Rosja: Rakieta Sojuz wyniosła satelitę nawigacyjnego Glonass-M

5 listopada 2018, 11:09
Glona
Fot. Roskosmos via Twitter
Space24
Space24

Z kosmodromu Plesieck, w obwodzie archangielskim, wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.16 z satelitą nawigacyjnym Glonass-M - poinformowało w sobotę 3 listopada ministerstwo obrony Rosji.

Z opublikowanego komunikatu wynika, że start i lot na orbitę okołoziemską przebiegał pomyślnie.

Był to już czwarty start rakiety Sojuz-2 z kosmodromu Plesieck w tym roku. Próby z tą rakietą rozpoczęły się na tym kosmodromie jesienią 2004 r.

Rakiety nośne Sojuz-2 zastąpiły wcześniejsze rakiety Sojuz-U, które startowały z Plesiecka od 1973 do 2012 r.

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GlONASS, obejmujący swym zasięgiem całą kulę ziemską, jest konkurencją dla amerykańskiego GPS. Budowę systemu rozpoczęto 1 grudnia 1976 w byłym ZSRR.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Davien
wtorek, 13 listopada 2018, 15:09

No i widze ze rusofilki nawet czytać nie umieja:)) Pisałeo o Sojuzie FG a ci sie przykleili do Sojuza 2/2,1 no ale jak brakuje argumentów... Wg jednego Sojuzy do ISS startuja z Kourou( nieuczony) wg drugiego, udającego stańczyka podobnie, a Yaro to w ogóle utknął gdzies w fantazjach, no ale ja widac musicie sobie popłakac. Skad oni was biora?:)

Stańczyk_Davien
sobota, 10 listopada 2018, 02:05

@Davien to tylko info z viki - W październiku 2011 z kosmodromu Kourou wystartowała rakieta Sojuz 2.1b (znana jako Sojuz ST-B) z członem Fregat, wynosząc na orbitę satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo: IOV1 i IOV2. Był to pierwszy start rakiety Sojuz z tego kosmodromu (dotychczas rakiety tego typu startowały z kosmodromów w Rosji lub z Bajkonuru w Kazachstanie). Wersje startujące z kosmodromu Kourou są lekko zmodyfikowane w porównaniu do zwykłych Sojuzów 2 (m.in. mają dodatkową awionikę wyprodukowaną przez europejskie firmy) i noszą oznaczenia Sojuz ST (ST-A lub ST-B, w zależności od użytego wariantu). Stańczyku ....

Niewyuczalny_Davien
sobota, 10 listopada 2018, 02:02

@Davien kompromitacja na całej linii - Ty naprawdę nie znasz angielskiego i nie potrafisz przeczytać prostej informacji ze zrozumieniem ? - Soyuz ST-B at the Guiana Space Centre is an ongoing ESA programme for operating Soyuz-ST launch vehicles from Guiana Space Centre, providing medium-size launch capability for Arianespace to accompany the light Vega and heavy-lift Ariane 5.

yaro
sobota, 10 listopada 2018, 01:38

@Davienku Stańczyku pisałeś, że Sojuzy nie latają ........................

Davien
piątek, 9 listopada 2018, 10:34

Yaro , po pierwsze Sojuz ST-B nie wynosi statku sojuz, robi to Sojuz FG a to nie ST-B sie rozleciał ale właśnie FG. Jak widze juz nawet swoim nie wierzysz, info o fiasku przetargu włąsnie Rosjanie podali jako pierwsi, wiec jak to: ogłaszają przetarg zanim zakończyli prace???No i znowu Yaro zrobił z siebie...

Tweets Space24