Rosja oskarżana o szpiegostwo na orbicie geostacjonarnej

12 września 2018, 09:30
Fid
Artystyczna wizja satelity Athena-Fidus. Ilustracja: Thales Alenia Space

W trakcie zeszłotygodniowej konferencji dotyczącej strategii kosmicznej Francji, Minister Obrony Florence Parly oskarżyła Rosję o akt szpiegostwa wobec francusko-włoskiego satelity telekomunikacyjnego podwójnego przeznaczenia Athena-Fidus, który znajduje się na orbicie geostacjonarnej Ziemi.

Rosyjski satelita Luch-Olymp znany ze swoich zdolności nasłuchowych w zeszłym roku zbliżył się do francusko-włoskiego satelity komunikacyjnego i najprawdopodobniej usiłował „podsłuchać” zabezpieczoną komunikację wojskową, podała w zeszły piątek Minister Obrony Francji w trakcie konferencji na terenie jednego z ośrodków francuskiego Państwowego Ośrodek Badań Kosmicznych (CNES).

„Była tak blisko, że można sobie wyobrazić, że próbuje przechwycić naszą komunikację" – powiedziała w trakcie konferencji francuska szefowa resortu obrony, Florence Parly.  „Próba podsłuchania sąsiadów jest nie tylko nieprzyjazna. Nazywa się to aktem szpiegostwa.” – skomentowała.

Francuska minister dodała, że w odpowiedzi na nietypowe zachowanie rosyjskiej satelity „zostały podjęte odpowiednie środki”, w tym między innymi dalsza obserwacja obiektu Luch-Olymp, która wykazała, że satelita zachowywał się w podobny sposób także w stosunku do innych satelitów znajdujących się na orbicie geostacjonarnej.

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji oskarżyli Rosję o pracę nad systemami anty-satelitarnymi oraz wskazali na bardzo nietypowe zachowania rosyjskiego obiektu, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w październiku zeszłego roku.

Florence Parly odniosła się także do planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących utworzenia sił kosmicznych USA, których celem będzie umocnienie pozycji USA w przestrzeni kosmicznej. "Słyszałam, jak niektórzy się śmieją [z tych planów]" powiedziała Parly, ale "ja do nich nie należę" – dodała.

Orbita geostacjonarna jest jednym z obszarów przestrzeni kosmicznej o kluczowym znaczeniu strategicznym. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwość jest ona bardzo atrakcyjną lokalizacją dla satelitów telekomunikacyjnych (w tym wojskowych) oraz meteorologicznych i na mocy art. 44 Konstytucji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego uznana została za ograniczony zasób naturalny Ziemi.

KomentarzeLiczba komentarzy: 37
uowca stupików
czwartek, 13 września 2018, 20:21

@ansuz nie ot (bo to całkowicie polski zwrot) tylko wot -- to to słowo jest naleciałością z rosyjskiego. No ale skąd Ty mógłbyś to wiedzieć jak takie byki popełniasz.

Gts
czwartek, 13 września 2018, 20:12

Zaraz kupa rosyjskivh fanatycznych troli zacznie odwracac kota ogonem, jak zawsze w calej historii tego chorego z nienawisci do innych panstwa.

..!..
czwartek, 13 września 2018, 19:22

@yaro: popatrz co reforma edukacji zrobiła z polskimi dziećmi. W III klasie gimnazjum n ie wiedzą, ze w języku polskim wyraz \"ot\' jest całkowicie \"normalny\" i powszechnie używany. Tragedia. A tak na marginesie: Ile mądrości tkwi w przysłowiach ludowych: Ot choćby takie: \"Gdyby głupota unosiła w powietrzu, ...różne \"ansuzy\", i inne Davieny fruwałyby jak gołębice\".

yaro
czwartek, 13 września 2018, 19:04

@Davien do tej pory żaden Sojuz nie zabił jeszcze kosmonauty czy jakby nie było jest na zero, nie mówiąc już o niechlujnych promach które przebiły wszystkie wszystkie wypadki techniki rosyjskiej z grubą nawiązką. To tyle w dziedzinie niechlujstwa technicznego.

prawie taki
czwartek, 13 września 2018, 17:59

Czy tylko Rosja szpieguje - nie dawno rozbił się legalnie latający global -RQ4 i nic w tym dziwnego a tu masz babo placek ? Co jeszcze Putin wymyśli - NSA infiltrowało nawet Angele Merkel ???