Rosja: Wojskowy satelita komunikacyjny wystrzelony rakietą Proton

21 grudnia 2018, 13:23
blagovest
Schemat satelity serii Blagovest. Ilustracja: ISS Reshetnev

Rakieta nośna Proton-M wyniosła rosyjskiego militarnego satelitę telekomunikacyjnego. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną. Obok zadań wojskowych będzie służyć też celom cywilnym.

Mierzący 58 m pojazd Proton-M wzniósł się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego start nastąpił 21 grudnia 2018 r. o godzinie 1:20 czasu polskiego. Rakieta poleciała z opcjonalnym górnym stopniem Briz-M. To właśnie ten człon rakiety jest odpowiedzialny za dostarczenie w ciągu kilku godzin ładunku użytecznego na odpowiednią pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Proton przetransportował tym razem w przestrzeń kosmiczną wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Blagovest-13L. Urządzenie powstało na zlecenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zadaniem satelity będzie zapewnianie łączności pomiędzy rosyjskimi bazami wojskowymi.

Blagovest-13L powstał nakładem sił przedsiębiorstwa Informacyjne Systemy Satelitarne im. M. F. Reszetniowa (ang. ISS Reshetnev). Zbudowano go w oparciu o platformę satelitarną Ekspress-2000. Anteny dla satelity dostarczyła firma Thales Alenia Space.

Satelita wyposażony jest w transpondery sygnału dla pasm Ka oraz Q. Planowany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat.

Telekomunikacyjny Blagovest-13L jest w założeniu urządzeniem dual-use. Przede wszystkim ma służyć celom militarnym, jednak będzie zdolny wypełniać również zadania cywilne. Te drugie mają dotyczyć zaspokajania potrzeb związanych z telefonią, dostępem do internetu oraz transmisją sygnału dla nadawców medialnych.

Blagovest-13L to trzeci umieszczony w kosmosie satelita konstelacji Blagovest. Wcześniej poleciały Blagovest-11L (w sierpniu 2017 r.) i Blagovest-12L (w kwietniu 2018 r.).

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
czwartek, 27 grudnia 2018, 21:50

Davien, Davien stuk, puk, stuk, puk -jest tam kto? "Tu baza wracaj do domu, wracaj do domu". Nasz dzielny trolliku, już w ramach tej "tury" swoje zadanie wykonałeś. Brawa wielkie! Teraz ma do nas przyjechać ktoś z Langley z Wirginii i zrobić nowy kurs dla najbardziej "utalentowanych" (myślę, że masz największe szanse aby się ponownie "załapać" bo przecież sam mówiłeś, że kiedyś tylko przez jedną noc "doliczyłeś" do nieskończoności (i to nawet dwa razy) a drugi w kolejce Stanley doliczył tylko do 56743128654569009754356788865678 ... i to raz więc chyba kto jest naszym największym "diamentem" nie ma wątpliwości. Wracaj. podszkolisz się (bo braki w Twojej wiedzy coraz częściej widzą i wytykają nawet sowieci z Olgino) , odpoczniesz (co też bardzo potrzebne po tak intensywnej pracy) i wrócisz zapewne na drugą "turę" bo wszyscy tu na osiedlu Ci kibicujemy a Stanley"a mamy za "cieniasa". PS. A z tą bazą to dobre, co nie? Oglądaliśmy tu na osiedlu wspólnie taki film o kosmosie i tam był taki tekst.

Davien
czwartek, 27 grudnia 2018, 15:32

Panie obserwator, po pierwsze Wostocznyj jest ciagle w budowie i działa jedynie jedno stanowisko startowe dla Sojuzów, po drugie te 4 starty odbyły sie w ciagu 2 lat z czego drugi zakończył sie porażką wiec jak widac do tej pory( od 2010r) nie moga go skończyc, a ostatnio znowu mieli wpadkę z kiepskimi materiałami. Masz rację dalszy komentarz jest zbyteczny:))

rozbawiony wiadomo kim i czym
czwartek, 27 grudnia 2018, 12:22

@Kiks, czy znasz mądre polskie przysłowie: "Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli"? Przedmiotowe pytanie z oczywistych względów ma charakter retoryczny... ;-)

Obserwator
czwartek, 27 grudnia 2018, 12:19

Put-in: "a kosmodrom swój to kiedy w końcu zbuduje to "mocarstwo kosmiczne"?"... W dniu 27 grudnia 2018 roku z kosmodromu Wostocznyj w Obwodzie Amurskim na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej wystartowała rosyjska rakieta nośna Sojuz-2.1a. Na jej pokładzie znajdowało się 28 satelitów, w tym 2 rosyjskie i 26 należących do kontrahentów zagranicznych. Dzisiejszy start Sojuza-2.1a był czwartym w historii rosyjskiego kosmodromu Kosmodromu Wschodniego. Poprzedni lot kosmiczny z tego rosyjskiego kosmodromu miał miejsce w dniu 1 lutego 2018 roku. W związku z tym uważam za zbyteczny dalszy komentarz do wyżej zacytowanej wypowiedzi...

bania Wania
czwartek, 27 grudnia 2018, 12:17

Oj ale się ożywiły z zazdrości usmańskie trolle. Żal "cztery litery" im ściska, że Rosja wystrzeliwuje nowe satelity i rakiety "seryjnie" kiedy ich ulubione uSSa albo odwołuje starty albo traci satelity warte miliard USD.