Reklama

SATELITY

Nowe satelity ICEYE po testach na orbicie

Wizualizacja dwóch zdjęć SAR z Indonezji, zrobionych w odstępie zaledwie kilku minut przez dwa satelity ICEYE wystrzelone w lipcu 2019 roku. Fot. ICEYE [iceye.com]
Wizualizacja dwóch zdjęć SAR z Indonezji, zrobionych w odstępie zaledwie kilku minut przez dwa satelity ICEYE wystrzelone w lipcu 2019 roku. Fot. ICEYE [iceye.com]

Krążące  wokół Ziemi od lipca 2019 roku dwa nowe radarowe satelity obserwacyjne firmy ICEYE pozytywnie przeszły fazę weryfikacja działania w warunkach kosmicznych. Tym samym obiekty stały się pełnoprawnymi składowymi prywatnej konstelacji mikrosatelitarnej i osiągnęły gotowość do komercyjnego pozyskiwania zobrazowań z wykorzystaniem technologii SAR.

Firma ICEYE, działająca na rynku technologii mikrosatelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR) ogłosiła 12 września br. włączenie do swojego systemu obrazowania dwóch najnowszych mikrosatelitów własnej produkcji (X-4 i X-5). Wystrzelone w lipcu mikrosatelity zakończyły fazę testów i uzyskały pełną gotowość do komercyjnego dostarczania zobrazowań klientom.

Działające obecnie na orbicie okołoziemskiej trzy satelity konstelacji ICEYE pozwalają firmie na dostarczanie odbiorcom zarówno samych zobrazowań, jak i świadczenie konkretnych usług związanych z przetwarzaniem i analizą danych pochodzących z obserwacji Ziemi. Do końca tego roku ICEYE planuje wystrzelenie kolejnych dwóch urządzeń, co ma dodatkowo zwiększyć możliwości firmy.

„Konstelacja satelitów ICEYE stanie się wkrótce największą tego typu na świecie” - zapewnia Rafał Modrzewski, dyrektor generalny (CEO) i współzałożyciel ICEYE. „Oprócz zapewnienia naszym klientom coraz szerszego i szybszego dostępu do danych, nadal rozwijamy i wdrażamy nowe rozwiązania dla naszych kolejnych satelitów" - podkreślił.

image
Zdjęcie portu w Göteborgu w Szwecji, pokazujące zmianę pozycji statków. Fot. ICEYE [iceye.com]

 

Wstępna faza testowania dwóch niedawno wystrzelonych satelitów ICEYE została zakończona i obecnie mogą one regularnie dostarczać dane klientom komercyjnym i rządowym. W ostatnim czasie ICEYE pokazało pozyskane za pomocą obu nowych satelitów SAR zdjęcia - wykonane w odstępie zaledwie kilku minut od siebie, demonstrujące rozwijane przez firmę możliwości wykrywania zmian zachodzących w bardzo krótkim czasie. Wcześniej natomiast firma udostępniła też zdjęcie radarowe bardzo wysokiej rozdzielczości, wykonane w tzw. trybie Spotlight z użyciem poprzednio rozmieszczonego satelity.

Tworzona przez ICEYE konstelacja satelitów SAR pozwoli na obserwację dowolnego punktu na Ziemi z podwyższoną częstotliwością, wynoszącą w niektórych przypadkach jedynie kilka godzin.

Reklama

Komentarze

    Reklama