Rosja i Pakistan wzywają do pokojowego korzystania z przestrzeni kosmicznej

27 maja 2019, 13:41
Rus_Pak
Fot. Rosyjskie MSZ via Twitter

Jak poinformował w trzeciej dekadzie maja br. portal sputniknews.com, Moskwa i Islamabad jednoczą wysiłki na rzecz ograniczania wykorzystania przez społeczność międzynarodową przestrzeni kosmicznej dla celów militarnych.

Wspólne oświadczenie w tej sprawie podpisali 22 maja 2019 r. w Biszkeku szefowie MSZ Rosji i Pakistanu: Siergiej Ławrow oraz Shah Mahmood Qureshi. Podjęte działanie stanowi odpowiedź na przeprowadzony pod koniec marca br. przez Indie skuteczny test broni antysatelitarnej (ASAT).

Przedstawiciele Pakistanu i Rosji zgodzili się, że należy podjąć niezbędne kroki celem zapobieżenia szeroko rozumianej militaryzacji przestrzeni kosmicznej oraz zapewnić bezpieczeństwo prowadzonym w tejże przestrzeni działaniom na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego. W tym duchu Islamabad i Moskwa będą dążyły do stworzenia lepszego, bardziej precyzyjnego prawa międzynarodowego, regulującego działalność w kosmosie.

Pakistan już wcześniej wyrażał zaniepokojenie indyjskim testem broni antysatelitarnej. Władze w Islamabadzie przestrzegają, że działań takich jak zniszczenie na orbicie satelity, nie wolno lekceważyć, gdyż mogą one nieść za sobą poważne konsekwencje czy to dla utrzymania pokoju, czy też stabilności w regionie.

Redakcja Sputnika wskazuje, że szczególne obawy pakistańskich polityków może budzić fakt, iż skuteczne zastrzelenie satelity przez Indie mogło niejako przy okazji zwiększyć zdolności tego kraju do obrony przez wrogimi pociskami balistycznymi.

Indie z powodzeniem zniszczyły swojego własnego satelitę 27 marca 2019 r. Było to urządzenie nazwane Microsat-R, o masie startowej 740 kg, które zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną w styczniu br. Operacja jego zniszczenia nosiła kryptonim „Mission Shakti”.

Akcja doprowadziła do powstania chmury kosmicznych śmieci, które rozprzestrzeniły się na orbity o różnej wysokości. Spotkało się to z krytyką społeczności międzynarodowej, jaka popłynęła na przykład z USA.

Sukces Mission Shakti pokazał, że Indie są w stanie skutecznie zniszczyć satelitę ulokowanego na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Zdolność taką pokazały jako czwarty kraj na świecie. Wcześniej tego rodzaju możliwości prezentowały USA, Chiny i Rosja.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Marek
środa, 29 maja 2019, 10:19

Boją się powtórki z tego, co im zafundował Ronald Reagan, bo wiedzę, że wyścigu zbrojeń w kosmosie nie mają szans wygrać.

aniechzbanują
wtorek, 28 maja 2019, 16:04

Prawdziwe zagrożenie w kosmosie to zapoczątkowany przez Trumpa wyścig zbrojeń. Perspektywicznie biorąc jeszcze Chiny mają w tej materii najwięcej do powiedzenia, gdyż Rosjan szybko przegonią w rozwoju technologi kosmicznych. To budzi prawdziwy niepokój, a nie broń a-sat. Zestrzelić komuś satelitę to jedno... rozmieszczać na orbicie ofensywne systemy uzbrojenia, z głowicami jądrowymi łącznie to drugie.... i w tym drugim kierunku niestety świat podąża.

Fanklub Daviena
środa, 29 maja 2019, 15:04

No właśnie USA jest śmieszne: chce rezolucji ONZ zakazującej broni antysatelitarnej a jednocześnie zawetowały chińsko-rosyjską rezolucję o zakazie broni w Kosmosie, popieraną przez wszystkich z wyj. Izraela i Ukrainy... Nic dziwnego, że świat pomysł USA wyśmiał. :)

znawca
wtorek, 28 maja 2019, 17:33

Prawdziwe zagrożenie w kosmosie to tysiące ton latającego tam śmiecia szczególnie na niskich orbitach który jest śmiertelnym zagrożeniem dla misji załogowych, i do tego najfajniejsze czyli materiały wysoko radioaktywne z radzieckich satelitów RORSAT

hym108
wtorek, 28 maja 2019, 02:36

Hindusi zarzacaja z koleii Rosji cos w rodzju zdrady. Ze ich przjaciel *(Rosja) kuma sie z Pakistanem (wrogiem)

Fanklub Daviena
środa, 29 maja 2019, 15:07

Mają tupet po tym, jak wpuścili amerykańskich specjalistów na wydzierżawioną od Rosjan atomową łódź podwodną i pozwalają testować USA swoje Su-30MKI... :)

lol
wtorek, 28 maja 2019, 01:03

HAHAHAHahaha. Kolejne obłudne wynurzenia zamordystycznego reżimu. Wcześniej tak troszczyli się o przestrzeganie INF, a okazało się że sami go łamali. Teraz troszczą się o demilitaryzację kosmosu?! To znaczy, że sami już tam umieścili swoje uzbrojenie i chcą mieć na to monopol.

Fanklub Daviena
środa, 29 maja 2019, 15:00

To jaki masz dowód na łamanie INF przez Rosję? Bredzenia USA w stylu "mamy dowody ale ich nie ujawnimy, bo są tajne"? :)

Ciekawe bardzo
poniedziałek, 27 maja 2019, 21:10

Rosja wypowiada się o pokoju??? To przypomina staropolskie powiedzenie "Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni"!! A tak na poważnie to z chwilą osiągnięcia przez Indie zdolności ASAT to oba te "pokojowe" kraje zyskały świadomość że Indie zyskały zdolności bojowe o jakich ani Rosja ani Pakistan nie mogą na razie marzyć!!

Fanklub Daviena
środa, 29 maja 2019, 15:09

Żenująco niski poziom tej propagandy. Twój oficer prowadzący nie może dać ci bardzie merytorycznych argumentów?

Tweets Space24