Rosyjska inwestycja w modernizację kosmodromu Bajkonur

10 czerwca 2019, 18:23
555555
Start rakiety Sojuz FG z misją załogową MS-07. Fot. Kazkosmos [kazcosmos.gov.kz]


Federalne przedsiębiorstwo kosmiczne Roskosmos przedstawiło zamysł sfinansowania częściowej modernizacji ośrodka lotów kosmicznych Bajkonur, działającego obecnie w granicach Kazachstanu. Zgodnie z ujawnionym planem, odnowieniu miałby podlegać przede wszystkim historyczny, jeszcze niedawno wyznaczony do zamknięcia, kompleks startowy nr 1 – ten sam, z którego w swój pionierski lot wyruszył radziecki kosmonauta Jurij Gagarin w 1961 roku. Odtworzona platforma startowa będzie miała za zadanie obsługiwać loty rakiet Sojuz 2.

Doniesienia o oczekiwanym dofinansowaniu prac nad modernizacją kosmodromu Bajkonur przez rosyjskich inwestorów zrzeszonych wokół państwowej korporacji Roskosmos podała jej własna służba prasowa. Wcześniej (jeszcze pod koniec kwietnia 2019 roku) agencja RIA Nowosti zapowiadała z kolei plany zamknięcia historycznego kompleksu startowego. Wyrzutnia nr 1 miała zakończyć swoją działalność po realizacji ostatnich dwóch startów rakiet Sojuz FG, w ramach misji MS-13 i MS-15. Te zaplanowano natomiast do realizacji odpowiednio w lipcu i wrześniu 2019 roku.

Rakieta Sojuz w wariancie FG (używana od 2001 roku) zakończy swoją służbę definitywnie po wykonaniu dwóch wskazanych lotów. W ramach kolejnych przewidywanych misji załogowych kosmonauci będą korzystać z  nowocześniejszych rakiet Sojuz 2. Te natomiast były dotychczas odpalane w Bajkonurze na stanowisku startowym nr 31.

Niemniej jednak, w świetle nowych doniesień Roskosmosu, rakiety Sojuz 2 będą mogły być niebawem odpalane również z wiekowego kompleksu startowego nr 1. Wszystko za sprawą planu modernizacji infrastruktury kosmodromu, którego koszt oszacowano na blisko 87 mln USD. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w ramach tegorocznego Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Sankt Petersburgu. W roli partnerów projektu figurują: Roskosmos, Rosyjski Fundusz ds. Inwestycji Bezpośrednich, federacja Bliskowschodnich Inwestorów, a także operator systemów nośnych Glavkosmos (przynależący do struktur Roskosmosu).

Rosyjscy inwestorzy żywią nadzieję, że inwestycja w poprawę stanu infrastruktury najstarszego i największego kosmodromu świata pozwoli zwiększyć konkurencyjność rosyjskiego przemysłu kosmicznego w obszarze obsługi komercyjnych misji. Do poszukiwania alternatywnych ścieżek skłania Rosjan m.in. przedłużająca się, trapiona problemami organizacyjnymi, technicznymi i kryminalnymi wieloletnia budowa kosmodromu Wschodniego (Wostocznyj).

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
12m445
środa, 12 czerwca 2019, 02:18

plesieck z tego co widać to studnia bez dna gdzie znikają pieniądze

Fanklub Daviena
sobota, 22 czerwca 2019, 14:18

Plesieck "znafco" przecież służy do czegoś zupełnie innego niż Bajkonur. W przeciwieństwie do Bajkonuru, Plesieck wybrano z powodu... najgorszej pogody i najdłuższego zachmurzenia na terenie Sowietów, w celu ochrony przed amerykańskimi satelitami zwiadowczymi i Plesieck jest przeznaczony do wystrzeliwania ładunków militarnych na orbity południkowe a nie równikowe. Inwestycje w Plesieck i Bajkonur nie są wzajemnie sprzeczne, bo służą innym celom.

otto
niedziela, 16 czerwca 2019, 04:17

Plesieck, z tego co wiem, nie jest konkurencją dla Bajkonuru. Z tego pierwszego wysyłane są satelity na zupełnie inne orbity jak z Bajkonuru. Alternatywą dla tego drugiego miał być Wostocznyj, czyli kosmodrom położony jak najbliżej równika i jeszcze na terytorium Rosji. Plesieck jest na północy.

Tweets Space24