Rogozin: SpaceX stosuje dumping, by wyprzeć Rosję z rynku

2 października 2018, 15:46
006
Fot. SpaceX

O skargach szefa Roskosmosu pisze prokremlowski portal Sputniknews. Rogozin twierdzi, że Elon Musk proponuje klientom komercyjnym wynoszenie ładunków po cenach dumpingowych. Tę grę mają rzekomo umożliwiać ekscentrycznemu miliarderowi zamówienia od Departamentu Obrony.

Wynoszenie satelitów na orbity po zaniżonych cenach ma zdaniem Dmitrija Rogozina jeden cel. Chodzi o wyrugowanie Rosji z komercyjnego rynku usług związanych z wystrzeliwaniem ładunków. Zdaniem szefa Roskosmosu kwota rzędu 40-60 mln USD, jaką płacą firmie Space Exploration Technologies (SpaceX) za usługę podmioty komercyjne, jest zaniżona.

Jako dowód na poparcie swojej tezy Rogozin wskazuje, że zamówienia dla Departamentu Obrony są już realizowane po znacznie wyższych cenach – na poziomie 150 mln USD za lot. Rosjanin twierdzi zatem, że usługi komercyjne SpaceX wykonuje po cenach dumpingowych. Rosja nie jest w stanie podjąć tej rywalizacji, ponieważ rosyjskie Ministerstwo Obrony nie może w podobny sposób, jak robi to Departament Obrony, dotować usług Roskosmosu.

Rogozin pochwalił Elona Muska jako doskonałego specjalistę od public relations. Wyraził jednocześnie nadzieję, że wejście do produkcji i regularne loty ciężkiej rakiety Angara pozwolą Rosji odzyskać pozycję lidera w liczbie startów rocznie. Seryjna produkcja ciężkiej Angary ma się rozpocząć w 2023 r.

Szef Roskosmosu nie wykluczył, że w przyszłości Rosja będzie w kosmosie mocno współpracować z Chinami, np. w kwestii eksploracji powierzchni Srebrnego Globu. W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Channel 1 Dmitrij Rogozin zapewnił ponadto, że Rosjanie nie mają w przestrzeni kosmicznej celów ofensywnych i nie zamierzają niszczyć satelitów innych państw, które to zachowanie mogłoby jego zdaniem wywołać na Ziemi wojnę.

Czytaj też: Atlas Zblazowany. O kryzysie legendy Elona Muska i coraz większych tarapatach Tesli

KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Władymir władymirowicz as wywiadu.
środa, 3 października 2018, 00:30

Biedna ta roSSija wszędzie wrogowie i spiski ,a to taki pokojowy kraj. To straszne ten stan permanentnie utrzymuje się od wybuchu rewolucji październikowej. Wiadomo wszyscy chcą zniszczyć ten bogaty zasobny i doskonale zarządzany kraj marzeń. Do którego poziomu nigdy nie zbliżą sie dekadenckie skorumpowane barbarzyńskie kraje zachodu no pasaram.

R-35
wtorek, 2 października 2018, 22:33

Ale chyba oto chodziło amerykanom?

yaro
wtorek, 2 października 2018, 22:16

Gdyby Space X nie wracał to ceny były by konkurencyjne, ale ten moduł wraca, więc Pan Rogozin może sobie tylko pogadać, wyniesienie przez Space X ładunku przy którym tracony jest pierwszy stopień jest drogie ale wyniesienie ładunków kiedy ten stopień wraca same z musi być tańsze. Angara niewiele tu pomoże chyba, że będzie odzyskiwalna tak jak inżynierowie z Roskosmos zaproponowali ale wierchuszka się nie zgodziła.

Logik
wtorek, 2 października 2018, 21:48

I na pewno nie ma to nic wspólnego z tym, że Rosjanie latają jednorazowym, 40 letnim złomem a Musk ma super nowoczesne rakiety wielokrotnego użycia :)? A że Departament Obrony jest skłonny płacić 2x więcej niż stawka rynkowa to już nie wina Muska, inna sprawa, ze wojsko ma też na pewno dużo wyższe wymagania odnośnie bezpieczeństwa, ubezpieczenia itp bo ich ładunki są przeważnie dużo droższe od komercyjnych.

sawczenko
wtorek, 2 października 2018, 19:51

Heh żal ruskich ściska, że prywatna firma robi to lepiej od nich :)

Tweets Space24