Zespoły z Polski oraz Indii triumfatorami ERC 2021

13 września 2021, 18:31
header2
Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]

Wraz z końcem tegorocznej - siódmej już - edycji European Rover Challenge (w niedzielę 12 września 2021) poznaliśmy zwycięskie drużyny tych międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich. Pierwsze miejsce w formule ONSITE zajął kielecki zespół IMPULS (zespoły rywalizujące bezpośrednio na miejscu realizacji zawodów). Z kolei w formule REMOTE (zdalnej) triumfatorami okazali się pochodzący z Indii członkowie zespołu DJS Antariksh. Drugie miejsca w rankingu zajęli ITU Rover Team (ON-SITE) i niemiecki ERIG (REMOTE). Najniższe stopnie podium zajęły natomiast drużyny EPFL Xplore (ON-SITE) i RoboClyde (REMOTE).

Siódma edycja zawodów ERC po raz pierwszy odbyła się w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE).

Tegoroczne konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana jest fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały pracę inżynierów największych agencji kosmicznych podczas eksploracji Marsa.

W tym roku, poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia, między innymi za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach oraz rywalizację fair play.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC2021 prezentuje się następująco:

image
Ilustracja: European Rover Challenge [roverchallenge.eu]

Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy Astronika oraz GMV. Z kolei spółka Thales Alenia Space sfinansowała nagrodę specjalną.

Widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej, mogli również wziąć udział w licznych prezentacjach oraz debatach tematycznych odbywających się w ramach Strefy Inspiracji. Wśród nich znalazł się między innymi wideoczat z viceszefem NASA – Robertem Cabaną, który nie mógł osobiście pojawić się w Kielcach.

Dodatkową atrakcją był także turniej e-sportowy Rover Mechanic Challenge organizowany przez partnera wydarzenia - firmę Pyramid Games.

Współorganizatorami ERC 2021 byli Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły: Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, EURISY, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia. Partnerem Strategicznym jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Serwis Space24.pl wystąpił w trakcie bieżącej edycji ERC w roli partnera medialnego wydarzenia.

Źródło: European Rover Challenge

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
44
wtorek, 14 września 2021, 16:16

Brawo nasi.

Levi
wtorek, 14 września 2021, 15:51

A może konkurs na autonomiczne łaziki dostosowane do Niżu Środkowoeuropejskiego z funkcją autonomicznego wykrywania i zwalczania zagrożeń? Wymagania można określić w tydzień bez głośnych i kosztownych działań typu kilkuletnią faza koncepcyjna z drogimi konferencjami z mowa trawa . Ktoś chętny ufundować nagrody? I zamówić?

123 abc
piątek, 17 września 2021, 16:41

Mają strzelać do ludzi? Jak już to bardziej coś ala Big Dog Boston Dynamics chodzące wzdłuż naszej granicy i pilnujące 24/7 granicy. A strzelające kulkami do Paintballa zamiast "ołowiem', aby intruzi mieli dowód że przekroczyli granicę.

Tweets Space24