają rezygnować z usług Rosji przy dostarczaniu załóg na ISS. W NASA pojawiły się jednak również głosy, że należałoby mieć alternatywę dla Sojuzów i nie polegać na jednym środku transportu kosmonautów.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
uze
środa, 17 października 2018, 01:37

Skarbonka świeci pustkami, to i lot się odbędzie, przecież ma szansę się udać... Cała Rosja.

Davien
wtorek, 16 października 2018, 15:51

Ciekawe, nie wiedzą jeszcze dlaczego doszło do tej awarii ,a juz zapowiadaja że poleca w grudniu . Co prawda grudzień to ostatni termin by zachować ciagła obsade dla ISS więc mam nadzieje że nic się nie stanie.

Tweets Space24